Stare i nowe – dom po rewitalizacji.

Wstęp

Kolejna odsłona artykułów o domach w Ołtaszynie dotyczy „drugiego życia” domów.

Coraz częściej mamy do czynienia z przypadkami przeprowadzania remontu starego domu lub wyburzenia i odbudowy  według nowych technologii. Czasem jest to tylko odbudowa (możemy powiedzieć nawet rewitalizacja) , a czasem również rozbudowa.

Ponownie ulica Uczniowska

Zainteresował mnie tym razem budynek odtworzony od podstaw według wyglądu swojego pierwowzoru. W tym przypadku prace przebiegały pod nadzorem konserwatorskim, a odtworzony budynek w 100% przypomina swojego poprzednika. Jest to pierwsza rzecz, która mnie w nim zainteresowała, bo przecież sama rewitalizacja obiektów nie odbywa się u nas codziennie, a w tym przypadku mamy dokładne odtworzenie. Druga sprawa to nowy obiekt, który został wykonany dla potrzeb inwestora dokładnie zintegrowany ze stara bryłą.

Połączenie dwóch światów

Udało się architektowi dokonać w tym miejscu pięknego połączenia dawnego obiektu z nowoczesną bryłą oraz nowoczesnym wnętrzem drugiego budynku. Całość cieszy oko, bo przecież jeden budynek otrzymał drugie życie i dzielnie stoi obok swojego młodszego brata. Wewnątrz przestrzenie zostały zespolone klatką schodową gdzie „to nowe” spotyka się z historią starego budynku. Zachowano również drewniany ganeczek, który dawniej pełnił funkcje głównego wejścia do domu. Zapewne powiecie, że taka zabawa drogo kosztuje – zgadzam się z tym, ale to pieniądze wydane teraz, a świadectwo gustu realizacji tego pomysłu zostanie na pokolenia.

Na zakończenie

Wskazałem i opisałem tylko jeden budynek, który przeszedł takie zabiegi rewitalizacji jednak to nie koniec uczty, bo po sąsiedzku mamy wykonane przebudowy i rozbudowy starych budynków. Nie zostały tam wykonane tak spektakularne prace remontowe jak w opisywanym obiekcie, ale warto tam się na chwile zatrzymać. Mamy tu odstępstwa od powszechności obecnych rozwiązań architektonicznych, poszanowanie swojej własności, przystosowanie starych rodzinnych domów do nowych potrzeb. Polecam i zachęcam do spaceru w te miejsca.

Poprzednie artykuły z tego zakresu tematycznego

Jak piszę na wstępie jest to kolejny tekst z zakresu tematów o ciekawych domach z naszego osiedla. Zainteresowanym polecam poprzednie teksty. Domy umierają stojąc – TUTAJ,

Artykuł drugi – dawna plebania – TUTAJ

Małe jest piękne – TUTAJ

Galeria

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments