Mała retencja wody w dawnym Ołtaszynie.

dawne czasy

Dawny Oltaszyn jako wieś opierał swoją gospodarkę wodną na małych zbiornikach retencyjnych i rowach przepływowych. Z młodości pamiętam jeszcze kilka stawów, ale ostatnio udało mi się pozyskać mapę na której wyrażnie widać lokalizacje wszystkich oczek wodnych w dawnych czasach.

lata 60-siąte XX w.

Potem nadszedł okres braku poszanowania do wcześniejszych założeń hydrologicznych i likwidacja zbiorników. Wreszcie nadszedł bum budownictwa w osiedlu i zasypano większość oczek wodnych, co w latach 60-siatych odbiło się podtopieniami piwnic . Teraz mamy deficyt opadów i nie możemy naocznie stwierdzić jakie błędy zostały popełnione przez zasypanie , zabudowanie i inne działania w obszarach dawnych zbiorników. Niestety niskie opady roczne teraz z kolei zmuszają nas do wdrażania programów „zatrzymaj deszcz” i podobnych działań. Wszystko to jednak już było wcześniej tylko w prostej formie kilku zbiorników. Faktem jest również sytuacja, że w okresie licznych szamb w osiedlu pompowano z nich wodę lub robiono odpływy do rowów i tym samym udrożniano dopływ nieczystości do tych zbiorników powodując ich degradację.

możliwe podtopienia

Tak czy inaczej jest to obecnie materiał archiwalny, a być może jeśli jakieś obiekty znajdują się w miejscu dawnych zbiorników to wcześniej, czy póżniej mogą zaistnieć tam różne nieoczekiwane sytuacje związane z wodami jeśli odcinano dreny i dopływy w beztroski sposób to, to się może zemścić – sam doświadczyłem takich sytuacji.

Jednak ze względów archiwalnych takie poglądowe mapy są bardzo ciekawe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments