Retroteka

 

 


Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.

Marszałek Józef Piłsudski
20 lutego 1920 r.

Jest to nasza historia wpisana w pejzaż osiedla setkami istnień ludzkich, ich dramatów i radości. Historia opowiedziana fotografiami wykonanymi przez ludzi zakochanych w tej ziemi: Polaków i Niemców. Niech będzie tolerancją i szacunkiem dla życia i śmierci. Doświadczeniem, które trzeba ocalić.

Witamy wszystkich, którzy z uwagą zechcą odwracać karty wirtualnej księgi z przeszłości i czasu obecnego Ołtaszyna.
Zacytowałem wstęp do retroteki naszych sąsiadów ze Świętej Katarzyny, który przecież nie wymaga zmian i odnosi się również do naszego osiedla – zatem miłego oglądania.


Na początek prezentacja.

 

IDĄ ZMIANY

Przed wojną dom towarowy, po wojnie dom mieszkalny ze sklepem na parterze – teraz restauracja i biura, ale klimat taki sam.

 Dom towarowy Budynek mieszkalny fot.1
 Budynek mieszkalny fot.2 Restauracja „Pepe” i biura.

Pisałem o tym budynku w swoim artykule TUTAJ


DWA DĘBY – jak się zmieniła okolica

Jadąc od strony miejscowości Wysoka do ulicy Kutrzeby w kierunku centrum osiedla.

Kiedyś stały tu dwa dorodne dęby na granicy Ołtaszyna, a w sąsiedztwie były tylko pola. Zdjęcie z lewej strony pochodzi z kolekcji Pana Janusza Lipińskiego – posiadającego największe zbiory  zdjęć naszego osiedla i jego mieszkańców.

Dwa dębyDwa dęby

Po latach piorun trwale uszkodził jedno z drzew i dlatego zostało wycięte. Został nam tylko jeden świadek historii tego miejsca.


SZKOŁA PODSTAWOWA – przy ulicy Gałczyńskiego.

Na jednym zdjęciu dawny budynek i stan obecny, ale również istnieją dawne elementy elewacji zachowane do obecnej chwili. Na pierwszym zdjęciu mamy zaznaczone miejsce dawnej elewacji z okienkami.

Więcej zdjęć i informacji o naszej „starej” szkole znajdziecie państwo w zakładce – KUFEREK


 Dom Parafialny.

 „W latach 1816/17, gdy proboszczem był ks Franciszek Mąjunke wzniesiony został nowy budynek mieszkalny probostwa. Wspomniany budynek był usytuowany na północny-wschód od kościoła, dwukondygnacyjny, kryty dachem wielopołaciowym, z elewacjami dzielonymi podwójnymi pasami horyzontalnymi wyprowadzonymi w tynku, z trójosiowym ryzalitem od strony zachodniej w którym usytuowano wejście główne ujęte prostym portalem z rytym napisem antykwą i chronogramem; ,.LaVDATE In saeCVLa ChristVMn (1817 r.).” – cytat z opracowania E. Szumińskiego – więcej w zakładce Ołtaszyn/Historia Parafii WWNP.

Obecny Dom Parafialny został wybudowany staraniem Ks. Owczarza ze środków naszych parafian około roku 1975.


Ulica Strachowskiego

Widok na skrzyżowanie z ulicą Kutrzeby .

str-bstr-a
Zniszczenia elewacji budynku – Strachowskiego. Obecny numer 13

Trzecie ujęcie tego miejsca – lata sześćdziesiąte – zatem tuż przed rozebraniem budynków.

Zniszczenia elewacji bardzo widoczne, zawilgocone ściany – śmierć techniczna budynków.

 


 

 

 

 Coś dla podniebienia.

W budynku na kartce pocztowej w górnym prawym ujęciu mieściła się gospoda poniżej przedstawiam zdjęcia z tego samego rejonu ulicy po to żeby pokazać jak w tak małej miejscowości funkcjonował duży lokal z salą taneczna i stolikami w ogrodzie.

otaszyn-gospoda-01otaszyn-gospoda-02
gospoda-a-ok

zdjęcie górne – lewa strona – wejście do gospody i widok na ogródek za lokalem

zdjęcie górne – prawa strona – gospoda wejście i sala

szkic dolny – na obecnym planie z budynkami naniosłem lokalizację gospody i ogródka

 

 


 

Ulica Strachowskiego

Drugie ujęcie – widok w kierunku kościoła.

 

strachowskiego-zachd-a

wygląd obecny – żółty dom nadal stoi

 

 


 

 Rejon skrzyżowania ulic Gałczyńskiego – Uczniowska – Kurpiów

wyjaśnienie do zdjęć

To jest dokładnie naprzeciw krzyża koło P.Sowy, przy wejściu na posesję moich dziadków Szpaków. Na środku ulicy stoi moja babcia Hela,furmanką powozi mój ojciec, wśród pasażerów są moja mama trzymająca mnie na kolanach, ciocia Piątek trzymająca Halinkę na kolanach itd. Odwozimy rodzinę z Opola na dworzec kolejowy w Brochowie. Dw.Główny jeszcze nie funkcjonował.Budynek widoczny w tle istniał w miejscu , gdzie dziś jest skwerek u zbiegu ul.Uczniowskiej Kurpiów i Gałczyńskiego. Za nim stoi do dziś dom w którym mieszkali Twoi rodzice. Widoczne nieco dalej dwa kwadratowe słupki to brama wjazdowa do Honorki Urbańskiej.Przed tym budynkiem rósł ten piękny dąb wycięty przy okazji modernizacji ulic.

R.Szpak

 

 

 


 

Z tej karki pocztowej znamy już współczesne trzy ujęcia teraz czwarta odsłona.

Po dawnych czasach zostały nam murowane słupy bramy wjazdowej oraz część ściany frontowej budynku jako mur ogrodzenia.

 

 


 

Strachowskiego panorama ulicy

zdjęcie poniżej – pierwszy budynek z prawej strony został rozebrany

na zdjęciu niższym widać tylko dwa następne.

panorama-a

 

 

 


 

Jeszcze raz centrum

skrzyżowanie Strachowskiego – Parafialna

Obecnie najbardziej ruchliwe skrzyżowanie naszego osiedla, a kiedyś ostoja ciszy i spokoju

proszę dokomponować sobie obecne ujecie tego zdjęcia – zachęcam do wizji w terenie.

centrum-01-ok

strachowskiego-ddd

Wprawdzie aura do zdjęcia niezbyt dobra, ale za to ciekawość zaspokojona.

poniżej zdjęcia budynków, które pozostały na swoim miejscu w dawnym kształcie.

 

 

ujęcie 2

do uzupełnienie

ujęcie 3

do uzupełnienia

 


 

To samo miejsce widziane z drugiej strony i trochę póżniej.

 

W tym miejscu zmiany są szczególnie widoczne w każdym miejscu – nasi chłopcy nie chodzą już w kamasze, drogi nie maja bruku i tylko drzewa zostały.


 

 

Komunikacja

Dzisiaj żeby dojechać rano do pracy możemy wykorzystać do dojazdu własny samochód lub służbowy (jeśli go akurat mamy), ale musimy się liczyć z korkami na kazdym kierunku komunikacji do centrum miasta. Mamy też możliwość wykorzystania komunikacji zbiorowej – w naszym przypadku autobusu 113 lub 612 i jakoś tam dojedziemy -częstotliwość kursów jest jaka jest, możemy tez dojechać w nocy.

To był długi wstęp, a ponieważ jesteśmy w zakładce retroteki zobaczmy jak to dawniej bywało.

Jedziemy do miasta.
 
 miejsce na umieszczenie zdjęcia z otwarcia stacji metra do Ołtaszyna – czekam – ???? miejsce na umieszczenie zdjęcia – szybka kolej do Ołtaszyna – Dw. Główny – Wojszyce – Ołtaszyn – Klecina na bazie istniejącego torowiska .

Pierwsze górne zdjęcie – chcesz dojechać z rodzinką do pociągu, zamawiasz „taksówkę” czyli furmankę i pewnie dojedziesz na czas, jakoś ruch dzisiaj wyjątkowo mały.  Zdjęcie ze zbioru rodzinnego albumu R. Szpaka.

Gdy nas już tu trochę pomieszkiwało najbliższy tramwaj linia „9” miał pętlę w rejonie obecnego szpitala na Borowskiej zatem trzeba było indywidualnie pokonać ten dystans żeby skorzystać z połączenia komunikacyjnego do centrum miasta. Musimy również pamiętać, ze w tym okresie nie byliśmy mieszkańcami Wrocławia tylko Świętej Katarzyny – gminy wiejskiej z siedzibą w Świętej Katarzynie.

01 sierpnia 1955 roku rusza oficjalne połączenie autobusowe linia 113 z Ołtarzyna do Gaju na pętlę „dziewiątki” i właśnie ten historyczny moment utrwala zdjęcie z prawej strony górnego rogu.

 

Szanowni Państwo

Niestety miałem włamanie na stronę i zrobiło się wielkie zamieszanie . Teraz odtwarzam swoje materiały i artykuły. Ten materiał uważam za  ciekawy dla mieszkańców osiedla Ołtaszyn i miłośników Wrocławia dlatego postanowiłem udostępnić artykuł częściowo odtworzony.  Zainteresowanie (jeśli będzie) tematem zdopinguje mnie jednocześnie do odtworzenia całości. Proszę o wybaczenie i cierpliwość. Z drugiej strony po co atakować strony społeczne ?


Dom przy ulicy Uczniowskiej nr 35.

Rzadko mamy okazję żeby na naszym terenie dysponować pełną historią wielopokoleniową budynku. Takim przykładem jest budynek połozony przy ulicy Uczniowskiej nr 35 – w okresie po wojnie był zamieszkiwany przez naszego proboszcza K. Sucheckiego, po wybudowaniu domu parafialnego przy ulicy Pszczelarskiej pozostawał  jako własność w rodzinie Sucheckich, a obecnie od kilkunastu lat zmienił właściciela i doczekał się kapitalnego remontu. Jednak ważne dla tego budynku jest to, że dysponujemy pełnym materiałem zdjęciowym z okresu budowy jak również zdjęciami pierwszych rodzin zamieszkujących budynek i oczywiscie tym co widać obecnie.

 

 

 2
 3

obecny wygląd budynku – w elewacji umieszczona tablica z nazwiskiem pierwszego właściciela .

u-01

u-02

u-03

u-05

Powyżej zdjęcia z okresu budowy i jedni z pierwszych właścicieli w okresie wojennym.

Na samym dole wypis z nazwiskiem pierwszego własciciela budynku.

 

 

 


 

Dom przyulicy Traktorowej.

Drewniany dom przy ulicy Traktorowej ma bardzo ciekawą architekturę i jest zdecydowanie inny niż pozostałe budynki na terenie naszego osiedla, a jednocześnie ma ciekawą historię.

 

 

dom-traktorowa-okdom-traktorowa-02-ok

 

 


 

 Ciekawostka

Odręczny szkic architekta projektujacego drzwi koscielne od strony wejscia do zakrystii.

Prawada, ze perełka.

 

kosci-drzwi-zakrystiazakrystia-drzwi-02

 

 

 


 

 Pomnik

 

untitled-scanned-04-oktekst-ok pomnik-01-ok

 


 

Dawana fabryka powozów – przy Strachowskiego

Tu sie chyba nic nie zmieniło.

Obecnie zakład stolarski, apteka i sklep z antykami.

 

witczak-bwitczak-a

 

 


Ulica Grota – Roweckiego 

 

takie mam przypuszczenia, ale czy tak jest ???

czekam na podpowiedzi.

grota-r-01-stare

 

 


 

PORA „DO KOWALA”

Dawniej można było konia podkuć, a teraz zrobić zakupy i porozmawiać z miłą załoga sklepu, ktora wyjątkowo od wielu lat pozostaje w tym samym składzie i z uśmiechem wita każdego pojawiajacego się w drzwiach – zostało im to po kowalu.

Tak było , a tak jest – dziekuje za udostępnienie zdjęcia rodzinnego.

ciesielski-33-okkuznia-01-ok

 

 


 

Ołtaszyn – pierwsze taksówki

Kiedy nie było połączenia autobusowego do Dworca PKP tez trzeba było jakoś sobie radzić i według realizacji R. Szpaka ( zdjecie pochodzi z jego albumu) u mawiono się na dowiezienie furmanką do dworca. Całkiem zabawne , bo po wielu latach mamy całkiem blisko od tego miejsca obecny postój TAXI.

takswka pierwsza powojenna-ok takswki-postj

 

 

 

 

 


 

Budynek dawnego klubu

Czy dawniej bryła tego budynku nie była ładniejsza ?

– obecna bryła to typowy klocek

 

klub-bklub-a

 

– dawniej bryła była chyba ładniejsza

Teraz trochę o kulturze

Na dwóch pierwszych zdjeciach poniżej widzimy ponownie klub, ale i teren za klubem na którym znajdowała się kręgielnia i urządzane były zbawy. Po wojnie zabawy były nadal urządzane co widać na zdjeciach, kregielnia również funkcjonowała aż do czasu remontu klubu kiedy to nie wytrzymała kontaktu z budowlańcami, a jedyne co ocalało to dwa lwy przy bramie na tereny zieleni za klubem. Teraz mamy jak mamy, ani śladu po dawnej świetności i nawet klub zamknięty.

 

klub-02

 

klub-01
 

klub-03-b

 

 

Marmurowe lwy „wyparowały” i historia się powtarza bo wcześniej to my je podebraliśmy z pałacu na Wysokiej – to moja wersja.

 

Zdjęcie zrobione z tego samego miejsca tylko 100 lat póżniej, nie ma budynku kręgielni i ktoś pozabierał wszystkie stoliki….

 


 

Musimy również pamietać, ze nasz teren był objety działaniami wojennymi. Opublikuję zdjecie  z procesji Bozego Ciała gdzie widoczne są zniszczenia wojenne.

 

 

 

 

boe ciao-1948-ok

 

 

 

 

 

 biedronka-strefa

 

 


 KLASZTOR

Ten budynek prawie sie nie zmienił . W okresie po wojnie do lat szescdziesiatych był to klasztor i

budynek osrodka zdrowia w którym oracowały siostry. Po remoncie klubu tam został przeniesiony

osrodek zdrowia a suistry powróciły do całego budynku.

 

 

 

klasztor-a

elzbietanki-02


KOŚCIÓŁ POD WEZWNIEM WZNIEBOWZIĘCIA NMP – przy ulicy Strachowskiego.

 

Kościół pod wezwaniem NMPKościół pod wezwaniem NMP

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments