Bawimy się , uczymy się, poznajemy, analizujemy – wszystko z umiarem i w odpowiednich proporcjach.
Spotykamy się w naszym Rynku przy znanej wszystkim fontannie.
warto już na samym początku powiedzieć, że jest to miejsce gdzie dawnej stała waga miejska bardzo istotny element handlu wełną i innymi produktami i już na samym początku zobaczmy jak to miejsce wyglądało kiedyś, bardzo dawno, trochę mniej dawniej i całkiem niedawno..
Miejsce wagi miejskiej – informacja
W obecnej chwili w tym miejscu mamy oczywiście fontannę, której historia była również zawiła choć dotyczy czasów całkiem bliskich
Uwagę zwiedzających wrocławski Rynek zwraca charakterystyczna szklana fontanna według projektu prof. Alojzego Gryta. Są to pionowo ustawione szklane płyty, oblewane strugami wody i podświetlane od dołu. Postawienie fontanny wzbudziło wiele kontrowersji, gdyż inicjatywa była forsowana przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego wbrew wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków oraz historykom sztuki. Początkowo fontanna miała być zamontowana na 2 lata, ale istnieje do dziś. Na cześć pomysłodawcy obiekt nazywany jest „Zdrojem”, jednak złośliwi używają innych nazw: pisuar lub mydelniczka.
Nasza wycieczka rozpoczyna się w Rynku, ale z tego miejsca tylko wyruszamy zatem tematowi tego miejsca historii obiektów tu stojących nie możemy poświęcić więcej czasu bo program naszej wycieczki jest trochę odległy od tego miejsca, ale też będąc już tutaj warto poświęcić kilka zdań funkcjom rynku w średniowiecznych miastach i handlowaniu.
Rynek – informacje o naszym rynku
Rynek – historia handlu w tym miejscu
Jednak dla zainteresowanych szerszym aspektem architektury naszego Rynku prezentuję krótki filmik o obiektach z podkreśleniem ciekawej formy przekazu, lekkości słowa i dużego zasobu wiedzy o architekturze prezentera tego filmu. Przekazy Przewodników Miejskich to bardzo często dużo dat, opisy szczegółowe elementów architektury, a w tym przypadku macie Państwo zaprezentowane wszystko z umiarem i w świetnej oprawie słownej. Jednak proponuję oglądnięcie tego materiału dopiero na deser po zakończeniu naszej wycieczki bo podczas naszego podstawowego programu nie możemy poświęcić zbyt dużo czasu na sam rynek.
Materiał dodatkowy dla potrzeb programu gry miejskiej
Kilka informacji o budynku Banku Santader – TUTAJ
Po tym wstępie przejdziemy do zasadniczego programu naszej wycieczki według poniższego planu:
A – Rynek fontanna ; B – Kościół Św. Elżbiety i Kamieniczki Jaś i Małgosia; C – Jatki; D – Ul Więzienna; E – Uniwersytet; F – Kościół Imienia Najśw. Maryi Panny; G – Ossolineum; H – Urszulanki Mauzoleum Piastów Sląskich; I – historia chodnikowa; J – Hala targowa
dodaj tu plan – schemat – wycieczki
B – Kamieniczki Jaś i Małgosia
stojąc przy fontannie widzimy na północno zachodniej części naszego rynku wysoką wieżę kościoła, ale tuż przed nią dwa charakterystyczne domki altarystów, czyli służby kościelnej. Powiedzmy sobie kilka słów o tych pięknych obiektach. Poświęćmy kilka chwil na oglądnięcie z bliska elewacji Domku Miedziorytnika z każdej strony bo warto.
Dom miedziorytnika
„W 1977 roku jeden z najwybitniejszych wrocławskich artystów Eugeniusz Get-Stankiewicz stworzył jedno ze swoich najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych dzieł zatytułowane „Zrób to sam”. Artysta do płótna przymocował drewniany krzyż, figurę Chrystusa oraz trzy gwoździe, opatrując je podpisem “zrób to sam / do it yourself”. Założeniem tej niezwykle sugestywnej pracy jest postawienie każdego z nas przed pytaniem o osobistą odpowiedzialność za ukrzyżowanie Chrystusa”.
B – Kościół Św. Elżbiety.
Kilka słów o samym kościele i jego historii
Mosiężny krzyż – Pomnik biskupa Benhoffera
Podejdźmy w kierunku wieży kościelnej
Kościół Św. Elżbiety na starych sztychach – widać wysoką kopułę wieży – tragedia budowlana podczas prac remontowych – domki a altarystów jeszcze przed wyburzeniem – piękne organy Englera które się spaliły w ostatnim pożarze w 1976 roku – zdjęcie płonącej wieży..
dla wszystkich tych , którzy nie mają czasu na pokonanie 306 schodów prezentuję filmik z widokami Wrocławia z naszej wieży kościelnej i mimo wszystko namawiam do wizyty na jej szczycie.
C – Ulica Jatki.
Kilka słów o samej ulicy
Nasza instalacja pomnika zwierząt rzeżnych.
D – Ulica Więzienna
Jak to na „dobrej kaszy się bywało” …. historia wiezienia – inne obiekty więżienne w mieście – jak to Wit Stwosz u nas siedział ??
E – Uniwersytet.
Na wstępie proponuję małą prezentację zdjęciową dla wszystkich tych , którzy nie maja czasu na wejście do wnętrza obiektu. Materiał ten jest również dobrym wstępem do rozpoczęcia zwiedzania budynku.
Aula Leopoldyna
Kilka słów wstępu. Kilka słów o twórcach wnętrz.
Przejdżmy teraz do przedniej części sali i zajmijmy miejsca. Teksty o rzeżbach oraz o malarstwie sufitowym nad częścią zwaną PODIUM.
dodaj opisy do ław kanclerze i rektora
AUDYTORIUM.
Przejdżmy teraz w kierunku empory muzycznej i zajmijmy wygodne miejsca do obserwacji scen rozgrywających się na sklepieniach sufitowych i ścianach tej części sali.
EMPORA MUZYCZNA.
Klatka schodowa – cesarska – dlaczego Cesarska – przedstawienia malowideł na klatce
Muzeum Uniwersytetu
Wieża matematyczna
Kościół Nas Imienia Jezus
Kolegiata
Elżbietanki
Ossolineum
Historia chodnikowa
Od św. Jakuba do św. Wincentego.
Spacerując trasą naszej wycieczki wzdłuż chodnikowej historii naszego miasta po minięciu klasztoru sióstr Elżbietanek po tej samej stronie dochodzimy do kompleksu klasztorno–kościelnego. Historia kościoła i klasztoru z którego na daleką wyprawę wyruszył Benedykt Polak, sięga 1226 roku. Wtedy to dla przybyłych z Pragi do Wrocławia Franciszkanów Henryk Pobożny polecił wybudować kompleks klasztorno-kościelny po wezwaniem św. Jakuba.
Około roku 1517 większość z zakonników przeszła na wiarę protestancką ci którzy wytrwali w wierze katolickiej zostali przeniesieni do innego obiektu a ich miejsce zajęli premonstranci zwani norbertanami. Nowi gospodarze dokonali ponownego święcenia kościoła oddając go pod opiekę św . Wincentego. Po ponad trzech wiekach w wyniku sekularyzacji w roku 1810 klasztor został przekazany Wyższemu Sądowi Krajowemu. Dziś mieści się w nim Wydział Filologiczny Uniwersytety Wrocławskiego. Natomiast kościół nadal służy wiernym. W roku 1997 decyzja kardynała Henryka Gulbinowicza – metropolity wrocławskiego został przekazany wiernym wyznania greckokatolickiego i obecnie jest Katedrą diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Benedykt Polak
trasa ekspedycji i wyprawy
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Na końcu ulicy po lewej stronie mamy wejście do dawnego klasztoru , a obecnie mieści się w nim Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego i w tym budynku pracuje znany w całym kraju Prof. Jan Miodek. Posłuchajmy jego krótkiego wykładu o neologizmach słownych jakie są powszechnie stosowane w obecnych czasach.
Prof. Jan Miodek
Hala targowa