Ołtaszyn . Nazwy miejscowości na przestrzeni wieków.

Ołtarzyn – Ołtaszyn – Hercogshufen.

Mieszkając w naszym osiedlu od wielu lat  czasem zastanawiamy się nad jego historią tą dawną i tą bliską. Wielu z nas pamięta, że tuż po wojnie nasza podmiejska wieś nazywała się Ołtarzyn, i tyle. Niestety   kiedy i z jakiego powodu dokonano zmiany nazwy na Ołtaszyn chyba nikt nie wie. Przyznam, że sam nie mam takiej wiedzy. Na marginesie –  może ktoś z osób czytających ten artykuł rzuci światło i wyjaśni nam ten fakt. Czekam na ewentualny komentarz w tej sprawie.

Drugim faktem raczej powszechnie znanym  jest nazwa naszej wsi w okresie poprzedzającym II wojnę światową  – Herzoghufen.  Potem mamy kilka faktów z okresu średniowiecza i tyle co wiemy o osiedlu.

W odróżnieniu od nas obecnych mieszkańców tego terenu nasi poprzednicy – autochtoni niemieccy  wykonali zbiorcze opracowanie z historią wsi.

Oltazins – Oltacino – Oltaschin.

Według opracowania wykonanego w Dortmundzie przez niemieckich autochtonów z terenu naszego osiedla na przestrzeni wieków w zapisach kronik pojawiało się wiele określeń naszej wsi. Pozwolę sobie na umieszczenie fragmentu tej publikacji z datami, nazwami miejscowości i odniesieniami.

Jak widać od pierwszego zapisu z roku 1155 do ostatniego w roku 1659 mamy kilkanaście różnych określeń.  Do tego dochodzą nazwy z ostatniego okresu. Muszę zaznaczyć, ze nie weryfikowałem tego materiału wychodząc z założenia z solidności tego opracowania i wiedzy autorów.

 

Kronika Ołtaszyna – Chronik von oltaschin/Herzogshufen.

Jestem również w posiadaniu niemieckojęzycznej wersji (kopia, bo mój autorski egzemplarz dałem do wglądu dla potrzeby jakiegoś opracowania i już nie doczekałem zwrotu egzemplarza) kroniki naszego osiedla napisanej przez grupę dawnych mieszkańców pod wiodącą redakcją –  Leo Qaude i Helmuta Sauer. Materiał ten jest bardzo obszerny bo opracowanie liczy ponad 50 stron. Opracowanie to wymienia datami wszystkich księży parafialnych, sołtysów, nauczycieli. Znajdujemy tam również ważne fakty z życia wsi. Ten materiał może być doskonałym fundamentem do wykonania kompleksowego opracowania historycznego dla naszej miejscowości z dodaniem nowych powojennych faktów. Poniżej kilka stron początkowych tego opracowania.

Na zakończenie.

W przeciwieństwie do naszych poprzedników na tych ziemiach nie mamy żadnego opracowania historycznego. Uważam, że bezsprzecznie pora na podsumowanie „naszej” obecności w tej wsi i osiedlu. Pora na zebranie faktów historycznych i ocalenie wiedzy o najdawniejszych czasach, wojnie i powojennych latach tej miejscowości. W tej sprawie zwracałem się do  naszych radnych RO Ołtaszyn i widzę z zapisów sesji, że sprawa mojego wniosku została pozytywnie przegłosowana. Pozostaje nam czekać na efekt tych prac i taka mała sentencja chyba nadal aktualna dla nas wszystkich.

Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.

Marszałek Józef Piłsudski
20 lutego 1920 r.

Jest o czym pisać i co opisywać:

a. Nasz pomnik Nepomucena ,

b. Kapsuła czasu,

Linki związane z tematem mojego artykułu.

  1. Wikipedia – Ołtaszyn – warto tam czasem zaglądać.
  2. Chronik von Oltaschin – wydanie 1998 rok.
  3. Polacy podwrocławscy – Kroniki .
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments