Wycieczka jednodniowa – pałac w Śmiełowie – Muzeum Mickiewicza , Pałac w Witoszycach

WYCIECZKA

jednodniowa dla młodzieży szkolnej lub dorosłych z dostosowaniem informacji do grupy zwiedzającej

PAŁAC w ŚMIEŁOWIE i MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA – PAŁAC, DWÓR i MUZEUM WOJEN NAPOLEOŃSKICH w WITASZYCACH

___________________________________________________________________________

 

PROGRAM WYCIECZKI:

 

W trakcie naszej jednodniowej wycieczki będziemy mieli możliwość poznania uroków wielkopolski z jej małymi pałacykami, ale też poznamy drogi naszego wieszcza , który właśnie w tym rejonie usiłował się przedostać do upadającego powstania ….. Zaraz potem przejedziemy do prywatnego Muzeum Napoleona i poznamy jak zapaleniec może wyzwolić zapał do zainteresowania tymi czasami, a nasi uczniowie zdobędą wiedzę praktyczną o tym okresie, no i oczywiście można sobie zrobić zdjęcie z żołnierzem umundurowanym i wyekwipowanym. Zwiedzimy zatem :

  • jedyne w Polsce Muzeum Adama Mickiewicza wraz z pięknym pałacem w Śmiełowie, w którym ma siedzibę, poznamy pasjonującą, romantyczną i sensacyjną jednocześnie historię oraz miejsca pobytu poety w Wielkopolsce, gdzie kult wieszcza jest zjawiskiem wyjątkowym w skali całej Polski oraz dowiemy się jakie wielkopolskie motywy zawarł Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”;
  • niezwykły pałac w Witaszycach z jedynym w Polsce Muzeum Wojen Napoleońskich, kładącym nacisk na doniosły w nich udział Polaków, z bardzo ciekawymi dla widzów w każdym wieku rekonstrukcjami słynnych napoleońskich bitew, które dzięki swojej oryginalności tak silnie pobudzają wyobraźnię, że pozwalają niemal przenieść się w wir tamtych wydarzeń.

W każdym ze zwiedzanych miejsc nacieszymy też oczy pięknymi parkami z wieloma pomnikami przyrody.

 

PAŁAC W ŚMIEŁOWIE I MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA

Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z 1797 roku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta tej epoki Stanisława Zawadzkiego, który znakomicie wkomponował pałac w otaczającą go przyrodę. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie. Rezydencję otacza 14 ha malowniczy park krajobrazowy z pomnikami przyrody. Niepowtarzalny klimat ma tzw. Ogródek Zosi znajdujący się w starym sadzie.

Pałac, zespół budynków gospodarczych oraz park powstały z inicjatywy hrabiego Andrzeja Gorzeńskiego herbu Nałęcz, sędziego grodzkiego poznańskiego. Jego syn Hieronim, który jako oficer napoleoński brał udział w marszu na Moskwę, prowadził w Śmiełowie działalność konspiracyjną . Posiadłość leżąca wówczas przy granicy Rosji i Prus, stała się ośrodkiem patriotycznej kontrabandy, a w czasie powstania listopadowego, miejscem przerzutu ochotników do Królestwa. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu na trzy tygodnie Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego.

Następni właściciele majątku w Śmiełowie, rodzina Chełkowskich, rozwinęli tu kult wieszcza, a w 1931 roku postawili Mickiewiczowi pomnik w parku. Jako miejsce nasycone czcią dla poety, Śmiełów przyciągał wielu wybitnych ludzi ze świata kultury, polityki i duchowieństwa. Przebywali tu m.in.: Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Maria Gorecka – córka Mickiewicza, Ludomir Różycki, Wojciech Kossak, Władysław Tatarkiewicz, generał Józef Haller, prymas Edmund Dalbor (opowiemy o najciekawszych wizytach).

Zwiedzimy wspaniałe wnętrza pałacu z bogatym wystrojem i wyposażeniem oraz muzeum z wieloma cennymi i unikatowymi pamiątkami po Mickiewiczu. Zobaczymy m. in. pokój Mickiewicza i pokój Sienkiewicza, w których poeta i pisarz mieszkali. Opowiemy o architekturze i historii obiektu, kulisach pobytu Mickiewicza w Śmiełowie i w innych miejscowościach Wielkopolski, jego próbie przekroczenia granicy zaborów, o zasadzeniu drzewka dębowego – symbolu nadziei na odrodzenie Polski oraz zainteresowaniu poety polskimi obyczajami pielęgnowanymi w majątku śmiełowskim, które łączono później z odpowiednimi fragmentami Pana Tadeusza. Wreszcie nie zabraknie intrygującej opowieści o wielkim romansie wieszcza z Konstancją Łubieńską, który pozostawił trwały ślad w sercach obojga.

PAŁAC, DWÓR I MUZEUM WOJEN NAPOLEOŃSKICH W WITASZYCACH

Neobarokowy pałac zbudowany został w 1899 roku dla Willy’ego Dulonga według projektu berlińskiego architekta Ludwiga Otte. Wystrój pałacu jest wykwintny i dekoracyjny, ze sztukateriami i złoconymi pilastrami, które tworzą podziały na ścianach oraz marmurowymi podłogami. Wyposażenie pałacu stanowią meble stylizowane na: barokowe w salonach, a klasycystyczne w pokojach.

Klasycystyczny dwór powstał w czasie, gdy właścicielem Witaszyc byli jeszcze Gorzeńscy. Najważniejszym wydarzeniem historycznym stało się podpisanie we dworze w dniu 17.04.1848 roku porozumienia pomiędzy generałem Mierosławskim a generałem Willisenem, dotyczącego ilości i wielkości obozów powstańczych w okresie Wiosny Ludów na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Pałac i dwór otacza park z dorodnym starodrzewiem.

Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach ulokowane w opisanym dworze jest jedynym w Polsce muzeum poświęconym Epoce Napoleońskiej i jednym z niewielu na świecie. Podkreśla ono ogromny wkład Polaków w walkę o niepodległość pod przewodnictwem Napoleona. W salach wystawowych prezentowana jest kolekcja ponad 10000 figurek żołnierzy, wszystkich walczących stron tamtych czasów. Duże dioramy prezentują bitwy pod Raszynem (2000 figurek) i Waterloo (4000 figurek). Ponadto w muzeum zobaczymy broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Spośród zbiorów na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos.

Zwiedzimy okazałe wnętrza pałacu oraz Muzeum Wojen Napoleońskich wraz z dworem. O wszystkim opowie nam właściciel, twórca i pasjonat tego miejsca w jednej osobie.

Jest jeszcze jeden obiekt w Witaszycach, co ciekawe, znany szeroko w krajach arabskich. Jaki? Opowiemy podczas wycieczki.

  • koszt wstępów: 30 zł/os.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE WYCIECZKI

  • przejazd autokarem
  • obsługa pilota wycieczek
  • obsługa przewodnika turystycznego
  • opłaty parkingowe
  • ubezpieczenie NNW

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments