Tajemnice ulicy Świdnickiej – kompendium wiedzy dla potrzeb gry miejskiej.

WPROWADZENIE

Przed przystąpieniem do realizacji programu naszej gry otrzymujecie jako uczestnicy pełne informacje ustne od Komendanta gry w zakresie regulaminu, sposobu punktacji, planu wycieczki itp. Poniższy artykuł to WASZA kopalnia wiedzy, czyli niezbędne informacje pogrupowane w Bloki zgodne z miejscami realizacji programu gry według rozdanego planu . Życzymy zatem powodzenia.

Żeby zrealizować program naszej gry miejskiej i odpowiedzieć na zadawane pytania wskazane jest wykorzystanie poniższych materiałów, które pozwolą na poznanie podstawowych informacji dla potrzeb poszczególnych bloków tematycznych naszej gry. Zawsze podczas trwania gry możecie tu zaglądać i ponownie wertować te informacje bo być może zawierają więcej potrzebnych szczegółów niż myślicie – dzielcie się zatem rolami – to jest dobre zadanie dla lidera grupy, który może kierować tymi pracami i mobilizować uczestników do pozyskiwania wiedzy dla potrzeb zespołu i stawianych WAM zadań.

TEKST – ścieżki dżwiękowewykorzystano większości przypadków  teksty z przewodnika „Spacerownik wrocławski 2” autorstwa  Beaty Maciejewskiej.

TUTAJ

Blok A – niezbędne informacje – lokalizacja miejsc według szkicu.

Nasze miasto jest piękne i atrakcyjne  w czasie sezonu turystycznego odwiedzane przez liczne rzesze turystów i w tym wielonarodowym tłumie widać zachwyt i zadowolenie. bo jest co oglądać i czym się pochwalić. W okresie powojennym bywały jednak również chwile trudne – katastrofy, epidemia i powódż i o tym również trzeba pamiętać, że jako mieszkańcy podołaliśmy tym problemom. Na starcie naszej wycieczki przypominamy te chwile.

 EPIDEMIE – POWODZIE – KATASTROFY

Informacje o trudnych chwilach naszego miasta i doświadczeniach mieszkańców w okresie powojennym     TUTAJ https://www.budzowski.org/najwieksze-tragedie-w-powojennym-wroclawiu/.

ESTAKADA KOLEJOWA

Estakada kolejowa przecina Przedmieście Świdnickie i ma ponad 620 metrów długości na odcinku przedmieścia i to tutaj mamy ponad 67 sklepionych przęseł obecnie zajętych przez restauracje, puby i sklepy . Tu tutaj w licznych ogródkach każdy ze swoimi znajomymi znajdzie coś pod swój gust, ale trzeba być nastawionym również na przejazdy pociągów bo przecież tam na górze kolej nadal eksploatuje i to z powodzeniem 3 torowiska którymi pomykają pociągi w kierunku naszego Dworca Głównego. Siedząc w restauracjach trzeba przyzwyczaić się do  odgłosów pociągów nad głowami – ma jednak to swoje uroki. Przedstawiam tu zdjęcia początku naszej Ulicy Świdnickiej rozpoczynającej się wiaduktem.  Na początek historia i współczesność, po środku zdjęcia lokali gastronomicznych, a na końcu trzy klatki kultowego filmu z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, którego końcowe fragmenty kręcone były właśnie w tym miejscu.

galeria zdjęć.

Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości.

Wajda, przekładając na język filmu literacki pierwowzór Andrzejewskiego, zmienił zasadniczo sens utworu. Film nie jest wyrazem propagandy komunistycznej, przeciwnie – jego wiodącym tematem są rozważania nad tragicznym losem partyzantów z powojennego podziemia niepodległościowego.

TUTAJ estakada kolejowa

TUTAJ  

NAJSŁYNNIEJSZA INSTALACJA W NASZYM MIEŚCIE

TUTAJ najsłynniejsza instalacja w naszym mieście .

Przyglądnij się dokładnie postaciom instalacji i zapamiętaj ten widok – to chyba się jeszcze przyda …..

Pierwsze kina w mieście Breslau TUTAJ.

IMPERIA KULTURALNE

TUTAJ imperium kulturalne Tedora Leowego we Wrocławiu.

Etablissment Libicha – to jedna z licznych jednostek kultury, teatru i wariete zlokalizowana w rejonie samego skrzyżowania obecnej ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej, budynek ucierpiał w czasie wojny, ale po okresie wojennym pełnił jeszcze swoja rolę zanim nie został wyburzony. Stojąc w rejonie naszej słynnej „instalacji”  patrząc na południe w lewo i prawo zlokalizujcie ten obiekt na podstawie zdjęć archiwalnych tego konkretnego miejsca i obiektu.

Cztery ostatnie zdjęcia to to samo miejsce przed wojną i po wojnie – strzałka na jednym ze zdjęć pokazuje istniejący jeszcze budynek.

Arlekin TUTAJ

Trzeba zatem podsumować, że przed wojna w tym miejscu (rejon tego skrzyżowania) istniało dużo obiektów kulturalnych, ale i obecnie mamy tu : Capitol (Teatr Muzyczny), Tetr Polski, Galerie handlową z zespołem kin i wreszcie kino DCS (jeszcze niedawno Kino Warszawa).

Blok B – niezbędne informacje.

Ulicą Świdnicką do centrum w dawnych latach

Dwa słowa wstępu o historii Placu Kościuszki. Od Wygonu Świdnickiego do czasów Napoleona.

Plac Kościuszki – po II wojnie Światowej.

PDT Centrum  – – Renoma

Krótki zarys historii Placu w formie opisowej – artykuł – TUTAJ

 

Klub Muzyki i Literatury

Na stronie klubu można zapoznać się z wieloma historycznymi widokami tego miejsca  TUTAJ

Blok C – niezbędne informacje

Widok na skrzyżowanie Podwale – Świdnicka na przestrzeni lat.

Proszę o zwrócenie uwagi, że na początku po lewej stronie skrzyżowania stał klasztor połączony z kościołem Bożego Ciała przejściem nad ulicą. Po latach zlikwidowano klasztor i przejście , a powstała komandoria po której do obecnych czasów przetrwał budynek wartowni po prawej stronie ulicy – obecna galeria i kawiarnia. Po wojnie również dokonano rozebrania  wielkiego pomnika Wilhelma  I,  a po bardzo wielu latach powstanie tu pomnik Bolesława Chrobrego.

Pomnik Wilhelma I i Bolesława Chrobrego. Upadek Cesarza.

Fontanna Pamięci (Węzełek]) – rzeźba autorstwa Macieja Szańkowskiego zrealizowana w przestrzeni publicznej Wrocławia (pierwotnie proponowana Szczecinowi.

Kompozycja składa się z kilku elementów: węzełka (tobołka) odlanego z brązu i stojącego na granitowym brzegu fontanny, kluczy zatopionych w wodzie oraz napisu PANTA RHEI. Symbole te są nawiązaniem do przesiedleńczej historii mieszkańców Wrocławia. Fontanna znajduje się przed budynkiem przy ul. Czystej.

 

Witold Pilecki – krótka historia życia

 

 

Narodowe Forum Muzyki Wrocław.

Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki odpowiada Towarzystwo Projektowe. Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.
Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która może pochwalić się wysoko ocenianymi projektami, takimi jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.
Położony w sercu Wrocławia gmach wpisuje się w przestrzeń historycznego centrum miasta. Budynek wznosi się na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim.

 

Romans panny łaziebnej w zakładach kąpielowych.

 

Popiół i diament – film Wajdy – najsłynniejsza scena – klasyka polskiego kina TUTAJ

https://m.interia.pl/wideo/video,vId,1192691

Blok ????

TUTAJ niszczenie obiektów miasta po zakończeniu wojny