Osiedle na Błoniu w Ołtaszynie c.d.

Ponieważ po moim poprzednim artykule otrzymałem wiele uwag  i zapytań  sprawie świętowania okrągłej rocznicy OSIEDLA chcę dalej kontynuować ten temat.

Poprzednio dokonaliśmy  ustalenia  wstępnych działań   takich  z którymi wszyscy się zgadamy i uważamy je za bardzo istotne w przywróceniu dawnego klimatu  osiedla. Takim działaniem  niewątpliwie jest przywrócenie znaków graficznych nad wejściami do domów. To moim zdaniem będzie bardzo ciekawe wizualnie jak również istotne w zakresie powrotu do dawnego wyglądu nie wspominając już o podniesieniu atrakcyjności.

Poniżej prezentuję archiwalne szkice kilku symboli nad wejściami do domów dla przypomnienia o czym teraz rozmawiamy.

Żeby jednak takie zadanie wdrożyć do realizacji musimy wykonać kilka zasadniczych kroków:

Krok pierwszy – ponieważ znaki graficzne mają zostać odtworzone nad wejściami do domów stanowiących prywatną własność – proszę o sygnał tym razem już od właścicieli, że zgodzą się na taką realizację na swoich elewacjach i są tą akcją zainteresowani. Proszę o dodanie stosownej informacji w komentarzach lub o przesłanie informacji na mój kontakt elektroniczny lub telefon 608 57 64 65. Odpowiem jakie informacje będą mi dalej potrzebne.

Krok drugi – wystąpienie do Archiwum Budowlanego o pomoc w odnalezieniu wszystkich znaków z domów naszego osiedla z możliwym ich przyporządkowaniem do poszczególnych posesji. Zrobię w tej sprawie indywidualne wystąpienie jako mieszkaniec – zbiorę podpisy zainteresowanych mieszkańców pod tym wnioskiem.

Krok trzeci –  w zależności od tego jak potoczy się sprawa zainteresowania mieszkańców oraz poszukiwań w archiwum będziemy musieli zadecydować co dalej. Zatem w obecnej chwili wnioskuje o realizację kroku pierwszego i czekam na informacje od mieszkańców.

podsumowanie

Proszę zatem o komentowanie mojego artykułu – na mojej stronie. Pamiętam również o proponowanych INNYCH działaniach, ale w tym miejscu piszę wyłącznie o znakach graficznych nad wejściami do domów bo chcę podsumować ten jeden wniosek i ustalić działania.     Czekam na WASZE  komentarze w tej sprawie.

Poprzedni artykuł znajdziecie na tej stronie.

inne

Prowadzę obecnie działania dokumentujące historię naszego kościoła w Ołtaszynie jeśli ktoś z WAS jest zainteresowany tym tematem to poniżej link do pierwszej części prezentacji dotyczącej pomnika Św. Nepomucena przed wejściem na teren kościelny.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 lat temu

Panie Ryszardzie wydaje mi się że przede wszystkim przydałyby się konsultacje z konserwatorem zabytków we Wrocławiu. Podczas remontu domu musiałem prosić go o właściwe pozwolenia co do zmiany architektury domu. Może dostalibyśmy więcej informacji (wytycznych) o sposobie wykonania i umiejscowienia tych znaków. Ze swojej strony umiejscowienie ich nad wejściem jest nielogiczne ze względu na dokonane zmiany w wielu domach (dobudowanie wiatrołapów). Jak dla mnie sensowne rozwiązanie to umiejscowienie tych znaków pod zwieńczeniem dachu.

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Paweł

Jeszcze wpadł mi taki pomysł by może oprócz odtworzenia znaków dodać do nich jakiś element nam współczesny może datę lub coś innego. Do rozważenia

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
4 lat temu
Reply to  Paweł

TAK To wszystko wiem, ale na początek musimy wiedzieć KTO jest zainteresowany. Wtedy wystąpimy do Konserwatora zbiorowo i być może w programie miejskim. Zatem może się ukazać, że uszczęśliwiamy na siłę. Ludzie przede wszystkim muszą być chętni i świadomi. Reszta będzie trwała, ale znajdziemy osoby z miasta które pod tym się z chęcią podpiszą no i oczywiscie nasza Rada Osiedla.

Grzegorz Keck
4 lat temu

Rysiu. Ja jak najbardziej jestem za. Jak wiesz mieszkam w pierszej dominancie tego osiedla.

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
4 lat temu
Reply to  Grzegorz Keck

Dzięki za głos w sprawie artykułu, pozdrawiam.

ZBIGNIEW
ZBIGNIEW
4 lat temu

JAKO MIESZKANIEC ULICY OD URODZENIA WIEM JAK CIĘŻKO BEDZIE ZAŁATWIĆ TE SPRAWĘ .DOŚWIADCZENIE NABYŁEM PODCZAS USTAWIENIA KAMIENIA PAMIĄTKOWEGO Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA REMONTU ULICY W 2009 ROKU.Z SZACUNKIEM I ŻYCZENIAMI POMYŚLNEGO ZAŁATWIENIA SPRAWY.

Ryszard Budzowski
Ryszard Budzowski
3 lat temu
Reply to  ZBIGNIEW

Mam nadzieję, że się uda. Staram się myśleć o tym pozytywnie.