Sanktuaria – Dolny Śląsk

WYCIECZKA

Miejsca kultu i sanktuaria

Wrocław – Trzebnica – Maria Śnieżna Międzygórze – Wambierzyce           – Bardo Śląskie

Dwa dni zwiedzania, zadumy i celebrowania ciszy wnętrz kościelnych i klasztornych

Wariant drugi – jeden dzieńsanktuaria według drugiego dnia programu – wycieczka dla mieszkańców Wrocławia i okolic.

 

W trakcie tej wycieczki zajmiemy się odwiedzeniem znanych  miejsc kultu we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska. Nie jest to wycieczka w trakcie której bierzemy czynny udział w ceremoniach liturgicznych, ale podczas naszego zwiedzania odwiedzimy miejsca szczególne – pokażemy obrazy i figury cieszące się wieloma cudami jakich doznali wierni modląc się w ich obecnością,  a jednocześnie będziecie Państwo mieli możliwość oderwania się od codziennego pospiechu oraz wyciszenia emocji bo tak działają te miejsca które odwiedzimy.

W każdym z tych przypadków znajdzie się czas na indywidualne skupienie dla tych którzy tego potrzebują jak również dodatkowy pakiet zwiedzania dla pozostałych osób.

Przebieg zwiedzania jest tak ustalony , ze jeśli jedna grupa potrzebuje czasu na modlitwę i skupienie druga grupa ma dodatkowe zwiedzanie lub po prostu dłużej spędzi czas w schronisku na podziwianiu okolicy np. wejście na wzniesienie widokowe, czy też dojdzie do obiektu trudniejsza trasą..

Część lokalizacji tych obiektów to wzniesienia dlatego przewidujemy dla jednych podjazd w pobliże kościoła , a dla drugiej grupy podejście malowniczym szlakiem z atrakcjami.

Trudna zapewne będzie to sprawa aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, ale w samym założeniu każdy będzie mógł decydować indywidualnie, a pilot wycieczki wyjaśni dokładnie co nastąpi dla każdej z grup.

PROGRAM WYCIECZKI

DZIEŃ PIERWSZY

WROCŁAW – Ostrów Tumski – Katedra – kościół Św Krzyża –TRZEBNICA – sanktuarium Św Jadwigi oraz kościół i droga krzyżowa na wzgórzu Betlejem – powrót do Wrocławia i zwiedzanie – Wrocław Rynek.

 W tym dniu więcej uwagi poświecimy we Wrocławiu obrazowi Matki Adorującej obraz Matki Bożej Sobieskich z wrocławskiej katedry oraz kultowi Świętej Jadwigi Śląskiej.

katedra Jana Chrzciciela

  • obraz Matki Boskiej oczami wodzącej cieszący się wielkim uznaniem wiernych
  • stalle w prezbiterium katedry historia wykonania i prezentacja życia Sw Norberta –
  • zwiedzanie kaplic bocznych ( najpiękniejszy barok w katedrze) z omawianiem fundatorów i przesłań poszczególnych figur
  • ołtarz główny i predella
  • inne elementy katedry

Czas skupienia ( około 40 minut) druga grupa widok z wieży kościoła

– kościół Św Krzyża – historia budowy kościoła z zewnątrz

– przejazd w kierunku Trzebnicy i zwiedzanie sanktuarium Św Jadwigi w Trzebnicy

Przyjazd ponowny do Wrocławia i zwiedzanie Rynku oraz czas wolny.

Przejazd na nocleg – w rejonie Kotliny Kłodzkiej

DZIEŃ DRUGI

Maria Śnieżna na Iglicznej koło Międzygórza  –    Wambierzyce kościół i stacje drogi krzyżowej (jest ich tam ponad 100) – Bardo Śląskiej.

  • Rozpoczniemy dzień od przejazdu z miejsca noclegu do Miedzygórza i krótkiego zwiedzania samej miejscowości oraz doliny Wilczki z wodospadem i zaraz potem dzielimy na dwie grupy: jedna grupa przejeżdża do sanktuarium na Iglicznej autokarem, a druga grupa wspina się szlakiem do schroniska i kościoła na szczycie.
  • Przejazd do Wambierzyc i zwiedzanie kościoła , szopki ruchomej oraz wskazanych stacji słynnej drogi krzyżowej. Czas wolny – możliwość zwiedzanie skansenu sołtysa lub korzystania z czasu skupienia w kościele. Obiad w restauracji.
  • Przejazd i zwiedzanie Barda Śląskiego

W drugim dniu zwiedzania poznamy szczególnie dzieje cudownej figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Iglicznej w Miedzygórzu jak również w Wambierzycach figurki Królowej Rodzin.

Miejsca które podczas wycieczki odwiedzimy dostarczą nam wielu przeżyć, a jednocześnie pilot przekaże informacje o historii obiektów i miejscach szczególnych.

Święta JADWIGA. Jest zastanawiające, że przybywający z Europy do Trzebnicy pielgrzymi stają przed grobem świętej, która żyła prawie osiem wieków temu, a jednak duchowo jest im bliska. Sanktuarium to poprzez osobę świętej Jadwigi stało się dla współczesnego człowieka miejscem nadziei i pociechy, pojednania i współpracy z innymi narodami.

 Sanktuarium Św. Jadwigi Sląskiej w Trzebnicy .

– to, co rozsławia Trzebnicę w Polsce i za granicą, to ufundowane w 1202 roku przez Henryka Brodatego opactwo dla cysterek z Bambergu, które jest pierwszym żeńskim klasztorem cysterskim na ziemiach polskich. Od XIV wieku Trzebnica jest znanym ośrodkiem kultu Św. Jadwigi Śląskiej. Trzebnicka bazylika Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny to najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Miejsce to wiąże się z kultem św. Jadwigi. Na miejscu średniowiecznego opactwa w XVII wieku powstał olbrzymi klasztor sióstr Boromeuszek.

Drugim miejscem które odwiedzimy w Trzebnicy jest wzgórze bukowe z drogą krzyżową oraz Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli  – jest to od XVIII wieku miejsce kultu do którego przybywają z okolicy wierni, a jego przepiękna lokalizacja sprawia, że możemy wyciszyć swoje emocje i przeżyć chwile …

Międzygórze i Maria Śnieżna- figura Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości.

W Diecezji Świdnickiej, w malowniczym zakątku Polski, w Sudetach pod samym szczytem góry Iglicznej (847 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Dzieje cudownej figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” z Góry Iglicznej koronowanej 21 czerwca 1983 roku (jedynej figury w Diecezji Świdnickiej koronowanej osobiście przez Ojca Świętego Jana Pawła II) sięgają czasu, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.

 

W r. 1742 Śląsk znalazł się pod panowaniem Prus, ludność pielgrzymująca do Sanktuarium w Mariazell napotyka na trudności związane z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł ze sobą wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z Mariazell.

WAMBIERZYCE

Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskuje w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. W 1218 r. w miejscu tym ustawiono kamienny ołtarz a w 1263 r. właściciel Ratna, Ludwik von Pannwitz z Łomnicy ufundował kościół. W kolejnych wiekach wielokrotnie powstawały w tym miejscu sankturia, jak również ulegały ciągłej przebudowie. W latach 1715 ? 1720 r. powstała nowa budowla, której zasadniczy kształt przetrwał do dziś.

 

  

 

 

Bazylika w Wambierzycach – widok w nocy, a dlaczego jest tak oświetlona dowiecie się Państwo podczas wycieczki

 

Szczególny klimat i wyjątkowość nadaje Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice wzniesione z inicjatywy Osterberga w 1683 roku. Obecnie mamy ponad 100 stacji i kapliczek na wzgórzach obok Wambierzyc.

 

 

Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskuje w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. W 1218 r. w miejscu tym ustawiono kamienny ołtarz a w 1263 r. właściciel Ratna, Ludwik von Pannwitz z Łomnicy ufundował kościół. W kolejnych wiekach wielokrotnie powstawały w tym miejscu sankturia, jak również ulegały ciągłej przebudowie. W latach 1715 ? 1720 r. powstała nowa budowla, której zasadniczy kształt przetrwał do dziś.

 

BARDO Śląskie

W pierwszej połowie XII w. w kaplicy zakonnej została umieszczona Figura Matki Bożej. Wkrótce sława cudownej Figury zaczeła zataczać coraz to szersze kręgi. Kaplica okazała się mała dla tłumów pielgrzymów. Około 1315 r. Mikołaj I, opat z Kamieńca, wybudował nowy kościół i w nim umieścił Figurę Matki Bożej.    W początkach XV w. ruch pielgrzymkowy wzmógł się jeszcze bardziej. Istniejący kościół „czeski” nie mieścił już wszystkich wiernych. Dlatego w latach 1408 – 1411 opat kamieniecki Jan I, przy wsparciu finansowym księcia Jana i biskupa wrocławskiego Wacława Pisatowicza oraz magistratów Ząbkowic i Nysy, wybudował nowy kościół, powszechnie nazywany kościołem „niemieckim”.
Oba kościoły połączono wspólną zakrystią i kruchtą. Figura Matki Bożej pozostała w starym kościele, który stał się teraz sanktuarium. W 1425 r. obydwa kościoły zostały spalone przez husytów. Kościół „czeski” odbudowano dopiero w 1436 r., a „niemiecki” około 1440 r.

Figura Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. Wnętrze Figury wydłutowano, a w jego górnej części umieszczono siedem rzędów liter, których znaczenia dotąd nie odszyfrowano.

 

Mamy nadzieję, że przedstawiony program wycieczki spełni Państwa oczekiwania , a podczas zwiedzania będziecie mieli możliwość własnej oceny tych pięknych miejsc które przecież mamy całkiem blisko .

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments