Nasza szara codzienność

Rozpoczynamy wszyscy ten nowy 2022 rok z lekką nadzieją, że  być może  uda się wreszcie wyprowadzić z centrum naszego osiedla ten koszmarny ruch samochodowy.  Korki, hałas i spaliny to nasz codzienny widok w okolicy ulicy Strachowskiego i centrum osiedla. Teraz przez zakorkowanie stare centrum „uciekinierzy” samochodowi podejmują przejazdy ulicami Nenckiego, Unruga i dalej, lub Kutrzeby , Ułańska i dalej, a nawet już od strony wjazdu z Kurpiów przez Nefrytową do Kutrzeby i dalej do Zwycięskiej. Wszystko byle ominąć zawsze zakorkowane ulice.

Jest nadzieja

Cały czas upatruję nadzieję w częściowym zmniejszeniu tej uciążliwości gdy wreszcie zakończy się realizacji dwóch „naszych” odcinków drogi Bielany Łany Długołęka. Wielu z naszych mieszkańców uważa, że to już nic nie zmieni, ale trzymajmy się bezwzględnie konieczności realizacji tych zadań i oceńmy sytuację po ich wykonaniu. Przecież od bardzo wielu lat wszyscy o to zabiegamy. Bliski jest też koniec realizacji i ostatecznego  wpięcia do ulicy Karkonoskiej dwóch końcowych zadań. Ponieważ jednak rozpoczynam pisanie na początku roku trzeba zacząć od dobrych informacji.

Odcinek inwestycji od ronda w Iwinach do ulicy rota Roweckiego  jest już realizowany

Plan przebiegu odcinka Iwiny – Kutrzeby

Podjechałem tam wczoraj żeby ocenić sytuację i tak z punktu widzenia inżyniera – dzieje się, ale nie ma szału. Pozytywne jest to , że się dzieje i może wiosna i lato pozwolą na rozwiniecie  ataku frontalnego  drogowców na terminowe zakończenie tego zadania.

Materiał zdjęciowy z realizowanych prac.

 

Jednak trzeba powiedzieć , że jest to odcinek, którego wykonanie doprowadza do naszych  granic   zdecydowanie sprawniej wszystkie jadące TU samochody , a bez odcinka końcowego od Kutrzeby do Karkonowskiej  doda nam jeszcze samochodów do Centrum Ołtaszyna.

Rozmowa z Kierownikiem DSDiK

Dzwoniłem do kierownika działu projektów DSDiK we Wrocławiu i uzyskałem informację, że dokumentacja projektowa  dla ostatniego odcinka zostanie złożona do pozwolenia na realizację do końca stycznia. W chwili obecnej uzyskano wszystkie stosowne uzgodnienia . Może zatem pod koniec lutego będziemy mieli dokumentację z pozwoleniem realizacyjnym ? Oby tak było. Wiem, że uzyskanie tego pozwolenie nie zależy od żadnej jednostki miejskiej, ale ważne jest żeby nasi reprezentanci od Rady Osiedla przez Radnych Rady Miejskiej i Prezydenta wykazali zainteresowanie tym tematem i mobilizowali jednostkę wydającą pozwolenie realizacyjne o szybkie zakończenie tej sprawy. Miejmy nadzieję, ze wszystko potoczy się wreszcie pozytywnie i będzie można rozpocząć postępowanie przetargowe na wykonanie . Oby tak było.

Planowany przebieg drugiego zadania.

Poniżej przedstawiam informacje pisemną jaką otrzymałem z DSDiK we Wrocławiu w tej sprawie.

 

Dzień dobry!

 

Odpowiadając na Pana pytanie przedstawiamy stan prac nad odcinkami Wschodniej Obwodnicy Wrocławia:

 

  1. Odcinek od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do drogi wojewódzkiej nr 395 (rondo Żerniki Wrocławskie) i do granicy Wrocławia (ul. Buforowa).

 

Zgodnie z zawartą umową Wykonawca ma 14 miesięcy na realizację prac budowlanych od 27 września 2021 r., tj. daty wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przez Wojewodę Dolnośląskiego.

 

Do tej pory w ramach prac wykonawczych:

  • odhumusowano odcinek jezdni głównej oraz ścieżki rowerowej między ulicami Grota-Roweckiego a ul. Żernicką oraz odcinek od ul. Żernickiej w kierunku ulicy Buforowej;
  • wykonano materac geosyntetyczny w ciągu głównym na odcinku między ulicami Grota-Roweckiego a ul. Żernicką;
  • zakończono przebudowę linii wysokiego napięcia w rejonie skrzyżowania z ulicą Buforową.

Trwają prace związane z budową kanalizacji deszczowej w rejonie przyszłego ronda na ul. Grota-Roweckiego.

  1. Odcinek od węzła A-4 Bielany Wrocławskie (ul. Karkonoska) do skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego.

 

Do 31.05.2022 r. ma zostać wykonana dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem decyzji ZRID. Prace są w toku. Obecnie trwa przygotowanie wniosku o decyzję ZRiD (planowany termin złożenia to I kwartał 2022 r.). Oczekujemy także na wydanie decyzji w sprawie pozwolenia wodnoprawnego.

 

Z poważaniem,

Dział Komunikacji Zewnętrznej

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu

  1. Krakowska 28

50-425 Wrocław

 

e-mail: rzecznik@dsdik.wroc.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Niby rzeczowo, ale błędy aż bolą w oczy
Karkonoawska to ta, którą można wyjechać z Wrocławia w kierunku Karkonowszy?

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
2 lat temu
Reply to  Wojtek

Pozdrawiam.
Dzięki za uwagi. Bedę zwracał baczniejszą uwagę na korektę merytoryczną.