WYCIECZKA – Rynek – Jatki – Więzienna – Uniwersytet – Ossolineum – Hala targowa.

Rozpoczynam w tym miejscu prace nad drugą wycieczką multimedialną. Teksty , zdjęcia , filmy są jeszcze w trakcie opracowania.  Planowany termin zakończenia prac nad zawartością opracowania  tej wycieczki to koniec 2018.. ze względów administracyjnych zdecydowanie wygodniej jest kiedy mogę podglądać już wykonane elementy opracowanie na swojej stronie i dokonywać bieżących korek jak równie planowanych uzupełnień treści. Proszę zatem o cierpliwość i wyrozumiałość.

WSTĘP

Szanowni Państwo

To kolejna moja wycieczka zawierająca elementy multimedialne, materiały zdjęciowe i podkłady ścieżek dżwiękowych, a wszystko to po to żeby w maksymalny sposób przekazać informacje o miejscach odwiedzanych jak również pokazać to co się mieści w mijanych obiektach , których nie odwiedzamy. ważnym elementem jest również możliwość przypomnienia sobie całej wycieczki w drodze do domu lub oglądnięcia zakresu wycieczki ze znajomymi w domu i teraz Państwo stajecie się przewodnikami po naszym mieście. Zatem to co mówię w trakcie programu wycieczki uzupełniam o materiały, które dają szansę na stworzenie pełniejszego obrazu o zwiedzanych miejscach, a w wielu przypadkach robią to również osoby o bardzo szerokiej wiedzy z prezentowanego zakresu.

Spotykamy się w naszym Rynku przy znanej wszystkim fontannie.

warto już na samym początku powiedzieć, że jest to miejsce gdzie dawnej stała waga miejska bardzo istotny element handlu wełną i innymi produktami i już na samym początku zobaczmy jak to miejsce wyglądało kiedyś, bardzo dawno, trochę mniej dawniej i całkiem niedawno..

 

Miejsce wagi miejskiej – informacja

W obecnej chwili w tym miejscu mamy oczywiście fontannę, której historia była również zawiła choć dotyczy czasów całkiem bliskich

Uwagę zwiedzających wrocławski Rynek zwraca charakterystyczna szklana fontanna według projektu prof. Alojzego Gryta. Są to pionowo ustawione szklane płyty, oblewane strugami wody i podświetlane od dołu. Postawienie fontanny wzbudziło wiele kontrowersji, gdyż inicjatywa była forsowana przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego wbrew wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków oraz historykom sztuki. Początkowo fontanna miała być zamontowana na 2 lata, ale istnieje do dziś. Na cześć pomysłodawcy obiekt nazywany jest „Zdrojem”, jednak złośliwi używają innych nazw: pisuar lub mydelniczka.

 

Nasza wycieczka rozpoczyna się w Rynku, ale z tego miejsca tylko wyruszamy zatem tematowi tego miejsca historii obiektów tu stojących nie możemy poświęcić więcej czasu bo program naszej wycieczki jest trochę odległy od tego miejsca, ale też będąc już tutaj warto poświęcić kilka zdań funkcjom rynku w średniowiecznych miastach i handlowaniu.

Rynek – informacje o naszym rynku

Rynek – historia handlu w tym miejscu

Jednak dla zainteresowanych szerszym aspektem architektury naszego Rynku prezentuję krótki filmik o obiektach z podkreśleniem ciekawej formy przekazu, lekkości słowa i dużego zasobu wiedzy o architekturze prezentera tego filmu. Przekazy Przewodników Miejskich to bardzo często dużo dat, opisy szczegółowe elementów architektury, a w tym przypadku macie Państwo zaprezentowane wszystko z umiarem i w świetnej oprawie słownej. Jednak proponuję oglądnięcie tego materiału dopiero na deser po zakończeniu naszej wycieczki bo podczas naszego podstawowego programu nie możemy poświęcić zbyt dużo czasu na sam rynek.

 

 

Po tym wstępie przejdziemy do zasadniczego programu naszej wycieczki według poniższego planu:

A – Rynek fontanna ; B – Kościół Św. Elżbiety i Kamieniczki Jaś i Małgosia;  C – Jatki; D – Ul Więzienna; E – Uniwersytet; F – Kościół Imienia Najśw. Maryi Panny; G – Ossolineum;                        H – Urszulanki Mauzoleum Piastów Sląskich; I – historia chodnikowa; J – Hala targowa

dodaj tu plan – schemat – wycieczki

B – Kamieniczki Jaś i Małgosia

stojąc przy fontannie widzimy na północno zachodniej części naszego rynku wysoką wieżę kościoła, ale tuż przed nią dwa charakterystyczne domki altarystów, czyli służby kościelnej. Powiedzmy sobie kilka słów o tych pięknych obiektach. Poświęćmy kilka chwil na oglądnięcie z bliska elewacji Domku Miedziorytnika z każdej strony bo warto.

 

Dom miedziorytnika

„W 1977 roku jeden z najwybitniejszych wrocławskich artystów Eugeniusz Get-Stankiewicz stworzył jedno ze swoich najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych dzieł zatytułowane „Zrób to sam”. Artysta do płótna przymocował drewniany krzyż, figurę Chrystusa oraz trzy gwoździe, opatrując je podpisem “zrób to sam / do it yourself”. Założeniem tej niezwykle sugestywnej pracy jest postawienie każdego z nas przed pytaniem o osobistą odpowiedzialność za ukrzyżowanie Chrystusa”.

B – Kościół Św. Elżbiety.

Kilka słów o samym kościele i jego historii

Mosiężny krzyż – Pomnik biskupa Benhoffera

Podejdźmy w kierunku wieży kościelnej

Kościół Św. Elżbiety na starych sztychach – widać wysoką kopułę wieży – tragedia budowlana podczas prac remontowych – domki a altarystów jeszcze przed wyburzeniem – piękne organy Englera które się spaliły w ostatnim pożarze w 1976 roku – zdjęcie płonącej wieży..

dla wszystkich tych , którzy nie mają czasu na pokonanie 306 schodów prezentuję filmik z widokami Wrocławia z naszej wieży kościelnej i mimo wszystko namawiam do wizyty na jej szczycie.

C – Ulica Jatki.

Kilka słów o samej ulicy

Nasza instalacja pomnika zwierząt rzeżnych.

D – Ulica Więzienna

Jak to na „dobrej kaszy się bywało” …. historia wiezienia – inne obiekty więżienne w mieście – jak to Wit Stwosz u nas siedział ??

E – Uniwersytet.

Na wstępie proponuję małą prezentację zdjęciową dla wszystkich tych , którzy nie maja czasu na wejście do wnętrza obiektu. Materiał ten jest również dobrym wstępem do rozpoczęcia zwiedzania budynku.

Aula Leopoldyna

Kilka słów wstępu. Kilka słów o twórcach wnętrz.

Przejdżmy teraz do przedniej części sali i zajmijmy miejsca.  Teksty o rzeżbach oraz o malarstwie sufitowym nad częścią zwaną PODIUM.

dodaj opisy do ław kanclerze i rektora

AUDYTORIUM.

Przejdżmy teraz w kierunku empory muzycznej i zajmijmy wygodne miejsca do obserwacji scen rozgrywających się na sklepieniach sufitowych i ścianach tej części sali.

EMPORA MUZYCZNA.

Klatka schodowa – cesarska – dlaczego Cesarska – przedstawienia malowideł na klatce

Muzeum Uniwersytetu

Wieża matematyczna

Kościół Nas  Imienia Jezus

Kolegiata

 

 

Elżbietanki

Ossolineum

 

Historia chodnikowa

Hala targowa