Pieszyce – zamek

1-a

Zamek w Pieszycach,

zwany Wersalem Śląska, będący największym zamkiem barokowym w naszym regionie i jedną z najpiękniejszych rezydencji jakie w przeszłości powstały na Śląsku. Od 2000 roku, gdy znajdował się już w stanie daleko posuniętej destrukcji, nowi właściciele podjęli trud jego odbudowy rozpoczynając najpoważniejszą tego typu prywatną inwestycją w Europie, zarówno pod względem rozmachu jak i staranności oraz jakości wykończenia elewacji i wnętrz. Ogrom przeprowadzonych prac nie daje się z niczym porównać w historii powojennej Polski, choćby z odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie, bo ten odbudowywano pod hasłem „cała Polska odbudowuje Zamek” – w Pieszycach natomiast jest to dokonanie dwojga ludzi z ich prywatnych pieniędzy. Bogactwo malarstwa, sztukaterii i złoceń jest oszałamiające.

Warto zaznaczyć, że wykonano już dużą część zaplanowanych prac, a po ukończeniu wszystkich obiekt nie będzie dostępny do zwiedzania, gdyż będzie stanowił prywatną rezydencję właścicieli.

Zamek jest udostępniany kilka razy w roku – warto to sprawdzić w Internecie i skorzystać z okazji.

Poznamy wnętrza zamku, jego bogatą historię, dzieje dawnych i obecnych właścicieli oraz będziemy jednymi z nielicznych wybrańców, którzy będą mogli o sobie powiedzieć, że zwiedzali wnętrza tego zamku.

Lokalizacja i dojazd na linkach ponizej.

 

 

http://www.zamekpieszycki.pl/pl/history/index.php

http://zamki.res.pl/pieszyce.htm

http://pieszycecastle.eu/Presentation/ZamekPieszyce.html

 

 

 

 

 

1-a2-a3-a
4-a5-a6-a
8-a9-a1-a
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments