Co słychać w temacie zadań na WOW ?

Uzupełnienie informacji

„Gazeta Wrocławska” w dniu 1 marca 2021 zamieściła artykuł o zaawansowaniu prac realizacyjnych na poszczególnych odcinkach drogi Bielany – Łany – Długołęka. Niby fajno, ale autor artykułu nie pokusił sie o zdobycie informacji podstawowych dla realizowanych obecnie zadań:

– kiedy planowane są zakończenia opracowań projektowych, rozpoczęcie prac realizacyjnych i ich zakończenie,

– czy na obecnym etapie realizacji opracowań występują istotne trudności, które mogą mieć wpływ na opóżnienia realizacyjne.

To są podstawowe i bardzo istotne pytania, ale widać, że osoba pisząca artykuł zadowoliła się zwykła papką informacyjną. Tak czy inaczej  TUTAJ treść artykułu.

wstęp

Prowadziłem ostatnio kilka razy rozmowy telefoniczne z pracownikami DSDiK ( Dolnośląska Służba Dróg i Kolei) we Wrocławiu na temat postępu prac projektowych dla „naszych” dwóch zadań drogi Bielany – Łany – Długołęka. Prace projektowe biegną zgodnie z harmonogramem natomiast niepokojący jest zasadniczo jeden fakt GDOŚr (   Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) w Warszawie nadal nie wydała żadnego postanowienia do odwołania wniesionego do naszej decyzji zatwierdzonej prze RDOŚr ( Rejonowa Dyrekcja Ochrony Środowiska) Wrocław. Według relacji pracowników DSDiK nadal uzupełniają oni informacje do zapytań stawianych przez GDOŚr Warszawa w celu ostatecznego odrzucenia odwołania lub  ??? uwzględnienia części argumentów przytoczonych w odwołaniu.

czy wszystko idzie zgodnie z planem ?

Może jest tak, że z mojego poziomu zwykłego mieszkańca zainteresowanego tą sprawą nie otrzymałem wszystkich informacji, ale jeśli moja wiedza się potwierdzi to prace projektowe i inwestycje ponownie mogą zostać wstrzymane – Jest taka duża szansa. Pracownik z którym rozmawiałem nie pałał optymizmem , że wszystko będzie dobrze, bez problemów. Otrzymałem informacje, że prace projektowe biegną zgodnie z harmonogramem, ale nadal trwają wyjaśnienia do odwołania w GDOŚ.

Chcę również zwrócić uwagę ile czasu trwa ta zabawa w GDOŚ – czyli sprawa nie jest prosta. Gdyby to była budowa elektrowni jądrowej, zapory wodnej, czy drogi przez park narodowy to jestem w stanie zrozumieć długość procedowania. Nasze zadania są jednak zdecydowanie mniejszego kalibru więc o co chodzi ?

Pora na ponowienia działań w tej sprawie

Chciałem zainteresować tą sprawą RO Ołtaszyn – po zapytaniu otrzymałem informację, że są w kontakcie ze służbami DSDiK, a moim zdaniem to dużo za mało. Nie trzeba nikomu przypominać jak ważne dla naszych osiedli są to inwestycje i jak bardzo czekamy na ich rozpoczęcie. Korki, hałas, spaliny to nasza codzienność dlatego też ta sprawa powinna być priorytetem dla naszych radnych osiedlowych, miejskich, władz miasta  i marszałka. Zadania zbliżają się realizacyjnie do finiszu prac projektowych  i jeśli teraz kolejny już raz będzie to niewypał ??? Dalej nie rozwijam tego  wątku czarnego scenariusza.

Szanowni Państwo chcę się mylić, chcę żeby wszystko poszło dobrze, ale mam powody do niepokoju.

Pora moim zdaniem na wyjaśnienie jednoznaczne obecnej sytuacji , zorganizowanie spotkania z dyrektorem DSDiK i RDOŚ Wrocław żeby poznać ostateczną sytuację. Czekamy jako mieszkańcy na wyjaśnienie , czy te zadania ponownie nie są narażone na opóżnienia realizacyjne.

W tej sprawie było już wiele spotkań, konferencji, wiele ogłaszanych terminów realizacji, ale jakoś obecnie wszyscy zamilkli.

Na koniec

Dla przypomnienia kilka zdjęć z licznych i  owocnych spotkań . Teraz pora na ich podsumowanie i złożenie raportu o ostatecznych terminach realizacyjnych.

Czekam również na opinie mieszkańców w tej sprawie.

Ostatnia informacja w tej sprawie pochodzi ze strony RO Ołtaszyn  z 28 listopada 2017 i jest bardzo optymistyczna.

WOW BLISKO, CORAZ BLIŻEJ

Sebastian Wilk

1 800x450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W odpowiedzi na wspólne stanowisko Rad Osiedli w sprawie przyspieszenia budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia 22 listopada doszło, z inicjatywy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, do spotkania w siedzibie Rady Osiedla Ołtaszyn. W spotkaniu z reprezentantami Rad Osiedli, które sygnowały wspólne porozumienie Rad Osiedli: Ołtaszyn, Krzyki- Partynice, Jagodno, Wojszyce oraz Klecina,  ze strony Urząd Wojewódzkiego wziął udział Jerzy Michalak- Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele Rad Osiedli otrzymali potwierdzenie, że decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, od której zależy dalsze procedowanie w sprawie budowy południowego odcinka obwodnicy, ma być wydana do końca grudnia bieżącego roku. Urząd Wojewódzki ze swej strony gwarantuje właściwy nadzór nad kolejnymi etapami budowy.

Oprócz tematu przewodniego spotkania, korzystając z doświadczenia Jerzego Michalaka, poruszyliśmy również sprawę budowy linii tramwajowej oraz uchwały antysmogowej a także rewitalizacji linii kolejowej Wrocław- Sobótka- Świdnica.

Przedstawiciele Rad Osiedli oraz przedstawiciel województwa zapewnili się o wzajemnej chęci pomocy i współpracy w celu osiągniecia wspólnych celów.

Tekst: Edyta Skuła

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Szanowny Panie czeka Pan na opinie mieszkańców to Panu napiszę. Może Pan mi wytłumaczyć jaki wpływ ma miasto Wrocław na przebieg obwodnicy, która jest poza jego granicami? Czy nie sądzi Pan, że Radni osiedlowi czy miasta do tej pory robili z tematu jedynie materiał promocyjny w swojej kampanii? Pragnę zauważyć, że radni osiedla mają taki sam wpływ na przebieg WOW jak na budowę elektrowni Turów. Proszę mi powiedzieć jakie to owocne spotkania miały miejsce bo jak do tej pory nie widzimy WOW? Przejrzałem stronę RADY OSIEDLA i wprowadza Pan w błąd „przeciętnego Kowalskiego” o zamieszczonych ostatnich wpisach dotyczących WOW. Proszę… Czytaj więcej »

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
3 lat temu
Reply to  Marek

Pozdrawiam serdecznie Dziękuję za głos w sprawie mojego artykułu. Zgadzam sie, że ani rada osiedla ani miasto nie jest odpowiedzialne za realizację tego zadania – to jedna prawda. Druga prawda jest taka , że brak realizacji tego zadania (albo tych dwóch zadań) ma negatywny wpływ na obecne życie mieszkańców osiedli Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno. Osiedla te leżą w granicach miasta i dlatego nasze jednostki reprezentujące mieszkańców powinne być zainteresowane wykonaniem tych inwestycji przez swoją aktywność i artykułowanie tego problemu. Nie mówię tu o przejęciu realizacji tylko o świadomym dbaniu o interes mieszkańców przez pilnowanie, zabieganie, itp wykonania tych zadań. PS-1. Odnośnie… Czytaj więcej »