WPROWADZENIE
Przed przystąpieniem do realizacji programu naszej gry otrzymujecie jako uczestnicy pełne informacje ustne od Komendanta gry w zakresie regulaminu, sposobu punktacji, planu wycieczki itp. Poniższy artykuł to WASZA kopalnia wiedzy, czyli niezbędne informacje pogrupowane w Bloki zgodne z miejscami realizacji programu gry według rozdanego planu . Życzymy zatem powodzenia.
Żeby zrealizować program naszej gry miejskiej i odpowiedzieć na zadawane pytania wskazane jest wykorzystanie poniższych materiałów, które pozwolą na poznanie podstawowych informacji dla potrzeb poszczególnych bloków tematycznych naszej gry. Zawsze podczas trwania gry możecie tu zaglądać i ponownie wertować te informacje bo być może zawierają więcej potrzebnych szczegółów niż myślicie – dzielcie się zatem rolami – to jest dobre zadanie dla lidera grupy, który może kierować tymi pracami i mobilizować uczestników do pozyskiwania wiedzy dla potrzeb zespołu i stawianych WAM zadań.
TEKST – ścieżki dżwiękowe – wykorzystano większości przypadków teksty z przewodnika „Spacerownik wrocławski 2” autorstwa Beaty Maciejewskiej.
Blok A – niezbędne informacje – lokalizacja miejsc według szkicu.
Nasze miasto jest piękne i atrakcyjne w czasie sezonu turystycznego odwiedzane przez liczne rzesze turystów i w tym wielonarodowym tłumie widać zachwyt i zadowolenie. bo jest co oglądać i czym się pochwalić. W okresie powojennym bywały jednak również chwile trudne – katastrofy, epidemia i powódż i o tym również trzeba pamiętać, że jako mieszkańcy podołaliśmy tym problemom. Na starcie naszej wycieczki przypominamy te chwile.
EPIDEMIE – POWODZIE – KATASTROFY
Informacje o trudnych chwilach naszego miasta i doświadczeniach mieszkańców w okresie powojennym TUTAJ https://www.budzowski.org/najwieksze-tragedie-w-powojennym-wroclawiu/ –.
ESTAKADA KOLEJOWA
Estakada kolejowa przecina Przedmieście Świdnickie i ma ponad 620 metrów długości na odcinku przedmieścia i to tutaj mamy ponad 67 sklepionych przęseł obecnie zajętych przez restauracje, puby i sklepy . Tu tutaj w licznych ogródkach każdy ze swoimi znajomymi znajdzie coś pod swój gust, ale trzeba być nastawionym również na przejazdy pociągów bo przecież tam na górze kolej nadal eksploatuje i to z powodzeniem 3 torowiska którymi pomykają pociągi w kierunku naszego Dworca Głównego. Siedząc w restauracjach trzeba przyzwyczaić się do odgłosów pociągów nad głowami – ma jednak to swoje uroki. Przedstawiam tu zdjęcia początku naszej Ulicy Świdnickiej rozpoczynającej się wiaduktem. Na początek historia i współczesność, po środku zdjęcia lokali gastronomicznych, a na końcu trzy klatki kultowego filmu z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, którego końcowe fragmenty kręcone były właśnie w tym miejscu.
galeria zdjęć.
Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości.
Wajda, przekładając na język filmu literacki pierwowzór Andrzejewskiego, zmienił zasadniczo sens utworu. Film nie jest wyrazem propagandy komunistycznej, przeciwnie – jego wiodącym tematem są rozważania nad tragicznym losem partyzantów z powojennego podziemia niepodległościowego.
TUTAJ estakada kolejowa
NAJSŁYNNIEJSZA INSTALACJA W NASZYM MIEŚCIE
TUTAJ najsłynniejsza instalacja w naszym mieście .
Przyglądnij się dokładnie postaciom instalacji i zapamiętaj ten widok – to chyba się jeszcze przyda …..
Pierwsze kina w mieście Breslau TUTAJ.
IMPERIA KULTURALNE
TUTAJ imperium kulturalne Tedora Leowego we Wrocławiu.
Etablissment Libicha – to jedna z licznych jednostek kultury, teatru i wariete zlokalizowana w rejonie samego skrzyżowania obecnej ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej, budynek ucierpiał w czasie wojny, ale po okresie wojennym pełnił jeszcze swoja rolę zanim nie został wyburzony. Stojąc w rejonie naszej słynnej „instalacji” patrząc na południe w lewo i prawo zlokalizujcie ten obiekt na podstawie zdjęć archiwalnych tego konkretnego miejsca i obiektu.
Cztery ostatnie zdjęcia to to samo miejsce przed wojną i po wojnie – strzałka na jednym ze zdjęć pokazuje istniejący jeszcze budynek.
Arlekin TUTAJ
Trzeba zatem podsumować, że przed wojna w tym miejscu (rejon tego skrzyżowania) istniało dużo obiektów kulturalnych, ale i obecnie mamy tu : Capitol (Teatr Muzyczny), Tetr Polski, Galerie handlową z zespołem kin i wreszcie kino DCS (jeszcze niedawno Kino Warszawa).
– poniżej materiał zdjęciowy do pytań o numerach – od lewej strony : ………
- poniżej materiał zdjęciowy do pytania numer …….
Blok B – niezbędne informacje.
Dwa słowa wstępu o historii Placu Kościuszki. Od Wygonu Świdnickiego do czasów Napoleona.
Plac Kościuszki – po II wojnie Światowej.
PDT Centrum – – Renoma
Krótki zarys historii Placu w formie opisowej – artykuł – TUTAJ
Klub Muzyki i Literatury
Na stronie klubu można zapoznać się z wieloma historycznymi widokami tego miejsca TUTAJ
Materiały zdjęciowe – historia Placu Kościuszki .
Pytanie – materiał zdjęciowy –
Blok C – niezbędne informacje
Widok na skrzyżowanie Podwale – Świdnicka na przestrzeni lat.
Proszę o zwrócenie uwagi, że na początku po lewej stronie skrzyżowania stał klasztor połączony z kościołem Bożego Ciała przejściem nad ulicą. Po latach zlikwidowano klasztor i przejście , a powstała komandoria po której do obecnych czasów przetrwał budynek wartowni po prawej stronie ulicy – obecna galeria i kawiarnia. Po wojnie również dokonano rozebrania wielkiego pomnika Wilhelma I, a po bardzo wielu latach powstanie tu pomnik Bolesława Chrobrego.
Pomnik Wilhelma I i Bolesława Chrobrego. Upadek Cesarza.
Fontanna Pamięci (Węzełek]) – rzeźba autorstwa Macieja Szańkowskiego zrealizowana w przestrzeni publicznej Wrocławia (pierwotnie proponowana Szczecinowi.
Kompozycja składa się z kilku elementów: węzełka (tobołka) odlanego z brązu i stojącego na granitowym brzegu fontanny, kluczy zatopionych w wodzie oraz napisu PANTA RHEI. Symbole te są nawiązaniem do przesiedleńczej historii mieszkańców Wrocławia. Fontanna znajduje się przed budynkiem przy ul. Czystej.
Witold Pilecki (1901-1948) – polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej. W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Aresztowany 8 maja 1947 roku, torturowany i postawiony przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.
Witold Pilecki – krótka historia życia
Narodowe Forum Muzyki Wrocław.
Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki odpowiada Towarzystwo Projektowe. Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.
Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.
Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która może pochwalić się wysoko ocenianymi projektami, takimi jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.
Położony w sercu Wrocławia gmach wpisuje się w przestrzeń historycznego centrum miasta. Budynek wznosi się na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim.
Pytanie numer …..
Pałac Królewski i historia jednego odznaczenia.
Krzyż Żelazny
Historia tego odznaczenia jest ściśle związana z naszym miastem i Pałacem Królewskim TUTAJ WIĘCEJ
Pałac Królewski we Wrocławiu – obecnie Muzeum Miejskie miasta.
Blok E
OPERA
Hotel Monopol.
Kościół Św. Stanisława, Wacława i Doroty
Płaczący obraz
TUTAJ więcej wiadomości.
Teatr Lalek
Gmach ten powstał na początku lat 90. XIX wieku jako siedziba Związku Kupców Chrześcijańskich w miejscu ich poprzedniej resursy, wybudowanej w 1770 roku, która przetrwała 120 lat. Dziś jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wrocławia, w którym dzieci i młodzież przeżywają swoje pierwsze doświadczenia teatralne.
Okolice obecnego Teatru Lalek od dawna związane były z bractwem strzeleckim, zwanym kurkowym, które do 1757 roku miało tu swoją strzelnicę. W 1770 roku prowizoryczne zabudowania strzelnicy zastąpiono pałacem, w którym ulokowano klub towarzyski Bractwa Kurkowego. Budynek ten, zwany Zwingerem, zaprojektowany został w stylu klasycystycznym przez Carla Gottharda Langhansa – autora zarówno Bramy Brandenburskiej w Berlinie,
Zwinger czyli „międzymurze” to również teren między dwoma pierścieniami murów obronnych otaczających miasto, zamieniony wówczas na przypałacowy ogród, służący za strzelnicę. Duże zmiany nastąpiły na początku XIX wieku, kiedy Bractwo Kurkowe ustępowało powoli korporacji kupieckiej. W 1820 roku w Zwingerze urządzono pierwszą kupiecką resursę, a ogród został nieco powiększony i wzbogacony o kwietniki i oranżerię.
Zwinger przetrwał, jak pisałem we wstępie, jedynie 120 lat i został rozebrany przez miasto, w związku z poszerzeniem ulicy Teatralnej, a Związek Kupców Chrześcijańskich, zainkasowawszy pieniądze z odszkodowania, ogłosił konkurs na nową siedzibę. Zwycięski projekt, którego autorem był m.in. Paul Kieschke, zaspakajał wybujałe ambicje kupców i został zrealizowany w latach 1889-1894. Wrocław wzbogacił się o bogato zdobiony, neobarokowy gmach, który przywodzi na myśl, zbudowany mniej więcej w tym samym czasie, Teatr Miejski w Krakowie (zwany od 1909 roku imieniem Juliusza Słowackiego).
Zakłady Kąpielowe
Romans panny łaziebnej w zakładach kąpielowych.
Popiół i diament – film Wajdy – najsłynniejsza scena – klasyka polskiego kina TUTAJ
https://m.interia.pl/wideo/video,vId,1192691
Blok F
Nasze miasto w dawnych czasach było miastem z silnymi murami obronnymi i dopiero po zdobyciu Wrocławia przez wojska Napoleona z rozkazu jego brata Hieronima zostały one w roku 1807 rozebrane. Przypomnijmy sobie jak wyglądał kiedyś Wrocław z liniami murów obronnych i fortyfikacjami. Kiedy już rozebrano mury obronne miasto zyskało nowe przestrzenie i ruszyło w te miejsca z budową nowych obiektów, ale z fosami to różnie bywało ?? Na prawym zdjęciu widzicie fosę wewnętrzną. Trasa naszego przejscia zaznaczona jest na szkicach w kolorze czerwonym.
Pomarańczowa Alternatywa – ruch społeczny
W ponurej rzeczywistości ostatnich lat PRL-u narodził się fenomen Pomarańczowej Alternatywy – oddolny spontaniczny ruch młodych ludzi, którego niekwestionowanym twórcą, ideologiem i przywódcą był student historii oraz historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Waldemar Fydrych. Jego akcje przeszły do legendy. Nie dało się ich zmarginalizować, ani rozbić, skoro brało w nich udział do piętnastu tysięcy uczestników i wciąganych do wspólnej zabawy przechodniów.
Jak żadna inna ze społecznych inicjatyw obnażyła ona indolencję władzy i całkowitą niekompetencję formacji utrzymywania porządku, których interwencje nie tylko pogłębiały chaos, ale też najczęściej lokowały się w regionach totalnego absurdu. Pomarańczowa Alternatywa na zawsze pozostanie przykładem bezkrwawej walki z reżimem schyłkowego PRL–u, który podejmując rutynowe czynności służbowe wobec happenerów, totalnie się zblamował, spełniając „przypisane” mu przez nich role.
Jeszcze na koniec jedno pytanie
ZAKOŃCZENIE
W ten sposób udało nam się wspólnie przejść cały odcinek ulicy Świdnickiej. Jeśli w trakcie tego spaceru dostarczyłem WAM przyjemnych wrażeń i przekazałem garść informacji o historii naszego miasta to tym samym wypełniłem założenia programowe mojej gry miejskiej. Odrobina emocji, szczypta zagadek i kilka zadań do wykonania jak również konieczność przefiltrowania przekazanych dla potrzeb gry informacji powinna również pokazać jak cenne jest w zespole dzielenie zadań i grupowe działanie i jeśli w tym również pomogłem to cieszę się tym bardziej.
Zapraszam do udziału w kolejnych grach mojego autorstwa o których informacje znajdziecie na mojej stronie .
dla przedszkolaków – tajemnice wrocławskich krasnali – gra dla najmłodszych z legendami, zagadkami i zadaniami do wykonania.
dla uczniów – Rynek Plac Gołębi – okolice Rynku – Więzienna i Uniwersytet
TUTAJ niszczenie obiektów miasta po zakończeniu wojny