Ulice osiedlowe – zagadki – quiz

Mój Ołtaszyn i mój quiz /2013 r./ Co ja wiem o miejscu gdzie mieszkam, o Ołtaszynie? Ołtaszyn to osiedle wrocławskie – część dzielnicy Krzyki. Bezpośrednio po wojnie była to wieś. Minęło szereg lat nim po włączeniu jej administracyjnie do Wrocławia nabrała charakteru miejskiego. Osiedle rozsiadło się na wzór krzyża z kościołem w środku, ograniczone od wschodu ul. Kurpiów, od zachodu ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, od północy ul. Strachowskiego, Pszczelarską i Parafialną a na południu dochodzi do wsi Wysoka. Osiedle przecina na część wschodnią i zachodnią ul. Kutrzeby.

Kiedyś istniało w cieniu koszar wojsk radzieckich i wojsk polskich. Pewnie miało to jakiś wpływ na nadawanie nazw powstającym ulicom. Stąd część od ul. Kutrzeby do Obrońców Poczty ma wyraźny wojskowy charakter. Tu występują nazwy specjalności wojskowych –czołgiści, saperzy, piechota itd. tu nazwiska słynnych polskich dowódców, generałów.

Po stronie wschodniej mamy paletę kamieni szlachetnych od Brylantowej po Bursztynową – ale nie do końca, bo tu mamy profesorów, artystów, lekarza. Północ to kościół i ul. Parafialna, szkoła i ul. Gałczyńskiego, Uczniowska lub Strachowskiego i Pszczelarska.

A mój quiz? Podliczyłem ile ulic upamiętnia wybitnych Polaków. Jest ich 21 z czego 15 zajęły postaci Wojska Polskiego, 2 profesorowie, 2 artyści oraz po jednej lekarz i Prezydent Warszawy. Czy my, mieszkańcy Ołtaszyna znamy sławnych Polaków? A jak by wypadł test na ten temat w miejscowej szkole?

Szybko sprawdziłem własną wiedzę. Z 21 nazwisk znałem tylko 11 o których cokolwiek mogę powiedzieć. To wstyd! Natychmiast trzeba sięgnąć do internetu… Uważałem, że znałem czasy II wojny światowej – a tu potrafię powiedzieć tylko coś o 8 z 15 sławnych oficerów. Codziennie przechodzę ul. Nenckiego a dopiero kilka dni temu dowiedziałem się, że był to lekarz żyjący w latach 1847 – 1901 . Sprawdziłem na mapie osiedla i wypisałem 21 ulic, którym nadano nazwiska sławnych Polaków i zapisałem jako załącznik. Jeśli to co napisałem dotrze do czytelników, to może być rodzinnym quizem, przyjemną zabawą.

Październik, 2013 r. Stanisław Sibilski.

Załącznik I. Nazwiska wybitnych Polaków na ulicach Ołtaszyna.

Kim byli? – oceń sam swoją wiedzę.

——————

Abraham Roman………………………………

Bołtuć Mikołaj…………………………………

Dąbek Stanisław………………………………

Filipowicz Julian………………………………

Gałczyński Konstanty Ildefons………………

Goetel Walerian……………………………….

Filipowicz Julian………………………………

Kleeberg Franciszek……………………………

Kutrzeba Tadeusz……………………………..

Maczek Stanisław……………………………..

Masztalerz Kazimierz……………………………

Nenecki Marceli………………………………

Rowecki-Grot Stefan…………………………

Szafer Władysław……………………………

Starzyński Stefan………………………………

Strachowski Bartłomiej……………………..

Sosnkowski Kazimierz………………………..

Sucharski Henryk……………………………..

Unrug Józef……………………………………

Witek Maria……………………………………

Wład Franciszek………………………………

Załącznik II.

Rozwiązanie quizu.

Nazwiska wybitnych Polaków na ulicach Ołtaszyna: –

Generałowie- Abraham Roman Sosnkowski Kazimierz Filipowicz Julian Kleeberg Franciszek Unrug Józef Kutrzeba Tadeusz Bołtuć Mikołaj Maczek Stanisław Rowecki – Grot Stefan Witek Maria Wład Franciszek –

Pułkownicy- Masztalerz Kazimierz Dąbek Stanisław – Majorzy- Sucharski Henryk Hubal – Dobrzański Henryk – Profesorowie Goetel Walerian Szefer Władysław –

Artyści Strachowski Bartłomiej Gałczyński Konstanty Ildefons

Oraz lekarz –Nenecki Marceli,

i Starzyński Stefan Prezydent Warszawy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments