Drugi odcinek – prezentacji domów z duszą z terenu naszego Osiedla.

na początek

Podobnie jak we wcześniejszym artykule o tej tematyce  pragnę zaprezentować kolejny budynek naszego osiedla z ciekawą historią – dom z duszą . Wielu starszych mieszkańców pamięta go jako dom parafialny naszego powojennego proboszcza. Wybieramy się zatem na ulicę Uczniowską. Dom typowy dla budownictwa okresu przedwojennego, ale coś go wyróżnia z licznego grona innych podobnych budynków. W tym przypadku zaciekawiła mnie jego bogata dokumentacja archiwalna, którą pozostawili po sobie pierwsi właściciele. Sam dom pozostał praktycznie  w takiej samej formie jak go zbudowano.

Dom parafialny – lokalizacja w okresie do końca II wojny światowej

Dom parafialny na terenie naszej parafii został wybudowany przez ks. Josefa Soffnera i stał dokładnie w miejscu obecnego domu parafialnego przy kościele. Został jednak spalony w ostatnich dniach wojny, a jego ruiny stały tam do lat sześćdziesiątych. W tej sytuacji nasz proboszcz Kazimierz Suchecki przejmujący parafię od niemieckiego księdza Walka zamieszkał w willi przy ulicy Uczniowskiej.

Zdjęcie starego domu parafialnego przy kościele.

Wracamy do budynku przy Uczniowskiej

Został zbudowany w latach1938, a poniższy bogaty materiał fotograficzny pokazuje radość rodziny z budowy domu, murarzy kończących pracę oraz rodzinę. Ciekawa sprawą jest również to, że na elewacji budynku umieszczono tablicę pamiątkową z okazji zakończenia budowy. Zwykle na takiej tablicy umieszczano nazwisko architekta, nazwisko właściciela oraz datę zakończenia budowy. Przyglądnijmy się zatem zdjęciom i przenieśmy się do tamtych dawnych lat.

zdjęcie naszych duszpasterzy – na ganku tego domu – z okresu kiedy pełnił funkcję domu parafialnego

 

Materiały archiwalne zostały mi udostępnione przez obecnych właścicieli  kilka lat temu, ale tekst wykorzystałem do numeru gazetki osiedlowej. Teraz przyszedł czas na  ponowne zaprezentowanie na stronie internetowej.

pierwszy artykuł z tego tematu – małe jest piękne – domy Ołtaszyna

Małe jest piękne.

Na zakończenie

Godne uwagi jest to, że  dom jest również wyjątkowo ciekawy ze względu na utrzymanie w nim pierwotnej formy , które przetrwały do dnia dzisiejszego. Z pewnością na terenie naszego osiedla mamy więcej takich „ciekawych” budynków – jeśli znacie ich historię podzielcie się.  Reasumując , zapraszam do współpracy – szukamy domów z duszą na terenie naszego osiedla.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments