Małymi krokami 100 – lat „Osiedla na Błoniu”.

 

Zbliża się setna rocznica oddania do eksploatacji przez mieszkańców naszego zabytkowego „Osiedla na Błoniu” w Ołtaszynie. Wprawdzie ta rocznica przypadnie  2022 roku, ale warto już o tym pamiętać. Podejmowane są również działania upamiętnienia tej rocznicy.

Warto przypomnieć

Mieszkańcy tego małego osiedla zawsze byli zżyci i stanowili w Ołtaszynie małą społeczność. Tam wszyscy się znali lub byli spokrewnieni. Wprawdzie to dawne czasy, ale zobaczmy to okiem fotografa rodzinnego jednej z rodzin, która udostępniła mi swoje zdjęcia. Jednocześnie zwracam się do mieszkańców osiedla o przekazywanie zdjęć, które potem zostaną wykorzystane na wystawie  okolicznościowej z okazji 100-lecia osiedla.

 

Emigracja.

Był też okres kiedy wiele rodzin wyjechało na emigrację i nadal tam pozostają. Dla mnie dla archiwisty spraw osiedla ta sprawa jest bardzo cennym materiałem związanym z życiem tego osiedla. Jeśli zatem to możliwe proszę o kontakt właśnie do tych RODZIN. Wprawdzie kilka osób z tego osiedla ze mną koresponduje, ale wiem o znacznie większej grupie. Chcę wykonać mapę świata z zaznaczeniem miejsc pobytu rodzin z tego osiedla i roku ich emigracji. Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie i liczę na kontakt.

Wielkie sukcesy i oczekiwane zmiany.

Świętowali swoje sukcesy jak choćby ten związany z wykonaniem kanalizacji i nawierzchni dróg na terenie osiedla. To było bardzo wiele lat oczekiwania na wykonanie tych prac , które odmieniły oblicze osiedla – tego małego skrawka  jak również całego Ołtaszyna. W tym przypadku jednak sąsiedzi się zintegrowali wokół tego sukcesu i potrafili dać coś od siebie.

Tak bywa

Kiedyś jak ktoś powiedział Kozi Park to wszystko było wiadome. Czasy się zmieniły nasze osiedla ma całkiem inne oblicze niż w dawnych powojennych latach.  Tak się składa, że staram się ocalić dawne klimaty dla zachowania równowagi i wiedzy o „małych ojczyznach”. Jeśli TU mieszkasz i tylko śpisz w swoim mieszkaniu przed wyjazdem do pracy to ten tekst Cię nie zainteresuje . Jeśli TU mieszkasz i masz chęć poznania tego osiedla z jego klimatami dobrymi i złymi bo odczuwasz taką potrzebę – to piszę ten teks również DLA CIEBIE. „ Przystanek Ołtaszyn” to autobus 113 , który jedzie przez nasze osiedle zabierając ludzi do pracy , dzieci do szkoły – patrz przez okno , a wiele zobaczysz.

100- lat tego osiedla.

Warto się przygotować do tej sympatycznej dla wszystkich mieszkańców rocznicy. Liczę zatem na wsparcie osobowe oraz na pomysły związane z zaprezentowaniem uroków tego małego osiedla dla mieszkańców Ołtaszyna i Wrocławia. W chwili obecnej wystapiłem przy poparciu naszej RO Ołtaszyn o dokonanie oznakowania dojazdu do osiedla tablicami informacji turystycznej jak również ustawienia tablicy z opisem historii tego osiedla. Biuro Promocji Miasta UM Wrocławia odpowiedziało pozytywnie na mój wniosek. Trwa uzgadnianie treści materiału.

Planowany zarys programu świętowania rocznicy:

  • Spacer po Osiedlu Ołtaszyn z przewodnikiem – dla mieszkańców Wrocławia i Osiedla z zakończeniem spaceru na terenie Osiedla na Błoniu na festynie z mieszkańcami,
  • Ustawienie tablic pamiątkowych i tablic informacji turystycznej,
  • wystawa zdjęć mieszkańców osiedla na placu spotkań,
  • mapa – emigracja,
  • zwiedzanie wnętrz kilku mieszkań udostępnionych przez mieszkańców dla uczestników spaceru z przewodnikiem,
  • wystawa materiałów związanych z sylwetką projektanta osiedla
  • odtwarzanie znaków graficznych nad domami – nad tym tematem pracuję
  • festyn z ogniskiem integracyjnym

Czekam na propozycje mieszkańców w zakresie programu świętowania i daty .

 

na koniec

Ten tekst powstał wyłącznie dla potrzeb organizacyjnych i informacyjnych związanych z 100 rocznicą oddania do eksploatacji tego małego osiedla. Materiały związane z samym osiedlem znajdziecie na tej stronie bo już o tym wielokrotnie pisałem.

Proszę o przekazywanie starych zdjęć z codziennego życia tego osiedla z małym opisem.

Zależy mi również na dokładnym opisie opublikowanych tu (powyżej) zdjęć

Czekam na propozycje innych działań związanych z opisywana rocznicą

Czekam na chętnych do współpracy w zakresie tego projektu.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
4 lat temu

Czekam na Wasze komentarze do tekstu tego artykułu.

Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Wprowadziłam się na oltaszyn rok temu, od jakiegoś czasu z chęcią czytam pana artykuły z zaciekawieniem, cieszę się że opisuję pan tak ciekawe miejsce jak osiedle na błoniu, z chęcią zawsze tamtędy spaceruje

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
4 lat temu
Reply to  Aleksandra

Dziękuję. Za tydzień nowe filmiki o tym osiedlu. Proszę śledzić.

Mikolaj
Mikolaj
4 lat temu

Na jednym ze zdjec poznaje swojego tate? na ławeczce przed naszym domem.

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
4 lat temu
Reply to  Mikolaj

Proszę o dokładne doprecyzowanie – lokalizacja postaci (miejsce) – wskazania nazwiska osoby. Dzięki za zainteresowanie.

Mikolaj
Mikolaj
4 lat temu

Na tym zdjeciu z ławeczka ten blondyn z tylu to moj ojciec Jan Germanowicz. Ten któremu zwisają nogi to prawdopodobnie szpiczakowski, imienia nie pamietam. On jest strasznie podobny do swojego syna Michała. Ten którego obejmuje moj ojciec to chyba Wujek Zbychu Wroński ale nie jestem pewien. Zdjecie było robione na ławeczce przed naszym domem nr 24. Tak mi się wydaje, ze te domy za nimi to szpiczakowskich i starego zegarmistrza. Tam tych ławeczek na około było więcej, do moich czasów przetrwała tylko jedna, nasza. Nie mogę powiększyć tych zdjec. Szkoda, ze nie jestem teraz w Polsce bo może znalazł bym… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
4 lat temu

Na pierwszym zdjęciu są moi dziadkowie i pradziadkowie.
Pozbieram więcej zdjęć i wyślę 🙂