Ołtaszyn – znani – nieznani

ks suchecki-portret-01-ok

WSTĘP

Ten artykuł chcę zadedykować osobom, którewywarły znaczący wpływ na życie naszego osiedla przez prowadzenie w nim działalności kulturalnej, społecznej, sportowej lub też realizując funkcje związane z wykonywana pracą wychodziły daleko w przód realizując istotne dla mieszkańców przedsięwzięcia.

 

Czekam również na pomocne wnioski – zdjęcia i materiały oraz sugestie, co do treści.


 ks suchecki-portret-01-ok

Ksiądz – Kazimierz Suchecki

Był pierwszym księdzem w okresie powojennym naszej parafii. W tym czasie parafia obejmowała swoim zasięgiem nie tylko, Ołtaszyn, ale również Wojszyce i okoliczne wioski. Ksiądz zamieszkiwał w jednym z domów na ulicy Uczniowskiej, bo nie było jeszcze obecnego domu parafialnego. Przez wszystkie lata posługi duszpasterskiej dał się poznać jako moralny opiekun wszystkich parafialnych rodzin. W czasie pełnienia swojej posługi duszpasterskiej dżwigał nasz kościół ze zniszczeń okresu wojennego, sprowadził i zamontował na wieży dzwony, uporządkował cmentarz.

ks suchecki-bb-ok

 

 

Ksiądz – Bronisław Owcarz

 

Był kolejnym naszym pasterzem jego prace parafialne były zdominowane wielkimi inwestycjami; budowa obecnego domu parafialnego, budowa kościoła w Wojszycach, nowe witraże w kościele w Ołtaszynie to realizacje, które dają świadectwo jego zaangażowania w rozwój parafii. Nasza parafia swoim zasięgiem obejmuje równie WTWK Partynice i to właśnie tam na tym obiekcie gościliśmy naszego Papieża Jana Pawła II w okresie kiedy proboszczem był Ks. Owcarz.

 

 

Stanisław i Zofia FALARZ

Pan Stanisław Falarz był kierownikiem naszej szkoły podstawowej w latach 1945 do 1957 i razem ze swoją zona Zofią wykształcili całe pokolenia naszych obecnych mieszkańców. Nauka w szkole to jedno, ale zakładanie zespołów muzycznych, prowadzenie zajęć po lekcjach pozwala na umieszczenie tych osób w gronie zasłużonych dla naszego osiedla. Na drugim zdjęciu Państwo Falarz uczestniczą w otwarciu remizy strażackiej.

 

Janusz Lipiński

Pasjonat naszego osiedla przez całe lata zbierał materiały o mieszkańcach osiedla , zapisywał historię, gromadził materiały fotograficzne. Znana jest jego historia wyzwolenia osiedla Ołtaszyn, którą sam zresztą publikowałem, ale pasja zaangażowanie i bogate archiwum zdjęciowe i gromadzenie materiałów przez całe lata  daje MU bez wątpienia miejsce w gronie tych którzy dla nas i pamięci o życiu osiedla zrobili najwięcej.

 

Stanisław Ptak

Wieloletni trener naszych piłkarzy to osoba która poświęcała swój prywatny czas żeby nasi młodzi ludzie mogli  zostać zarażeni sportem, a dorośli mogli podziwiać zmagania drużyny piłkarskiej na naszym stadionie. Kilka pokoleń wyszkolonych ludzi i kilka  całkiem istotnych sukcesów naszych drużyn było efektem jego pracy z młodzieżą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o