Estakada kolejowa o której chcę napisać przecina Przedmieście Świdnickie i ma ponad 620 metrów długości na odcinku przedmieścia i to tutaj mamy ponad 67 sklepionych przęseł obecnie zajętych przez restauracje, puby i sklepy . Tu tutaj w licznych ogródkach każdy ze swoimi znajomymi znajdzie coś pod swój gust, ale trzeba być nastawionym również na przejazdy pociągów bo przecież tam na górze kolej nadal eksploatuje i to z powodzeniem 3 torowiska którymi pomykają pociągi w kierunku naszego Dworca Głównego. Siedząc w restauracjach trzeba przyzwyczaić się do odgłosów pociągów nad głowami – ma jednak to swoje uroki. Przedstawiam tu zdjęcia początku naszej Ulicy Świdnickiej rozpoczynającej się wiaduktem. Na początek historia i współczesność, po środku zdjęcia lokali gastronomicznych, a na końcu trzy klatki kultowego filmu z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, którego końcowe fragmenty kręcone były właśnie w tym miejscu.
Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości.
Wajda, przekładając na język filmu literacki pierwowzór Andrzejewskiego, zmienił zasadniczo sens utworu. Film nie jest wyrazem propagandy komunistycznej, przeciwnie – jego wiodącym tematem są rozważania nad tragicznym losem partyzantów z powojennego podziemia niepodległościowego.
Czy wiecie już o jakim filmie mówię ? Kultowa scena tego filmu rozgrywa się w naszym Hotelu Monopol.