Zajmując się historią budowy toru wyścigów konnych na Partynicach natrafiłem na ciekawe informacje dotyczące odkrycia tam przy okazji budowy toru jam w ziemi wypełnionych bursztynem. Nie udało się dotychczas wyjaśnić sprawy pozostawienia tak znacznej ilości tego cennego materiału w zagłębieniach w ziemi i pozostawienia całości składu. Ponieważ sprawa nie jest mała postanowiłem zebrać informacje , artykuły dotyczące tego zagadnienia w jednym miejscu. Zapraszam zatem do lektury.
Bursztynowy depozyt z Partynic – pochodzący z I wieku p.n.e. depozyt bursztynu znaleziony na wrocławskich Partynicach. Jest to największe na świecie archeologiczne znalezisko bursztynu, szacowane na 1240–1760 kg.
Na terenie Partynic odkryto koło siebie trzy jamy ziemne wypełnione bursztynem. Pierwszą z nich napotkano w czasie prac przy budowie hipodromu w 1906 roku, a dwie kolejne przy budowie drogi łączącej budowaną autostradę A4 z centrum Wrocławia w 1936 roku. Część znalezisk z lat 1906 i 1936 rozkradziono tuż po odkryciu, zdecydowaną większość ocalałych przedmiotów przekazano do Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu. Prawie cały depozyt partynicki przechowywany w tym muzeum został zniszczony w trakcie oblężenia Wrocławia w 1945 roku, przetrwało kilka kilogramów, eksponowanych współcześnie na wystawie we wrocławskim Muzeum Archeologicznym
Obecność jam z bursztynem we Wrocławiu związana jest z przebiegiem przez obecny teren miasta jednej z głównych nitek starożytnego szlaku bursztynowego.
TUTAJ – informacje prasowe i ciekawy filmik
TUTAJ – znajdziecie informacje o przebiegu szlaku bursztynowego jak również opis znaleziska na Partynicach.