Trzecie życie naszego klubu osiedlowego

Chyba prawie ponad miesiąc temu dokonano ponownego otwarcia obiektu naszego Klubu Osiedlowego i fajno się stało, że nasi Radni Osiedlowi przez ostatnich kilka lat zabiegali o wyremontowanie tych pomieszczeń i doprowadzili sprawę do szczęśliwego finału. Jest to niewątpliwy sukces naszych radnych i radość dla mieszkańców, bo mamy ponownie szansę na zainteresowanie działalnością tego obiektu szerokiego grona dzieci młodzieży i seniorów naszego osiedla .

Jako wieloletni mieszkaniec Ołtaszyna przeżywałem już dwa otwarcia tego klubu – ostatnie było trzecim. Po drodze jeszcze mieliśmy klub nad remizą strażacką gdzie można było pograć w szachy i bilarda  i pogadać z kolegami. Po poprzednich dwóch remontach we wnętrzach klubu nie udawało się zintegrować mieszkańców do zajęć klubowych lub też po prostu ich nie było  dlatego też za każdym razem klub popadał w ruinę. Miasto chętnie chciało się pozbyć balastu, ale jak prowadzono tam komercyjne działalności (dyskoteka, siłownia, itp.) to czynsz dla Gminy Wrocław zabijał wynajmującego, a nikt z miasta nie był zainteresowany pomocą i wsparciem.

Bardzo dobrze się stało, że obecnie zebrano wszystkie siły nasze i miejskie dla jednego celu przywrócenia funkcjonalności dla tego obiektu. Chciałbym teraz  żeby opisany wcześniej scenariusz nie urzeczywistnił się i tym razem – nie chcę kolejnego upadku po tak fajnym remoncie i przywróceniu funkcjonalności obiektu, ale dlatego warto już obecnie poważnie się zastanowić jakie będzie to oblicze nowego obiektu, jak dalece jego działalność zintegruje mieszkańców i zainteresuje do brania udziału w życiu obiektu.

Według mnie do sprawy trzeba podejść bardzo poważnie i racjonalnie i tym samym musimy mieć świadomość o konieczności zapewnienia już teraz dla dobra tego obiektu kilku podstawowych spraw  w zarządzaniu obiektem:

  1. Powołanie kierownika klubu lub osoby odpowiedzialnej za jego działalność w całości od administrowania po animowanie działań i ustalanie wzajemnych relacji dla użytkowników.
  2. Ustalenie planu programowago dla działań w obiekcie na najbliższe np. dwa lata lub rok oraz określenie zamiarów perspektywicznych na całe 5 lat.
  3. Ustalenia w jaki sposób i przed kim program ten będzie rozliczany w zakresie wykonanych dokonań po zakończeniu każdego roku kalendarzowego.

Podsumowując te moje skromne wnioski chciałbym zaznaczyć, że nie jest moim zamiarem pouczanie lub też krytykowanie tylko wskazania ewentualnych kierunków działań dla zapewnienia optymalnego wykorzystania przez mieszkańców możliwości tego obiektu oraz ograniczenie prawdopodobieństwa kolejnej degradacji technicznej.

Zobaczmy teraz kilka dawnych zdjęć ze spotkań i imprez klubowych. Bo dawniej w klubie odbywały się : bale szkolne; akademie szkolne, spotkania emerytów, spotkania koła gospodyń wiejskich, bale rolników z okazji dożynek, kino objazdowe, klub osiedlowy itp.

Ktoś może zapyta co robi w pierwszym rzędzie na środku zdjęcie LWA, a to już osobna historia związana z naszym klubem TUTAJ.

Wybrałem się do naszych sąsiadów w Gminie Siechnice żeby zobaczyć jak działają ich świetlice wiejskie i jaki maja program, to tak żeby porównać i pokazać jak inni sobie radzą i działają – to tylko to co zobaczyłem na tablicy ogłoszeń w Żernikach Wrocławskich.

Zatem mamy nad czym pracować, naszych mieszkańców jest dużo więcej niż w wiosce Żerniki Wrocławskie i chyba mieszkańcy mają większe oczekiwania. PODSUMUJMY.  Mamy klub osiedlowy całkiem nowiusieńki nie zmarnujmy kolejnej okazji  …..

 

PS

Proszę o dokładne zapoznanie się ze zdjęciem chłopaków na koniach – w tle napis klub Ołtarzyn – pierwsze otwarcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments