Ostrów Tumski – wycieczka inna niż wszyskie – z podkładem dżwiękowym lektora.

 

 

WPROWADZENIE

Dlaczego ta wycieczka jest inna niż wszystkie ?

  1. wycieczkę odbywacie z rodziną lub znajomymi według założonego przez nas scenariusza.
  2. w trakcie wycieczki musicie być uzbrojeni w „sprzęt” elektroniczny ze sprawnym internetem – tablet lub telefon i najlepiej słuchawki bo możecie słuchać tekstu we wnętrzach obiektów
  3. od nas w każdym punkcie wycieczki otrzymujecie w prezencie podkłady dżwiękowe – legendy, opisy historyczne dla konkretnego miejsca postoju – zwiedzania
  4. w każdym z wyznaczonych miejsc wskazanym na poniższym planie informujemy WAS na co warto zwrócić jeszcze uwagę. Poruszajcie się od miejsca do miejsca zaznaczonego na planie.
  5.  w pozostałym zakresie jesteście wolni – przeżywacie to co widzicie i zwiedzacie w swoim rytmie
  6. teraz już wiecie dlaczego ta wycieczka jest inna.

Trasa wycieczki przebiega według poniższego planu  z zaznaczonymi punktami postojowymi do wysłuchania informacji lektora.

WSTĘP – Wyspa Tumska

Rola wyspy na przestrzeni wieków – Wyspa kościelna – lokalizacja pierwszego grodu książęcego – Most Tumski

Zobaczmy teraz jak wyglądał dawny Wrocław – animacja komputerowa. zobaczymy na niej i Rynek i Wyspę Tumską.

1. Tekst o moście Tumskim – opis mostu

Był mostem granicznym między władzą świecką sprawowaną na terenie miasta i księstwem kościelnym, które sprawowało swoją władzę na Wyspie Tumskiej i m. innymi na terenie posiadłości biskupich w Otmuchowie i Nysie. Przy katedrze funkcjonował również sąd kościelny zajmujący się  sprawami mieszkańców wyspy i duchownych

Tekst o Moście zakochanych – legenda – Tekst o pomniku biskupa Kominka stojącym przed samym mostem – Figury stojące przed mostem.

2. Kościół  Św. Piotra i Pawła

Jest to jeden ze starszych obiektów kościelnych w mieście , ale nie najstarszy.

3. Sierociniec dla dzieci katolickich ze szlacheckich rodów. ORPHANOTRPHE-um.

  • tekst o sierocińcu – historia budowy – budynek i jego obecna rola w życiu mieszkańców miasta

4. Pomnik Nepomucena

Kim był św. Nepomucen – kult tego świętego – Pomniki Nepomucena we Wrocławiu – Historia aniołka bez włosów na pomniku – Kult Św. Nepomucena

5. Kościół Św. Krzyża. 

Tak naprawdę jest to kościół pod dwoma wezwaniami Św. Krzyża i Św. Bartłomieja i w dodatku jest kościołem dwupoziomowym.

                W kościele znajduje się również kopia całuny turyńskiego. Wrocławski całun wiernie oddaje – w skali 1:1 – obraz uwieczniony na sławnym płótnie i jest obecny na Ostrowie Tumskim od 2000 roku. – Kopia została ufundowana przez jednego z rzemieślników wrocławskich, pana Dobrowolskiego, i jest wykonana we Włoszech.

6. Pałac Biskupi – historia obiektu – 80 milionów Solidarności

7. Katedra pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela

Pierwsza lokacja obiektu katedry miała miejsce po Zjeżdzie Gnieżnieńskim w roku 1000. Z tego czasu pochodzi romańska część katedry , można ją podziwiać w podziemiach pod prezbiterium. To co widzimy obecnie to przede wszystkim gotyk z około XV wieku.

Zapraszam do zapoznania się z małą prezentacją zdjęciową o tym obiekcie przed właściwym zwiedzaniem tego obiektu.

wprowadzenie

Wejście do katedry – portyk – historia budowy – przedstawiane sceny

portyk część wewnętrzna

Drzwi wejściowe główne – opis prezentowanych scen na drzwiach

©2015 Drzwi katedry wrocławskiej. Infografika.
Projekt nowego layoutu miesięcznika „Nowe Życie”, dolnośląskie pismo katolickie, numer październikowy.

 

Pocisk z czasów drugiej wojny światowej w ścianie frontowej

Stojąc przed portykiem katedralnym po jego prawej stronie w murze na wysokości około 5 do 10 metrów zobaczycie Państwo tkwiący w murze pocisk armatni jest to pozostałość po wojennym ostrzale obiektu katedry kiedy jeden z pocisków okazał się niewybuchem. Pozostawiono go tam jako świadectwo czasów wojny. W tym miejscu warto powiedzieć, że katedra w czasie wojny ucierpiała w sposób znaczny bo aż w 70% i chciano nawet dokonać jej wyburzenia. Prace odbudowy trwały do połowy roku 1952. W odbudowie uczestniczył cały region i wszystkie jego parafie.

rzut katedry  oraz widoki fundamentów w poszczególnych okresach jej rozbudowy.

O czym warto wiedzieć we wnętrzu obiektu katedry

Plan zwiedzania wnętrza katedry oraz terenów na zewnątrz – zaznaczone miejsca są przedmiotem mojego opisu.

Poniżej przestawiam film z rekonstrukcją komputerową przedwojennego ołtarza naszej katedry, który powstał z uwzględnieniem zachowanych elementów ołtarza wystawianych z Muzeum Archidiecezjalnym..

  1. Elewacje zewnętrzne – część południowa
  1. Ile wież ma nasza katedra – poniższe zdjęcie pozwala je policzyć – widać, że są cztery.

  1. Elewacja północna
  1. Wieża widokowa.

Uroki naszego miasta można również podziwiać z wieży widokowej katedry – dotrzecie tan najpierw krętymi schodami do kasy, a potem winda na szczyt. Widoki w pogodne dni są fantastyczne. Dla tych którzy nie mają czasu na wejście – filmik z widokami.

TUTAJ

 

  1. Muzeum Archidiecezjalne

Do najcenniejszych eksponatów  tego muzeum należą:

  • Księga Henrykowska – z zapisem najstarszego zdania w języku polskim. W zapiskach z 1270, na karcie 24 znajduje się zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim, które brzmi  – Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj.  Została ona wpisana na Listę Pamięć Świata UNESCO.

  • Drugim bardzo ważnym eksponatem tego muzeum jest obraz  – „Madonna pod jodłami”. Cranach namalował obraz w 1510 roku dla wrocławskiej katedry i do XIX wieku wisiał on w kaplicy św. Jana Ewangelisty, po czym ze względu na swoją wartość trafił do skarbca katedralnego. W latach 20. i 30. XX wieku obraz był udostępniony do zwiedzania po wykupieniu biletu. W 1943 roku, w obawie przed alianckimi nalotami, został wraz z innymi dziełami sztuki ewakuowany z miasta przez władze hitlerowskie. To tylko bardzo mały fragment historii tego obrazu … więcej dowiecie się w muzeum. Poniżej przekazanie obrazu do muzeum, a sam obraz pod koniec prezentacji materiału zdjęciowego.

W drodze powrotnej do Mostu Tumskiego odwiedzimy kolejne ciekawe miejsca Wyspy Tumskiej według załączonego poniżej planu zwiedzania. zatem udajmy się w drogę powrotną do mostu Tumskiego.

 

8. Kościół Św. Idziego – najstarszy obecnie kościół w mieście

9. Wejście do Ogrodu Botanicznego

Historia budowy Ogrodu Botanicznego – obecny kształt obiektu – trzy różne sprawy…..

10. Kościół Św Marcina

11. Pomnik Jana XXIII

12. Lokacja i założenie pierwszego zamku książęcego

TUTAJ – filmik w podziemiach klasztoru naszych Sióstr de Noter Dame gdzie zlokalizowane są odkryte fundamenty części zamku

Podsumowanie WYCIECZKI

 

W ten sposób możemy zakończyć pierwsze zwiedzanie naszej Wyspy na Ostrowie Tumskim dla ambitnych polecam powracanie w stronę tej pięknej Wyspy z rodziną lub znajomymi.

W trakcie realizacji programu tej wycieczki wykorzystane zostały informacje jak również teksty z przewodników po naszym mieście następujących autorów: Beata Maciejewska – „Spacerownik wrocławski”,  Janusz Czerwiński – „Wrocław przewodnik”, Wojciech Chądzyński – „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments