Małymi krokami 100 – lat „Osiedla na Błoniu”.

 

Zbliża się setna rocznica oddania do eksploatacji przez mieszkańców naszego zabytkowego „Osiedla na Błoniu” w Ołtaszynie. Wprawdzie ta rocznica przypadnie  2022 roku, ale warto już o tym pamiętać. Podejmowane są również działania upamiętnienia tej rocznicy.

Warto przypomnieć

Mieszkańcy tego małego osiedla zawsze byli zżyci i stanowili w Ołtaszynie małą społeczność. Tam wszyscy się znali lub byli spokrewnieni. Wprawdzie to dawne czasy, ale zobaczmy to okiem fotografa rodzinnego jednej z rodzin, która udostępniła mi swoje zdjęcia. Jednocześnie zwracam się do mieszkańców osiedla o przekazywanie zdjęć, które potem zostaną wykorzystane na wystawie  okolicznościowej z okazji 100-lecia osiedla.

 

Emigracja.

Był też okres kiedy wiele rodzin wyjechało na emigrację i nadal tam pozostają. Dla mnie dla archiwisty spraw osiedla ta sprawa jest bardzo cennym materiałem związanym z życiem tego osiedla. Jeśli zatem to możliwe proszę o kontakt właśnie do tych RODZIN. Wprawdzie kilka osób z tego osiedla ze mną koresponduje, ale wiem o znacznie większej grupie. Chcę wykonać mapę świata z zaznaczeniem miejsc pobytu rodzin z tego osiedla i roku ich emigracji. Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie i liczę na kontakt.

Wielkie sukcesy i oczekiwane zmiany.

Świętowali swoje sukcesy jak choćby ten związany z wykonaniem kanalizacji i nawierzchni dróg na terenie osiedla. To było bardzo wiele lat oczekiwania na wykonanie tych prac , które odmieniły oblicze osiedla – tego małego skrawka  jak również całego Ołtaszyna. W tym przypadku jednak sąsiedzi się zintegrowali wokół tego sukcesu i potrafili dać coś od siebie.

Tak bywa

Kiedyś jak ktoś powiedział Kozi Park to wszystko było wiadome. Czasy się zmieniły nasze osiedla ma całkiem inne oblicze niż w dawnych powojennych latach.  Tak się składa, że staram się ocalić dawne klimaty dla zachowania równowagi i wiedzy o „małych ojczyznach”. Jeśli TU mieszkasz i tylko śpisz w swoim mieszkaniu przed wyjazdem do pracy to ten tekst Cię nie zainteresuje . Jeśli TU mieszkasz i masz chęć poznania tego osiedla z jego klimatami dobrymi i złymi bo odczuwasz taką potrzebę – to piszę ten teks również DLA CIEBIE. „ Przystanek Ołtaszyn” to autobus 113 , który jedzie przez nasze osiedle zabierając ludzi do pracy , dzieci do szkoły – patrz przez okno , a wiele zobaczysz.

100- lat tego osiedla.

Warto się przygotować do tej sympatycznej dla wszystkich mieszkańców rocznicy. Liczę zatem na wsparcie osobowe oraz na pomysły związane z zaprezentowaniem uroków tego małego osiedla dla mieszkańców Ołtaszyna i Wrocławia. W chwili obecnej wystapiłem przy poparciu naszej RO Ołtaszyn o dokonanie oznakowania dojazdu do osiedla tablicami informacji turystycznej jak również ustawienia tablicy z opisem historii tego osiedla. Biuro Promocji Miasta UM Wrocławia odpowiedziało pozytywnie na mój wniosek. Trwa uzgadnianie treści materiału.

Planowany zarys programu świętowania rocznicy:

  • Spacer po Osiedlu Ołtaszyn z przewodnikiem – dla mieszkańców Wrocławia i Osiedla z zakończeniem spaceru na terenie Osiedla na Błoniu na festynie z mieszkańcami,
  • Ustawienie tablic pamiątkowych i tablic informacji turystycznej,
  • wystawa zdjęć mieszkańców osiedla na placu spotkań,
  • mapa – emigracja,
  • zwiedzanie wnętrz kilku mieszkań udostępnionych przez mieszkańców dla uczestników spaceru z przewodnikiem,
  • wystawa materiałów związanych z sylwetką projektanta osiedla
  • odtwarzanie znaków graficznych nad domami – nad tym tematem pracuję
  • festyn z ogniskiem integracyjnym

Czekam na propozycje mieszkańców w zakresie programu świętowania i daty .

 

na koniec

Ten tekst powstał wyłącznie dla potrzeb organizacyjnych i informacyjnych związanych z 100 rocznicą oddania do eksploatacji tego małego osiedla. Materiały związane z samym osiedlem znajdziecie na tej stronie bo już o tym wielokrotnie pisałem.

Proszę o przekazywanie starych zdjęć z codziennego życia tego osiedla z małym opisem.

Zależy mi również na dokładnym opisie opublikowanych tu (powyżej) zdjęć

Czekam na propozycje innych działań związanych z opisywana rocznicą

Czekam na chętnych do współpracy w zakresie tego projektu.

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JoannaMikolajRyszard BudzowskiAleksandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aleksandra
Gość
Aleksandra

Wprowadziłam się na oltaszyn rok temu, od jakiegoś czasu z chęcią czytam pana artykuły z zaciekawieniem, cieszę się że opisuję pan tak ciekawe miejsce jak osiedle na błoniu, z chęcią zawsze tamtędy spaceruje

Mikolaj
Gość
Mikolaj

Na jednym ze zdjec poznaje swojego tate? na ławeczce przed naszym domem.

Joanna
Gość
Joanna

Na pierwszym zdjęciu są moi dziadkowie i pradziadkowie.
Pozbieram więcej zdjęć i wyślę 🙂