Wycieczka – Kutna Hora – jeden lub dwa dni.

WYCIECZKA   dwudniowa

 

dzień pierwszyWrocław  

dzień drugi –  Kutna Hora– zabytki i kopalnia – Czechy


W czasie tej wycieczki będziecie Państwo mieli możliwość zapoznania się z bogactwem atrakcji turystycznych Śląska po obu stronach granicy Polski i Czech.  Nasi południowi sąsiedzi na swoim zdecydowanie mniejszym terenie zgromadzili znaczna ilość skarbów – obiektów w pełni wyposażonych , co w naszym kraju nie jest tak częste. Zatem zwiedzając obiekty mamy możliwość podziwiania pełnego wyposażenia po ostatnich właścicielach. Bogata jest również historia tego regionu i w trakcie przejazdów miedzy poszczególnymi miejscowościami pilot wycieczki w opowiadaniach i prezentacji zdjęciowej przybliży uczestnikom wycieczki meandry związane ze zmianami przynależności państwowej tego regionu.

Już we Wrocławiu na przykładzie opowiadania o historii herbu miasta na przestrzeni wieków poznacie Państwo jak skomplikowana to była historia. Potem Czechy tuż za nasza granicą i zamek Krzyżaków – jak ich nazywamy na terenie naszego kraju, a tak naprawdę to zakon ……… i o tym między innymi się Państwo dowiecie podczas naszej wycieczki   . Obecna historia zakonu oraz informacje o Polakach w jego szeregach będą przedstawione podczas przejazdu i być może wielu z uczestników wycieczki pozna je pierwszy raz.

 

Miejsca, które zobaczymy podczas wycieczki to prawdziwe perełki i w takich właśnie przypadkach możemy podziwiać, jak objawiają się geniusz ludzki oraz geniusz przyrody.

 

Czechy – Kutna Hora

 

PROGRAM WYCIECZKI:

Dzień pierwszy

Przyjazd do Wrocławia – około 10.00

Zwiedzanie obiektu :

  • Hali Stulecia wewnątrz i z zewnątrz ,
  • Pergola, Pawilon Czterech Kopuł.

Przejazd autokarem w kierunku Ostrowa Tumskiego i zwiedzanie:

  • katedry, wieży katedralnej i podziwianie widoku panoramy miasta,
  • Wejście do kaplic w ambicie Katedry (za dodatkową opłatą),
  • kościół Św Krzyża, Kościół Św. Marcina i Most zakochanych.

Przejazd do Galerii Dominikańskiej – obiad we własnym zakresie i czas wolny 13.30 do 15.30

Przejście  w kierunku Rynku Zwiedzanie:

  • Rynku i kamieniczek wokół Rynku
  • Kościół Św Elżbiety, kamieniczki Jaś i Małgosia
  • Ratusz

Wariant A – Panorama Racławicka

Wariant B – przejazd na Bielany Wrocławskie – największe centrum handlowe w kraju

Nocleg we Wrocławiu lub na trasie do granicy.

 

Dzień drugi

śniadanie 6.30 do 7.00

Wyjazd w kierunku granicy z Czechami

Przekroczenie granicy w miejscowości ……

  • Przyjazd w okolice Kutnej Hory
  • Kaplica czaszek w miejscowości Sedlec
  • Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Kutnej Horze – Sedlcu (zwiedzamy wnętrze) – jedna z najstarszych katedr gotyckich w Europie Środkowej
  • Kutna Hora Kościół św. Barbary (zwiedzimy wnętrze) – takiego kościoła nie zobaczymy nigdzie indziej; sylwetka
    tej świątyni o doskonale zharmonizowanych proporcjach potrafi zauroczyć nie tylko wrażliwego widza.
  • Kutna Hora – Średniowieczna kopalnia srebra (zwiedzimy podziemną trasą) – słynne kopalnie kutnohorskią na
    przełomie Xlv i XV wieku dostarczały aż jedną trzecia, srebra dostępnego wówczas na rynku europejskim
  • Obiadokolacja Czechy
  • Powrót do Polski – Kierunek Ostrawa dalej Gliwice i miejsce docelowe (do Włoszczowy około 330 km).

 

Czechy

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Przygotowaliśmy dla Państwa bardzo atrakcyjną wycieczką do Kutnej Hory, która w średniowieczu była drugim najbogatszym i najważniejszym miastom w Czechach po Pradze.  Miasto to, malowniczo położone na wzgórzu, ma niezwykły zespół zabytków, w tym niemało oryginalnych o wysokiej wartości artystycznej, unikalnych me tylko w skali Czech, ale i Europy, a nawet świata.
Dzięki kopalniom srebra i istniejącej tu głównej mennicy państwa czeskiego, w której bito tradycyjną czeską monetę – praski grosz, Kutna Hora uzyskała status miasta królewskiego o wielu znaczących przywilejach. Nazywano Ją wówczas skarbcem i klejnotem ziemi czeskiej.  Zachowane historyczne Stare Miasto w Kutnej Horze zostało wpisane w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESO, wraz z kościołem św. Barbary, arcydziełem ostatniej fazy gotyku oraz gotycką katedrą Wniebowzięcia NMP, „zbarokizowaną”  na początku XVIII wieku – oba te obiekty miały wpływ na rozwój architektury Europy Środkowej.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO skupia aktualnie 1007 najbardziej wartościowych i najbardziej wyjątkowych miejsc i obiektów kultury, przyrodniczych oraz kulturowo-przyrodniczych w skali całego świata. Zwiedzając je mamy gwarancję, że  poznajemy najpiękniejsze i najcenniejsze miejsca na świecie.

  • Średniowieczna kopalnia srebra (zwiedzimy podziemną trasą) – słynne kopalnie kutnohorskie na
    przełomie XlV i XV wieku dostarczały aż jedną trzecia, srebra dostępnego wówczas na rynku europejskim. W zachowanej średniowiecznej kopalni srebra, którą zwiedzimy, sztolnie mają różne datowanie, od XIII
    wieku, gdyż już wtedy prowadzono wydobycie. Duże wrażenie robią miejsca zalane krystalicznie czystą wodą, których dna znajdują się aż 50 metrów poniżej lustra wody. Kopalnie kutnohorskłe sięgały nawet do 500 metrów głębokości co biorąc pod uwagą możliwości technologiczne w średniowieczu Jest Imponujące.

 

 

 

  
Kaplica czaszek (Sedlec Ossuary) – Najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Nietypowa świątynia, której dekoracje stanowią kości pochodzące z 40 000 szkieletów ofiar epidemii Czarnej Śmierci z XIV wieku.
Skąd pomysł na tak, wydawać by się mogło „makabryczny” wystrój? Szczątki zostały ekshumowane w 1511 roku z grobów leżących w miejscu fundamentów dzisiejszej kaplicy i umieszczone przez zakonników w jej podziemiach. Jednak swój dzisiejszy kształt kaplica uzyskała w roku 1870, kiedy to na zlecenie arystokratycznego rodu Schwarzenbergów zatrudniono rzeźbiarza Franciszka Rinta, który udekorował kośćmi niemal wszystkie elementy wystroju wnętrza. Jest to jedna z trzech tego typu kaplic w Europie, dwie pozostałe to Czermna w Kudowie Zdroju oraz Capela dos Ossos w portugalskim Évora. 

 

  
Hrádek i kopalnia srebra – Kutná Hora od samego początku swoich dziejów była związana z górnictwem rud srebronośnych, dlatego historia wielu miejskich budynków odnosi się do wydobycia i przetwórstwa srebra. W zamku Hrádek znajduje się muzeum srebra oraz wejście do kutnohorskich podziemi. Turystom udostępniono dwie trasy zwiedzania. Każdy zwiedzający na czas przejścia otrzymuje kask oraz lampę górniczą.

 

 

Wrocław

 

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe Rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Za to późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.  Jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.

W XIX wieku powstał gmach Nowego Ratusza, w którym dzisiaj mieści się sala posiedzeń rady miasta oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W dawnym Ratuszu swój oddział ma Muzeum Miejskie.

 

Ostrów TUMSKI. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu – od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które, wycofane z użytku kultowego, posiadają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Katedra św. Jana Chrzciciela – zwana Matką kościołów śląskich jest najwspanialszym zabytkiem gotyckiej architektury sakralnej. Jej historia zaczyna się od zjazdu gnieźnieńskiego, kiedy to w 1000 roku utworzono biskupstwo wrocławskie obok krakowskiego i kołobrzeskiego. Przez wieki ulegała wojennym zniszczeniom i pożarom.

 

Ogród Botaniczny. Ogród piękny o każdej porze roku. Bogata ilość roślin różnych rodzajów z wielu stref klimatycznych, wiele okazów drzew o klasie pomników przyrody.
Koszty budowy – prawie dwa miliony marek. Berg postawił na swoim, miasto zaciągnęło pożyczkę na budowę, która ruszyła w czerwcu 1911 r. i zakończyła się w grudniu 1912 r. Żelbetowy gmach był wtedy największym na świecie obiektem postawionym w tej technologii. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 metrów, a bryła budynku jest wysoka na 42 metry. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób. W  Hali Stulecia zamontowano także olbrzymie organy, które nie ocalały w czasie wojny mimo, że sam obiekt nie ucierpiał poważnie.

 

UWAGA: Jeżeli nie napisano inaczej, cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do poszczególnych obiektów oraz wyżywienia lub innych usług gastronomicznych.

Dodatkowe  opłaty i koszta:

  • Koszt wstępów: 300 CZK/os.
  • Koszt obiadu dwudaniowego: 150 CZK/os.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE WYCIECZKI:

  • przejazd autokarem
  • obsługa pilota wycieczek
  • obsługa przewodnika miejskiego we Wrocławiu
  • opłaty parkingowe
  • ubezpieczenie NNW

ZASADY UCZESTNICTWA W WYCIECZCE:

  • Możliwość zamówienia obiadów dla zainteresowanych osób istnieje tylko przed wycieczką, a więc decyzję należy podjąć najpóźniej w trakcie zapisów na wycieczkę.
  • Ze względów organizacyjnych wpłaty za wstępy oraz obiady przyjmowane są wyłącznie podczas zapisów na wycieczkę.
  • Korony czeskie na własne potrzeby należy zakupić przed wycieczką, gdyż na trasie wycieczki może nie być takiej możliwości.
  • WAŻNE: Należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport). Mimo otwartych granic, służby graniczne dokonują wyrywkowych kontroli i wymagają posiadania ważnego dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.

Wycieczkę poprowadzi:

Ryszard Budzowski

♦ Przewodnik miejski Wrocław

♦ Pilot wycieczek turystycznych

KONTAKT: 608 57 64 65 ; budzowski.ryszard@wp.pl ; WWW.budzowski.org

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments