Wycieczka Zamek BOUZOV – Jaskinie JAWORZICSKIE – Czechy

WYCIECZKA    dwudniowa

dzień pierwszyWrocław  

dzień drugiZamek BOUZOV – Jaskinie  JAWORZICSKIE – Czechy

wariant drugi – wycieczka jednodniowa z Wrocławia do Czech z programem dnia drugiego.

___________________________________________________________________________

PROGRAM WYCIECZKI:

Dzień pierwszy

Przyjazd do Wrocławia – około 10.00

Zwiedzanie obiektu :

  • Hali Stulecia wewnątrz i z zewnątrz ,
  • Pergola, Pawilon Czterech Kopuł.

Przejazd autokarem w kierunku Ostrowa Tumskiego i zwiedzanie:

  • katedry, wieży katedralnej i podziwianie widoku panoramy miasta,
  • Wejście do kaplic w ambicie Katedry (za dodatkową opłatą),
  • kościół Św Krzyża, Kościół Św. Marcina i Most zakochanych.

Przejazd do Galerii Dominikańskiej – obiad we własnym zakresie i czas wolny 13.30 do 15.30

Przejście  w kierunku Rynku Zwiedzanie:

  • Rynku i kamieniczek wokół Rynku
  • Kościół Św Elżbiety, kamieniczki Jaś i Małgosia
  • Ratusz

Wariant A – Panorama Racławicka

Wariant B – przejazd na Bielany Wrocławskie – największe centrum handlowe w kraju

Nocleg we Wrocławiu lub na trasie do granicy.

 

Dzień drugi

śniadanie 6.30 do 7.00

Wyjazd w kierunku granicy z Czechami

Przekroczenie granicy w miejscowości ……

  • Przyjazd w okolice zamku Bozov i jego zwiedzanie –
  • Przejazd kierunek Jaskinie Jaworzicskie
  • Obiadokolacja Czechy
  • Powrót do Polski –

W czasie tej wycieczki będziecie Państwo mieli możliwość zapoznania się z bogactwem atrakcji turystycznych Śląska po obu stronach granicy Polski i Czech. Historia tego regionu jest bardzo bogata i w trakcie przejazdów miedzy poszczególnymi miejscowościami do zwiedzania pilot wycieczki w opowiadaniach i prezentacji zdjęciowej przybliży uczestnikom wycieczki meandry związane ze zmianami przynależności państwowej tego regionu.

Już we Wrocławiu na przykładzie opowiadania o historii herbu miasta na przestrzeni wieków poznacie Państwo jak skomplikowana to była historia. Potem Czechy tuż za nasza granicą i zamek Krzyżaków – jak ich nazywamy na terenie naszego kraju, a tak naprawdę to zakon …??…… i o tym między innymi się Państwo dowiecie podczas naszej wycieczki   . Obecna historia zakonu oraz informacje o Polakach w jego szeregach będą przedstawione podczas przejazdu i być może wielu z uczestników wycieczki pozna je pierwszy raz.

Miejsca, które zobaczymy podczas wycieczki to prawdziwe perełki i w takich właśnie przypadkach możemy podziwiać, jak objawiają się geniusz ludzki oraz geniusz przyrody.

Czechy

Zamek Bouzov, rezydencja i zarazem niezwykłe dzieło wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, to jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach.

W XIV-wiecznych murach gotyckiej warowni wyczarował on na przełomie XIX i XX wieku wspaniałą, pełną przepychu, romantyczną rezydencję. Krzyżacy posiadali ten zamek przez prawie 250 lat, aż do wybuchu II wojny światowej. Gdy zabrali im go hitlerowcy, tak spodobał się Heinrichowi Himmlerowi, że i on postanowił przeznaczyć ten obiekt na swoją rezydencję.

Zamek stanowił i nadal stanowi scenerię wielu bajek i filmów, jak np. „Księżniczka Fantaghiro”, „Młody Indiana Jones” czy serial „Arabella”.

Zwiedzanie zamku Bouzov będzie wyjątkowe: zwiedzimy specjalnie dla naszej grupy rozszerzoną trasę ze wspaniałymi salami reprezentacyjnymi oraz prywatnymi komnatami wielkiego mistrza. Zważywszy na zachowany bardzo cenny wystrój i kunsztowne wyposażenie zamku, w tym wielkiej urody salę rycerską, będzie to prawdziwa gratka.

W trakcie wycieczki przedstawimy również opowieść o zakonie krzyżackim, który istnieje do dzisiaj oraz nakreślimy sylwetki najwybitniejszych wielkich mistrzów zakonu w jego historii.

 

   

 

Jaskinie Jaworzicskie, to fenomenalne dzieło przyrody. Porównywane, bez żadnej przesady, do jaskiń Morawskiego Krasu i dodatkowo znajduje się bliżej polskiej granicy. Jaskinie Jaworzicskie tworzy skomplikowany, podziemny labirynt korytarzy, pomieszczeń i przepaści sięgających do głębokości 60 metrów.

Wnętrza mają wspaniałą, bogatą i różnorodną szatę naciekową. Wielkie wrażenie wywołują np. potężna katedra gigantów oraz bajkowa grota z unikatową stalaktytową zasłoną, zwisającą na długości ponad dwóch metrów! Zasłona jest tak niesamowita, że wydaje się tworem nierzeczywistym, zgoła baśniowym.

Z liczących 3,5 km długości korytarzy, zwiedzimy najdłuższą i najpiękniejszą trasę (z udostępnionych do zwiedzania), liczącą niemal 800 metrów, która obejmuje wymienione wyżej pomieszczenia oraz wiele innych przepięknych i zachwycających wnętrz.

UWAGA:

Dojście do jaskini z parkingu prowadzi pod górę i zajmuje około 20 minut. Podejście nie jest trudne, jednak, aby każdy z uczestników wycieczki mógł dojść do jaskini we własnym tempie, zostało zarezerwowane na dojście odpowiednio więcej czasu.

 

 

Wrocław

 

 

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe Rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Za to późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.  Jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.
W XIX wieku powstał gmach Nowego Ratusza, w którym dzisiaj mieści się sala posiedzeń rady miasta oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W dawnym Ratuszu swój oddział ma Muzeum Miejskie.

 

Ostrów TUMSKI. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowane po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu – od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które, wycofane z użytku kultowego, posiadają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Katedra św. Jana Chrzciciela – zwana Matką kościołów śląskich jest najwspanialszym zabytkiem gotyckiej architektury sakralnej. Jej historia zaczyna się od zjazdu gnieźnieńskiego, kiedy to w 1000 roku utworzono biskupstwo wrocławskie obok krakowskiego i kołobrzeskiego. Przez wieki ulegała wojennym zniszczeniom i pożarom.

 

Ogród Botaniczny. Ogród piękny o każdej porze roku. Bogata ilość roślin różnych rodzajów z wielu stref klimatycznych, wiele okazów drzew o klasie pomników przyrody.
Koszty budowy – prawie dwa miliony marek. Berg postawił na swoim, miasto zaciągnęło pożyczkę na budowę, która ruszyła w czerwcu 1911 r. i zakończyła się w grudniu 1912 r. Żelbetowy gmach był wtedy największym na świecie obiektem postawionym w tej technologii. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 metrów, a bryła budynku jest wysoka na 42 metry. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób. W  Hali Stulecia zamontowano także olbrzymie organy, które nie ocalały w czasie wojny mimo, że sam obiekt nie ucierpiał poważnie.

 

 

 

 

UWAGA: Jeżeli nie napisano inaczej, cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do poszczególnych obiektów oraz wyżywienia lub innych usług gastronomicznych.

 

Dodatkowe  opłaty i koszta:

  • Koszt wstępów: 300 CZK/os.
  • Koszt obiadu dwudaniowego: 150 CZK/os.

 

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE WYCIECZKI:

 

  • przejazd autokarem
  • obsługa pilota wycieczek
  • obsługa przewodnika turystycznego
  • opłaty parkingowe
  • ubezpieczenie NNW

 

ZASADY UCZESTNICTWA W WYCIECZCE:

 

  • Możliwość zamówienia obiadów dla zainteresowanych osób istnieje tylko przed wycieczką, a więc decyzję należy podjąć najpóźniej w trakcie zapisów na wycieczkę.
  • Ze względów organizacyjnych wpłaty za wstępy oraz obiady przyjmowane są wyłącznie podczas zapisów na wycieczkę.
  • Korony czeskie na własne potrzeby należy zakupić przed wycieczką, gdyż na trasie wycieczki może nie być takiej możliwości.
  • WAŻNE: Należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport). Mimo otwartych granic, służby graniczne dokonują wyrywkowych kontroli i wymagają posiadania ważnego dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego stwierdzenie tożsamości.

 

Wycieczkę poprowadzi:

Ryszard Budzowski

♦ Przewodnik miejski Wrocław

♦ Pilot wycieczek turystycznych

KONTAKT:

budzowski.ryszard@wp.pl

telefon 608 57 64 65

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments