Autostrada do nieba , czyli nasz odcinek WOW.

popsuli i naprawili – my zrobimy to lepiej

Na samym wstępie chciałbym podać negatywny przykład realizacji prac budowlanych z zakresu naprawy dróg, a  bohaterami są inżynierowie japońscy , którzy jak widać w poniższym materiale bez zastanowienia po dużej awarii i zapadnięciu się ulicy w rejonie prowadzenia budowy metra dokonali szybkiej naprawy i uruchomienia tej ulicy do ponownego ruchu. Ta awaria to głęboka dziura znacznych rozmiarów – poniżej opis.

Zaledwie dwie doby – tyle zajęło japońskim budowlańcom załatanie potężnej rozpadliny, która powstała pośrodku jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Fukuoka. Mierzący 30 m długości, 27 m szerokości i 15 m głębokości lej pojawił się 8 listopada br. i objął całą szerokość pięciopasmowej ulicy”.

Sposób usuwania awarii opisywały media na całym świecie stawiając brygady wykonawcze, inżynierów i techników za przykład dobrej roboty. Zobaczmy zatem sami relacje z tego wydarzenia TVN24-bis – tak relacjonowało przebieg prac        

Kolejna relacja w naszym kraju to Wiadomości WP – ich relacja wyglądała następująco.

Tak moi drodzy teraz czas na podsumowanie . Jest to autentyczny przykład jak nie należy wykonywać tego typu prace bo jak można bez projektu, bez stosownych konsultacji społecznych , pozwoleń i wreszcie  wsparcia lokalnych polityków szybko i sprawnie zrealizować takie zadanie .  Jest to autentyczna głupota bo zapewne inżynierowie i pracownicy brygad wykonawczych realizowali te prace w dzień i w nocy bez odpoczynku stawiając na pierwszym miejscu dobro mieszkańców miasta. I co,        i się przeliczyli bo wykonali całość prac bardzo szybko i oddali ulicę do ruchu, a teraz mają słuszny żal do siebie , bo nie mają co robić , bo zrobili wszystko bardzo szybko !!!

Jednym słowem głupota. Od czego jednak mają przyjaciół za oceanem – wpadłem na pomysł zaproszenia tych ludzi do nas na Dolny Śląsk , do Wrocławia bo przecież mają już wolne. Zastanawiacie się po co – żeby NAS nauczyli takiej roboty, niestety jesteście w błędzie. Zaprosimy ich do NAS po to żeby się uczyli od NAS jak szanować robotę i przykładem będzie projektowane zadanie budowy odcinka WOW Żernik Wrocławskich do Bielan. To nasza „autostrada do nieba”. Nasi zaprawieni w boju „Kierownicy (?) i inżynierowie techniczni (?)” z jednostki realizującej to zadanie D-icośtamdalej …… Wrocław to wytrawni praktycy oni wiedzą jak szanować robotę i bawić się papierkami zatem nasi japońscy KOledzy mogą się od nich dużo nauczyć. No i oczywiście politycy – mamy tu godną osobę , która opowiadała nam przez cztery lata w świetle reflektorów jak to zadanie należy realizować żeby było wykonane szybko i sprawnie ku zadowoleniu wszystkich. Wprawdzie  nie znajdziemy tego polityka już na poprzednim stanowisku, ale jego wiedza w zakresie gładkości wypowiedzi i wsparcie merytorycznego zadania ( bez przygotowania technicznego) będzie dla naszych Przyjaciół kopalnią wiedzy co robić żeby nic nie robić i żeby wszyscy myśleli, że nad tym pracujemy. Pora na nauki o przyrodzie , tu mamy też godnych nauczycieli bo decyzje środowiskowe potrafimy wydawać całymi latami. My nie pominiemy żadnego ślimaczka, który może przeżyć szok jak ruszy budowa, a przeniesienie GO w inne miejsce to też kolejny szok.

Zatem wszyscy chyba jesteśmy dumni z naszej szerokiej wiedzy i mamy się czym pochwalić przed naszymi Kolegami zza oceanu niech przyjadą po nauki i wsparcie .

my pracujemy nadal nad projektami i realizujemy kawałkami

Nie jest tak jednak dobrze  jak to malowałem powyżej bo jak donosi nasza prasa

a) prace na odcinku z Żernik Wrocławskich do Grota – Roweckiego mogą ruszyć lada chwila

b) przetarg na wykonanie opracowania projektowego odcinka od Grota-Roweckiego do Bielan został rozstrzygnięty . Całe też szczęście, że wykonanie prac projektowych „jak dobrze pójdzie” określono na czerwiec 2021 !!!  Policzcie ile czasu będzie realizowany sam projekt – poezja, projektowanie, uzgadnianie; zatwierdzanie i odpoczywanie. Potem jeszcze : odbiór prac dokumentacyjnych, wybór wykonawcy i realizacja. z przykrością muszę tu stwierdzić, że jak tak dalej pójdzie to uda się wykonać to zadanie do roku 2025. Żle, oj bardzo żle, czym się będą potem zajmowali pracownicy firmy nadzorującej to zadanie i nasi politycy lokalni. Mam tylko cichą nadzieję, że ???

historia i  test wiedzy

Mam również niespodziankę dla wszystkich czytających ten tekst małe przypomnienie jak planowano budowę naszego odcinka WOW. Nie , nie to nie ja WAM przypomnę sami sobie odszukajcie te istotne daty w pamięci lub w internecie i zobaczycie jak długo to trwało.

1. zaplanowanie przebiegu WOW  z przebiegiem przez miejscowość Wysoka na naszym odcinku  – lata …

2. planowane rozpoczęcie realizacji według wytyczonego pierwotnie przebiegu – lata ….

3. Protest mieszkańców miejscowości Wysoka –

4. planowanie wielowariantowego przebiegu –

5. Konsultacje społeczne w sprawie wyboru wariantu realizacji –

6. Prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej …..

7. Uzyskanie pozytywnej decyzji środowiskowej dla realizacji zadania …..

8. podział zadania na dwa mniejsze odcinki

a) odcinek pierwszy – postępowanie przetargowe

b) odcinek pierwszy – zawarcie umowy na wykonanie z czasem realizacji do …..

c) odcinek drugi – postępowanie projektowe na wyłonienie pracowni projektowej ….

d) odcinek drugi – zawarcie umowy z pracownia projektową z terminem opracowania projektu do ….

e) przetarg na realizacje prac – ????????

f) samo wykonanie tego odcinka – ??????

Jeśli ktoś zdał ten test historyczny to jest gigantem wiedzy lub też wielkim patriotą lokalnym. Jednak nie dla WAS wypisałem to wszystko jest to dokument podstawowy dla inżynierów zza oceanu, którzy wreszcie muszą się nauczyć jak wykonywać swoje czynności zawodowe z należytym  nastawieniem na każdy nawet najmniej istotny szczegół dla dobra własnego – zachowanie ciągłóści zatrudnienia.  Mam też w tym własny interes bo chcę zostać moderatorem tej grupy, która tu przyjedzie z kraju kwitnącej wiśni sami tego nie będą w stanie przyswoić tu potrzebny jest człowiek taki jak j JA, który jest w stanie przekazać IM meandry naszych pokładów wiedzy – nie można spalić tego tematu bo ONI nie maja pojęcia, ze to jest nauka.

stan obecny – idziemy na rekored

Ostatnie publikacje naszej gazety w tej sprawie są bardzo budujące – IDZIEMY NA REKORD …. Droga do nieba jest projektem  ściśle tajnym i nie chodzi tu bynajmniej o ślimaczki , czy też inne kwiatki i jak to ujmował Wiesiu Dymny  z Piwnicy pod Baranami – tak musi być  MAJEWSKI.

 

Publikacja z GAZETY WROCŁAWSKIEJ

Pisałem o tym już kiedyś – warto przypomnieć i się pośmiać

zakończenie

Prawdziwa intencja autora tego tekstu było pokazanie TRUDU jakiego doświadczają wszyscy odpowiedzialni za to zadanie inżynierowie oraz liczni politycy wspierający swoją wiedzą to wykonanie. Ich pełne zaangażowanie ” dla dobra tego zadania” być może budzi moją zazdrość do czego muszę się przyznać.

Przepraszam tez za krowy , które przed laty utrudniły wykonanie tego zadania TUTAJ – więcej na ten temat.

Wszystkich tych, którzy dotrwali do końca moich wywodów w nagrodę zapraszam do odreagowania na spacerze po naszym pięknym Ostrowie Tumskim na wycieczkę z przewodnikiem multimedialnym. Pogoda dopisuje  zatem może rodzinny spacer.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments