Osiedle na Błoniu – filmy o osiedlu.

WPROWADZENIE

Ostatnio na temat naszego „Osiedla na Błoniu” w Ołtaszynie ukazał się film.  W związku z tym postanowiłem zebrać jeszcze raz w jednym miejscu materiały filmowe i informacje. Przyczyniły się do tego również ostatnie moje publikacje w sprawie 100-rocznicy tego osiedla oraz pytania mieszkańców  . Zapraszam zatem do projekcji.

O OSIEDLU.

Powstanie osiedli robotniczych w obrębie Ołtaszyna w latach 20. i 30. XX wieku

Pierwsza znacząca zmiana w zagospodarowaniu przestrzennym wsi ma miejsce w latach 20. XX wieku.  I była ona ściśle związane z Wrocławiem. Okazało się, że ze wszystkich wielkich niemieckich miast to właśnie jest najgęściej zaludnione i ma najgorsze warunki mieszkaniowe. Starano się rozwiązać ten problem poprzez wznoszenie na obrzeżach miasta osiedli prostych, funkcjonalnych oraz tanich domów. Na tych terenach taka zabudowa była nowością .

Baron von Ritchthofen – Boguslawitz podarował gminie Ołtaszyn 11 – hektarową działkę. Rozpisany został konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Najciekawszy okazał się projekt architekta i urbanisty Ernsta Maya .

Efekt jego pracy można oglądać do dnia dzisiejszego.

Nie zachowały się do naszych czasów wszystkie domki, jednak nawet to co pozostało z „Osiedla na Błoniu” oddaje prostotę, ale i wyrafinowanie zastosowanych rozwiązań.

Zawarte są tu wszystkie ważne cechy kompozycji tego typu osiedli. Centralną częścią założenia jest zielony plac otoczony przez 36 domów. Zielony skwer miał być w założeniach miejscem integracji mieszkańców, placem zabaw dla dzieci lub miejscem wypasu zwierząt. Domy zajmowały 1400 metrowe działki. Przeważnie były parterowe z mieszkalnym poddaszem. Forma tych budynków jest bardzo charakterystyczna. Szczególną uwagę zwraca wygięty dach pokryty czerwoną dachówką, sięgający prawie ziemi. Przyziemia były wymalowane na czarno smołą co miało zapobiegać wilgoci. W bocznej ścianie szczytowej znajdowało się wejście oraz okna. W bocznych ścianach były także wąskie okienka. Do każdego domku przynależał ogród. Dwie sąsiednie działki miały wspólną studnię.

 

Moja relacja.

Sylwetka autora projektu .

Ernst May

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To wybitny  niemiecki architekt i urbanista modernistyczny.

Urodził się we Frankfurcie nad Menem 27 lipca 1886.

Wydaje się , że przełomowym okresem w jego  życiu był rok  1910 kiedy wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie praktykował u architekta Raymonda Unwina. Tam podczas pracy nad osiedlem Hampstead zapoznał się z zasadami ruchu miast-ogrodów.  W 1912 po powrocie do Niemiec i ukończył studia na Wyższej Szkole Technicznej w Monachium.

W latach 1925–1930 był burmistrzem do spraw mieszkalnictwa we Frankfurcie nad Menem, twórcą wielu nowoczesnych osiedli.

Swoją działalność zawodową we Wrocławiu rozpoczął Ernst May w 1919 roku jako kierownik wydziału budowlanego w spółce Schlesische Landgeschaft, której zadaniem było wspieranie budowy osiedli wiejskich, przedmiejskich i miejskich. W lipcu tegoż roku powołano do życia spółkę „Schlesisches Heim”, pod tym samym zarządem  – spółka ta  skupiła się na wspieraniu budowy osiedli dla robotników i drobnych urzędników  na przedmieściach i w miastach. May dążył do budowy uniwersalnych, ulepszonych technicznie i tanich mieszkań. Systematycznie udoskonalał typy domów wśród których były domy: półwiejskie, przedmiejskie i miejskie.

Ernst May zmarł w Hamburgu w roku 1970.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments