Wstęp
Po wojnie na terenie naszego kraju nadal stacjonowały wojska sowieckie zajmując liczne obiekty koszarowe, a nawet całe miasta. Nasze wojska były również dość licznie rozlokowane w dużych miastach. Nadszedł jednak czas kiedy Północna Grupa Wojsk opuściła teren naszego kraju. Odbywało się to wszystko etapami. 9 kwietnia 1991 roku uznany został za początek oficjalnego wycofywania wojsk sowieckich. Tego dnia z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach jednostkę rakietową. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 roku.
Koszary w Ołtaszynie – drugie życie.
Nasze osiedle prawie od zawsze było związane z obiektami wojskowymi. Po wojnie mieliśmy po jednej stronie ulicy Zwycięskiej koszary Polskie , a po drugiej stronie ulicy koszary – Północnej Grupy Wojsk. Wprawdzie terytorialnie to już Partynice, ale zawsze mówiło się o koszarach w Ołtaszynie. Nasi żołnierze szczególnie byli widoczni w osiedlu w okresie przepustek, poboru lub odejścia do rezerwy. Żołnierze PGW wyjeżdżali z koszar tylko od czasu do czasu na ćwiczenia, a najbardziej spektakularne przejazdy kolumn samochodowych na strzelnicę w Karwianach miały miejsce podczas procesji Bożego Ciała.
Powszechnym zwyczajem w naszej wsi było wypasanie krów przez naszych gospodarzy na poligonie samochodowym. Krowy były zbierane z całej wsi i pędzone na wypas na poligon. Oczywiście było to miejsce, gdzie dzieciaki miały czas na ognisko, gry w kamienie i zabawy scyzorykiem. Natomiast na terenie Osiedla w domkach mieszkała również nasza kadra wojskowa. W taki to sposób zawsze obok nas pojawiały się te obiekty i wojskowi.
Zapewne wielu obecnych mieszkańców naszego Osiedla , którzy przeprowadzili się tu do nowych mieszkań stosunkowo niedawno nie zdaje sobie sprawy, że mieszka na terenie dawnych obiektów wojskowych. Jakie to były tereny – zobaczmy sami.
Dawne tereny po koszarach WGP zostały zagospodarowane prawie w całości, pozostały tylko nieliczne budynki garażowe i techniczne. Wiele budynków zakwaterowania wojsk zostało przebudowanych i nadbudowanych i obecnie pełnią funkcję bloków mieszkalnych. Te adaptacje z nadbudowaniem jednej kondygnacji nad starymi budynkami i dodaniu balkonów wypadły w większości przypadków bardzo dobrze.
Plusem zagospodarowania tego terenu jest duża ilość zieleni ze starym drzewami i obszary komunikacyjne – drogi, chodniki, parkingi. Obiekty są oddalone od siebie dlatego nikt z mieszkańców nie zagląda sobie do okien. Cześć budynków została zagospodarowana w dawnym kształcie po ich odświeżeniu – wyglądają tak jak w czasach ich wybudowania.
Mamy tu jednak ślady dawnej przeszłości.
Budynki zajęte na mieszkania bez zmian bryły .
Natomiast na terenie poligonów powstało osiedle mieszkaniowe o niskiej zabudowie.
Po drugiej stronie ulicy Zwycięskiej w dawnych koszarach WP zlikwidowano tylko obiekty wartowni i kilka małych obiektów od samej ulicy Zwycięskiej gdzie powstały przepiękne trzy budynki z usługami w parterze.
Natomiast pozostało nadal wiele obiektów głownie garażowych w pierwotnym kształcie i formie – sporadycznie użytkowanych . Place postojowe sprzętu i sieć uliczek wewnętrznych. Mamy tutaj jeszcze wiele terenów do przyszłego wykorzystania.
Historia naszych koszar.
W latach 1935 do 40 na terenie naszego osiedla ( administracyjnie to jednak Partynice) wybudowano obiekty koszarowe i od tego czasu nierozerwalnie związani byliśmy ze zlokalizowanymi na naszym terenie jednostkami wojskowymi. W okresie do drugiej wojny światowej były to obiekty koszar żandarmerii zmotoryzowanej – Partynice .
Na zakończenie
To, że również dawniej żołnierze z koszar na przepustkach odwiedzali nasze gospody potwierdza poniższa kartka pocztowa. To gospoda i teren za naszym obecnym klubem.
Koszary zmieniły swoje oblicze i zostały przystosowane do nowych pokojowych funkcji, a zakres tego artykułu mieści się w cyklu moich dotychczasowych opisów dla innych budynków z terenu naszego osiedla opisujących zmiany.
Ołtaszyn – Historia lat powojennych
Ołtaszyn – stare i nowe
Przeczytajcie poniżej .
zwracam się do wszystkich obecnych i dawnych mieszkańców o pomoc w sprawie pozyskania informacji z okresu po drugiej wojnie światowej, a szczególnie : materiały zdjęciowe z uroczystości wojskowych, opowiadania rodzinne z tego okresu, ciekawe fakty.
Chciałbym z waszą pomocą ocalić te całkiem niedawne fakty i zebrać je w jednym miejscu z uzupełnieniem wcześniejszych wiadomości o roli tych obiektów i dodać również opowieści osób zajmujących się hobbystycznie poszukiwaniem tajemnic drugiej wojny światowej bo i takie watki dotyczą naszych koszar. Zatem zdjęcia – wspomnienia mieszkańców i watki sensacyjne – to wszystko mnie interesuje.
Liczę na pomoc i podaję kontakt
budzowski.ryszard@wp.pl, telefon 608 57 64 65
zapraszam również do odwiedzenia mojej nowej strony internetowej WWW.powroclawiu.com