Małe jest piękne.

Wstęp.

Na terenie naszego Osiedla w ostatnich latach powstaje wiele realizacji budynków mieszkaniowych, usługowych i biurowych. Jako mieszkańcy mamy możliwość śledzenia bieżących trendów architektonicznych w każdej wymienionej powyżej klasie budynków. Nie tylko bryła, ale również nowe rozwiązania technologiczne oraz zagospodarowanie przestrzeni przy obiektach. Przyzwyczajamy się powoli do tego szalonego tempa wykonywania prac i różnorodności stylów, ale może czasem warto się zatrzymać i przenieść wstecz do lat 40-ych ubiegłego stulecia.

Dziedzictwo architektoniczne Osiedla Ołtaszyn.

Oczywiście po takim tytule każdy normalny mieszkaniec naszego Osiedla powie – „Osiedle na Błoniu”, zgadzam się , ale nie tylko korona naszego Osiedla . Mamy również inne budynki, które mimo upływu lat mogą szczycić się mianem perełki architektury. Dzisiaj jednemu z nich chce poświecić swój artykuł. W przeciwieństwie  do wielu budynków wykonanych pod koniec lat 60 i 80-tych ten ma urok i subtelność bryły.

Perełka z ulicy Traktorowej.

Przechodząc ta ulicą nie zawsze udaje się nam zauważyć piekny drewniany budynek usytuowany w głębi działki w otoczeniu zieleni. Wydaje się, że na tej ulicy z jednej strony mamy budynki realizowane w latach 70-dziesiątycvh, a z drugiej strony budownictwo mieszane – przedwojenne i powojenne z różnych lat. Gdzieś tu przy dużym budynku wykorzystywanym na przedszkole stoi nasz bohater.

Piękny , cały wykonany w drewnie za wyjątkiem piwnic i podmurowania parteru stoi tam od 1940 roku. Wybudowany został jako domek letniskowy niemieckich architektów, bo przecież  Ołtaszyn był wsią pod granicami molocha miejskiego. Blisko i spokojnie, zawsze można było tu podjechać. Sam obiekt realizowany był w latach 1935 do 1940 roku. Po wojnie dawni właściciele odwiedzili obecnych mieszkańców i zarazem właścicieli tego budynku i opowiadali historie jego budowy. Wracając jednak do naszego głównego „bohatera” , musimy stwierdzić – trzyma się dzielnie i cieszy oko wyglądem, proporcjami, sposobem usytuowania na działce, a właściwie w jej głębi. Polecam każdemu z WAS spacer w to miejsce.

  Wygląd obecny budynku

 

Podziwiajmy klimat wnętrza

Okres budowy

Rodzina zapisała datę zamieszkania w budynku napisem w fundamencie piwnicy

Podsumowanie.

Z pewnością budowane obecnie domy  są piękne i godne uwagi, ale czy ich urok wytrzyma przez sto lat ?

Na zakończenie.

  • Serdecznie dziękuję właścicielce budynku za poświęcony czas, udostępnione zdjęcia, opowieści o historii budynku i miłą rozmowę.
  • Być może Wasze domy skrywają swoje małe tajemnice, którymi zechcecie się podzielić ? Z przyjemnością zajmę się takimi tematami. Jednocześnie w najbliższym czasie mam zamiar wykonać kolejną publikacje w zbliżonym zakresie tematycznym.

Podobne publikacje mojego autorstwa.

Nasz „Sky Tower” traci koronę.

Piaskiem po oczach.

Nasz „Mrówkowiec”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments