wprowadzenie
Wielokrotnie na swojej stronie podejmowałem temat klubu sportowego Florian z Ołtaszyna. Nie posiadam kompleksowej wiedzy, czy nazwa Florian była związana z naszymi piłkarzami z Ołtaszyna od samego początku i raczej jestem przekonany, ze tak nie było. Jednak bezsprzecznie najpiękniejszy okres gry naszej drużyny pełen sukcesów wiąże się właśnie z tą nazwą. Niestety studia w Krakowie i potem ponad 10 lat pracy w delegacji na terenie naszego kraju spowodowało odłączenie mnie od informacji o naszym osiedlu. Istotne jest jednak to, że sa jeszcze osoby zainteresowane odtworzeniem dawnych sukcesów naszych chłopców. Niech się zatem tak dzieje, że do tego tekstu kolejne osoby zgłoszą uwagi lub uzupełnienia treści i w ten sposób zbudujemy pełny obraz tego przekazu piłkarskich sukcesów i kopania dmuchanej piłki w naszym osiedlu.
co jest dla mnie istotne
W okresie mojej młodości zmagania piłkarskie na naszym boisku skupiały bardzo liczne grono mieszkańców na trybunach boiska. Bywały tam całe rodziny, a młodzi stawiali się TAM obowiązkowo. Jest jeszcze jeden aspekt tego opisu o którym obecnie chyba mało kto pamięta – to wolne soboty – przecież dawniej mieliśmy wyłącznie wolne niedziele. Czas wypoczynku dzielony był na trzy możliwe warianty : msza w kościele, mecz na boisku lub wyścigi konne. Oczywiście można było tez inaczej wypełniać sobie ten czas wolny, ale generalnie w osiedlu bywało chyba tak.
Wolna sobota – historia. Wolna sobota została wprowadzona na podstawie dekretu Rady Państwa z dn. 20 lipca 1972 r., który co prawda nie wprowadził wolnej soboty, ale otwierał furtkę prawną do wprowadzania dodatkowych dni wolnych od pracy. Kolejny dekret z dn. 14 lipca 1973 r. upoważnił Radę Ministrów do wprowadzenia w każdym roku kalendarzowym dodatkowych dni wolnych od pracy. Początkowo nie wszystkie soboty były wolne, ale z czasem ich liczba rosła. W 1973 r. zostały wprowadzone dwie wolne soboty, następnie w 1974 r. sześć sobót rocznie, a poczynając od 1975 roku było to dwanaście sobót w roku, czyli jedna wolna sobota miesięcznie.
Pięciodniowy tydzień pracy od 1989 r. W 1979 r. zostało wprowadzonych aż czternaście wolnych sobót. Od początku 1981 roku co druga sobota była wolna, a następnie ustalono trzy wolne soboty w miesiącu. Wraz ze zmianą ustroju w 1989 r. tydzień pracy z sześciodniowego stał się pięciodniowy.
Boisko sportowe Ołtaszyn
Boisko sportowe w naszej wsi powstało bardzo wcześnie bo w latach …….. . Znajdujemy je na najstarszych planach naszej okolicy. Zapewne jego powstanie wiąże sie z sąsiednimi koszarami. Obiekt powstał dla potrzeb żołnierzy przebywających w naszych obiektach dwóch jednostek koszarowych bo przecież sport i aktywność fizyczna była istotnym elementem służby wojskowej. Z tego tez względu przy boisku powstała bieżnia i inne elementy infrastruktury sportowej.
Koło Sportowo-Turystyczne Florian Wrocław.
Taką oficjalną nazwę nosił ten kominiarski klub. Zostało zawiązane w 1969 roku. W pierwotnych założeniach nie przewidywano rozwoju sportu wyczynowego, ograniczając się wyłącznie do uprawiania sportu masowego.Bazą do uprawiania sportu masowego i przeprowadzania rozgrywek w różnych dyscyplinach sportowych oraz organizowanie czynnego wypoczynku braci kominiarskiej stanowił Stadion Wroław-Ołtaszyn. Przekazany Spółdzielni Florian w stanie nie nadającym się do
użytkowania. W stosunkowo krótkim czasie obiekt uległ pełnej modernizacji. Został ogrodzony, wyposażony w niezbędny sprzęt i urządzenia sportowe oraz wzbogacony przez wybudowanie pawilonu przeznaczonego na szatnie i zaplecze gospodarcze. Na czoło wysunęły się towarzyskie mecze piłkarskie, które przeważnie kończyły się zwycięstwem Floriana. W efekcie tego zrodziła się myśl zgłoszenie drużyny piłkarskiej do rozgrywek
międzyklubowych. W 1970 roku przystąpiono do rozgrywania meczów piłkarskich w klasie C.
Drużyna piłkarska składała się przeważnie z pracowników Spółdzielni Kominiarzy. Po pierwszym sezonie awansowała do klasy B. Kolejny awans do klasy A nastąpił w połowie lat 70-tych. Na przełomie lat 70 – 80 drużyna awansowała do Ligi Okręgowej (IV liga). Z tego okresu na szczególną uwagę i słowa uznania zasłużyli między innymi działacze Floriana w osobach: Erwin Kolon – trener , Lucjan Waślewski – trener, Mieczysław Sieradzki – działacz sportowy, Czesław Pawlik – działacz sportowy, oraz zawodnicy, którzy pracowali w zawodzie kominiarza i grali w drużynie: Jerzy Kozieł, Jan Pawlak, Zbigniew Szechner, Stanisław Woźniczka, Marek Lis, Henryk Szewczyk, Zbigniew Kącki, Bogusław Papciak, Andrzej Urbanowicz, Jerzy Sroka, Ryszard Lubiński, Zygmunt Nowak, Krzysztof Skoryński. Duża część zawodników grających we Florianie pochodziła z Ołtaszyna i Wojszyc.
I tak Ryszard Miketko (został później trenerem Floriana ), Jan Kiermacki, Andrzej Urbanowicz, Krzysztof Skoryński, Zbigniew Kącki, Ryszard Lubiński (Wojszyce), Krzysztof Kłos (Wojszyce). Z nadejściem lat 80-tych profil drużyny zmienił się z konieczności. Stara gwardia kominiarzy wykruszyła się, a młody kominiarz był raczej rzadkością na wrocławskich ulicach. Z tego też powodu do drużyny dołączyło paru zawodników, którzy nie byli kominiarzami. Największy sukces i rozgłos w całym kraju zdobył KST FLORIAN w rozgrywkach o ” Puchar Polski”. W tym czasie trenerem był, były zawodnik Floriana Stanisław Szatajko. Drużyna wrocławskich kominiarzy zrobiła mega sensację eliminując z dalszych rozgrywek między innymi tak renomowane drużyny jak wicelidera II ligi Zagłębia Wałbrzych i ówczesnego wicelidera I ligi Zagłębie Lubin, aby w 1/16 finału Pucharu Polski po wyrównanym spotkaniu uległa l-ligowej Pogoni Szczecin. Mimo poniesionej porażki cały Ołtaszyn drżał od krzyku tysiąca gardeł: Florian, Florian, Florian – dziękujemy.
30 sierpnia w 1989 roku małe boisko do piłki nożnej na Ołtaszynie po raz ostatni gościło tak znakomite drużyny i ogromną rzeszę wiernych kibiców, którzy przyszli dopingować KST FLORIAN.
Miejmy nadzieję, że kiedyś ta historia się powtórzy i małe boisko na Ołtaszynie znów zapełni się tłumami.
Tekst wspomnieniowy przygotował – Andrzej Urbanowicz
WSPOMNIENIE O FLORIANIE
Drużyna powstała w roku 1968, rozgrywała swoje mecze na ulicy Wilczej. Ja przyszedłem do drużyny w roku 1969, grałem na pozycji środkowego obrońcy. Czynnie grałem do roku 1979. Tak o drużynie wspomina – Jan Pawlak.
/Koło Sportowo Turystyczne/ KST Florian ,barwy czarno-żółte, rozpoczął swoją grę na zdewastowanym stadionie na Ołtaszynie. Firma kominiarska Florian przeprowadziła remont ,wybudowano dom klubowy,postawiono ławki,ogrodzenie itd…. Od początku grały trzy drużyny: drużyna pierwsza,drużyna druga,rezerwy,oraz drużyna juniorów. Drużyna pierwsza przebojem awansowała do klas wyższych,a do drużyny juniorów zaczęli przychodzić chłopcy z Ołtaszyna.
Moje dzisiejsze odczucie jest takie że Ołtaszyn jakby wtedy odżył. Pierwszymi obserwatorami meczów byli mieszkańcy Ołtaszyna, było to od 30 do 50 kibiców.Następnie wraz z przychodzeniem nowych zawodników zaczęli przyjeżdżać ich znajomi,koledzy, koleżanki, dość duża ilość kibiców była z okolic wrocławskiego Rynku, oczywiście z Wojszyc a także z odległych Swojczyc i Wojnowa.Na meczach było około 100 osób. Na mecze z GKS Żurawina które były traktowane jak derby, było około 200 osób. Na późniejszych meczach o puchar Polski było na stadionie około 500 osób. Zawsze ważnym wydarzeniem na stadionie w Ołtaszynie, były tak zwane spartakiady międzyzakladowe a także mecze Kominiarze : Browar Piastowski , Kominiarze : Piekarze,były to lata 80-te XX wieku. Wielu z nas grało rekreacyjnie.
O Florianie
Pisałem już na tej stronie o znanym trenerze naszego klubu z okresu lat sześćdziesiątych – artykuł – „Znani … ”
Artykuł poświęcony naszemu klubowi oraz obecnym funkcjom boiska .
Koszary TUTAJ
Drużyna przed Florianem.
Jak zapewne Państwo zauważyliście poświeciłem sprawie naszej piłki kilka ładnych artykułów i tym razem zebrałem to wszystko w jedną całość. Pozdrawiam autora tekstu o drużynie i dzięki za wspomnienia.
BARDZO JESTEM CIEKAWY SKAD POSIADA PAN ZDJECIE FLORIAN WROCLAW JUNIOROW SIEDZACYCH A SENIEROW STOJACYCH WRAZ Z KIEROWNIKIEM DRUZYNY ZDJECIE Z LAT 1970 -1976 PRAWDOPODOBNIE TAKIE ZDJECIE JEST U MNIE POZNAJE WIELE KOLEGOW Z TEGO ZDJECIA DUZO ICH MIESZKALO NA KSIEZU MALM PONIEWAZ PRZEDTEM KLUB BYL NA BURZY NA KSIEZU MALYM
Zdjecia Floriana mam od wielu osób, trudno ocenić od kogo to konkretne.