Pamarańczowa Alternatywa.

W latach 80. XX wieku, czyli w okresie schyłkowego, ale też burzliwego PRL-u, na ulice polskich miast wyszła Pomarańczowa Alternatywa.

Zainicjowany we Wrocławiu ruch dostrzegł absurd systemu politycznego i sam uderzył w niego absurdem. Orężem Pomarańczowej Alternatywy był happening, który w sposób przewrotny i humorystyczny porywał tłumy, by skutecznie zachwiać posadami komunizmu. Pomarańczowa Alternatywa to nie tylko ruch społeczny kontestujący polską rzeczywistość’ lat 80., ale przede wszystkim zjawisko, które w skali ogólnopolskiej, bez tworzenia formalnych struktur i politycznych haseł, występowało przeciw reżimowi. Było alternatywą dla władzy, dla opozycji, ale także dla szarej rzeczywistości.

Działacze Pomarańczowej Alternatywy wyśmiewali pompatycznie obchodzone rocznice, konwencję świąt tematycznych, powszechną obecność milicji i tajnych służb we wszystkich dziedzinach życia, niedobory w sklepach… Znakiem rozpoznawczym ruchu był krasnoludek – najpierw malowany na murach (na plamach farby po zamalowanych przez milicję hasłach i symbolach wolnościowych), później pomarańczowa czapeczka zakładana przez uczestników masowych happeningów. Akcje ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Wykorzystywane metody i język wykazywały silny wpływ surrealizmu .

Pomarańczowa Alternatywa – wprowadzenie

Pierwsze krasnoludki na murach

Rewolucja Krasnoludków

Działania Pomarańczowej Alternatywy

W naszym mieście większość działań PA realizowana była przy ulicy Świdnickiej w okolicy kultowego Baru BARBARA, przy obecnym przejściu podziemnym. To właśnie na pamiątkę tego ruchu ustawiono w tym miejscu pierwszego krasnala PAPE KRASNALA, ojca wszystkich naszych krasnali .

WIĘCEJ informacji o działaniach i Ruchu Pomarańczowej Alternatywy znajdziecie poniżej.

TUTAJ

TUTAJ 2

TUTAJ 3

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments