Osiedle na Błoniu w Ołtaszynie.

100 rocznica

Szanowni mieszkańcy „Osiedla na Błoniu” w Ołtaszynie oraz mieszkańcy  Ołtaszyna.

W roku 2022 będziemy świętowali 100 lat od oddania tego miniaturowego osiedla do eksploatacji czyli mówiąc inaczej jego zasiedlenia.

Tak to już 100 lat i być może warto się zastanowić, czy będziemy, a jeśli będziemy to w jaki sposób chcemy świętować tą rocznicę. Właściwie bardzo dużo zależy od WAS od mieszkańców bo to przecież WASZE osiedle.   Może zatem warto wymienić uwagi, posłuchać WASZYCH propozycji  i propozycji od pozostałych mieszkańców całego osiedla. Dotychczas stroniłem od otwieranie swoich artykułów na możliwość komentowania, ale dla takiej okazji zrobię wyjątek i zapraszam do wymiany  poglądów i propozycji świętowania takiej rocznicy. Liczę bardzo na uwagi mieszkańców tego osiedla , którzy obecnie mieszkają w różnych częściach naszego globu, a w murach osiedlowych budynków spędzili młodość.

historia

Żeby jednak było po kolei to zacznę od moich dawnych informacji w sprawie WASZEGO naszego osiedla w których prezentowałem historię i sylwetkę architekta. Proponuję zatem jeszcze raz zapoznać się z moim wcześniejszym materiałem TUTAJ artykuł wcześniejszy o Osiedlu na Błoniu.

propozycja działań

Oczywiście w sprawie tej ważnej dla nas WSZYSTKICH rocznicy podejmowane są już  działania, ale najważniejsze to odpowiedż na pytanie jak WY chcecie to świętować i czy chcecie. Osobiście uważam, że wart połączyć siły dla takiej fajnej sprawy żeby jednak było o czym dyskutować to jako inicjator proponuję przygotowanie następujących działań:

– odtworzenie znaków graficznych na budynkach według dawnej koncepcji plastycznej,

– ustawienie dwóch tablic informacyjnych o osiedlu przy ulicy Kurpiów i Gałczyńskiego ze wskazaniem kierunku zwiedzania osiedla

  • ustawienia tablicy informacyjnej o projektancie i całym osiedlu na placu integracyjnym osiedla,

– spotkanie wszystkich mieszkańców osiedla na okolicznościowym festynie  np początek czerwca 2022 roku – w czasie festynu z udziałem zaproszonych osobistości miasta będzie możliwe zwiedzanie  wnętrz domów ( tam gdzie właściciele wyrażą na to zgodę) – prezentacja dorobku mieszkańców, materiały zdjęciowe, zdjęcia rodzinne itp.

Teraz pora na WASZE wnioski i uwagi – przeczytałeś – poinformuj sąsiada – wyślij do niego ta informację – zależy NAM na opiniach wszystkich zainteresowanych.

16
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MarylaRyszard BudzowskiKrystyna ChrutJoannaRyszard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Panie Ryszardzie,domy widoczne na zdjęciu to „kozi park”?tak się mówiło 50-55 lat temu na zabudowę ulicy Strączkowej od Gałczyńskiego do Kurpiówm,mieszkam na Grota równolegle do Strączkowej a ta ulica była miejscem naszych zabaw.Nadmienię że kozi park wziął nazwę od kóz które większość mieszkańców tej ulicy posiadała.Zawsze z dużym zainteresowaniem czytam Pana artykuły które wiele wnoszą do wiedzy o naszym osiedlu a też się tu urodziłam i wychowałam.
Pozdrawiam serdecznie

Paweł
Gość
Paweł

Witam. Mieszkam w jednym z domów przy ulicy Strączkowej. Inicjatywa bardzo trafna, sam nawet myślałem nad mini świętowanie tejże okoliczności. Zgadzam się z przedłożonymi propozycjami, no może co do zwiedzania domów wewnątrz uważam że to trochę mało komfortowe. Co do dodatkowych propozycji można by stworzyć grę terenową na wzór gry miejskiej gdzie chodząc od domu do domu (od podwórka do podwórka) wypełniać jakieś zadania jednocześnie ucząc się o historii tego miejsca.

Magdalena
Gość
Magdalena

Dzień dobry, Ołtaszyn to także moje rodzinne osiedle. Cale życie przy Strączkowej ? Niestety nie w domkach na Błoniu, a już w tych później budowanych, no ale zawsze. Bawiłam się wraz z innymi dziećmi na Kozim Parku. Jak najbardziej jestem za tym, aby uczcić tę okrągłą rocznicę, ale także by w miare możliwości przywrócic dawny charakter, choćby oryginalnymi numerami domow czy postawieniem tablic. Pozdrawiam

Alicja
Gość
Alicja

Mieszkam od niedawna na Straczkowej, bardzo podoba mi się inicjatywa uczczenia jej jubileuszu. Myślę że to doskonała okazja do rewitalizacji koziego parku (obecnie jest tam nie przyjemnie, pełno petow, psich kup i pustych butelek). Myślę że gra miejska przyciągnęła by licznych wroclawian, chyba że obchody miałyby być lokalne i kameralne. Nie musi być ona na wielką skalę, wystarczą zadania, zagadki, ciekawostki do rozwiązywania na podwórkach czy innych miejscach, a zdobywane punkty z karty uczestnika pozwoliłyby na zdobycie dyplomu czy jakiegoś gadżetu.Do organizacji można wykorzystać Mikrogranty a do rewitalizacji – WBO.

Joanna
Gość
Joanna

Witam, w sprawie rewitalizacji koziego parku były już podejmowane kroki na radzie osiedla – sama chodziłam, ale pewnej starszej grupie mieszkańców nie podobał się pomysł zrobienia placu zabaw dla dzieci bo będzie głośno i pełno dzieci. Zrobiono zatem ławeczki dla miejscowych i nie tylko pijaczków, stąd pety i puste butelki. Dzieci u nas przybywa ale muszą szukać miejsc do zabawy gdzie indziej. Jestem za zrobieniem miejsca przyjaznego dzieciom i ich rodzicom. Myślę że część mieszkańców aktywnie się przyłączy do tej inicjatywy. Pozdrawiam.

Maryla
Gość
Maryla

Czas najwyższy na stworzenie placu zabaw!!
Wstyd mi za tych moich rőwieśnikőw 60+ ? którzy mieli prawo i radość bawić się na kozim parku w gronie przyjaciőł! To tradycja Strączkowej prawie już 100- letniej! Nie bőjcie się śmiechu dzieci, to odmładza każde pokolenie i przypomna własne dzieciństwo !
Pozdrawiam wszystkich moich znajomych, sąsiadőw i przyjaciőł ze Strączkowej?‍♀️
Ulicy przyjaznej dla?‍♂️?‍♀️?‍?‍?‍??⚽️⛹️‍♀️⛹️‍♂️?‍♂️?‍♀️?‍♂️?‍♀️ naszych/ waszych DZIECI
Maryla