wycieczka autokarowa lub samochodowa indywidualna
Od świtu do zmroku
Czyli w dwa dni trzy kraje
Tym razem chciałbym zachęcić do odbycia wycieczki w kierunku Worka Żytawskiego w odległości około 200 km od Wrocławia i odwiedzenie w tym rejonie poniższych atrakcji:
WARIANT „A” WYCIECZKI – jeden dzień z Wrocławia – zwiedzamy Zamek Czocha – Zamek Frydlant po stronie Czeskiej i w drodze powrotnej punkt widokowy na odkrywkę KWB Turów.
WARIANT „B” WYCIECZKI – dwa dni z Wrocławia – zwiedzamy Zamek Czocha – Zamek Frydlant po stronie Czeskiej i wracamy w rejon Bogatyni lub Zgorzelca na nocleg zwiedzając punkt widokowy na odkrywkę kopalni węgla brunatnego Turów. Drugi dzień przejazd w rejon Szwajcarii Saksońskiej – zwiedzamy grupę skał w Bastei i przejazd do zamku Konigstein
W programie wycieczki znajduje się Szwajcaria Saksońska wpisana na listę dziedzictwa UNESCO i przepiękne zamki – twierdze po stronach granic z Czechami i Niemcami. Zamki urzekną nas swoimi wnętrzami, wielkością bryły, a grupa skał w Bastei oczaruje każdego.
ZAMEK CZOCHA. Ten mieszczący się nad Jeziorem Leśniańskim zamek jest jednym obok Zamku Książ z najlepiej zachowanym w całych Sudetach. Jest także, obok niego, najbardziej reprezentatywnym i najbardziej znanym. Pierwszy zamek powstał tutaj prawdopodobnie już w XIII w. w celu obrony ówczesnej granicy śląsko-łuzyckiej. Z czasem został rozbudowany (XIV w.). Podczas wojen husyckich został przez nich zdobyty. W XVI w. został przebudowany, oraz dostosowany do wymogów obronnych w epoce broni palnej. W XVII w. ponownie rozbudowany; niestety pod koniec XVIII w. spłonął. Niezwłocznie został jednak odbudowany wraz z dokonaniem pewnych zmian (m.in. rozbudowa wieży). Na początku XX w. został ponownie rozbudowany. Tym razem jednak dokonano rekonstrukcji całości według planów Bodo Ebharta, którego celem był powrót do wcześniejszego (XVIII wiecznego) stylu całości. Zamek pełen tajemnic każdemu zwiedzającemu zagwarantuje moc atrakcji, a jego tajemnice z okresu drugiej wojny światowej to osobna historia, która zostanie przekazana zwiedzającym podczas wizyty w obiekcie.
Obok zamku do zwiedzenia skansen z zachowanymi …
Zamek Frydlant. Z pierwotnego gotyckiego grodu z biegiem wieków został przebudowany na rozległy bogato zdobiony zamek renesansowy z obszernymi zbiorami o niezmiernej wartości historycznej i artystycznej. Już w 1800 roku na zamku Frýdlant otwarto pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej. Przepiękne położenie na skale, zachowane elewacje sgrafitti i wnętrza z pełnym wyposażeniem to mocne atuty tej lokalizacji. Po zamku oprowadza przewodnik w języku Polskim.
Nasza trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec zamkowy z sgraffitowymi dekoracjami oraz wnętrza zamkowe (sala rycerska, uniformy służby zamkowej, kolekcja broni, kancelaria zwierzchnictwa, unikatowa kolekcja fajek i inne), kaplica zamkowa św. Anny oraz wnętrza (pokoje hrabianki, łazienka, pokój dziecinny, pokoje hrabiego, salon reprezentacyjny, salon jadalny, kuchnia) – zwiedzanie z przewodnikiem, czas zwiedzania 90-120 minut
MIASTO
Dlaczego warto zwiedzić Frydlant? Ponieważ jest to jeden z największych i najważniejszych zabytkowych kompleksów w północnych Czechach! Wystarczy wymienić tu chociażby twierdzę i zamek Frydlant, kościół dziekański Znalezienia Świętego Krzyża, starówkę z placem T. G. Masaryka oraz wieżę widokową na frydlandzkich wzgórzach.
Dominantą miasta zdecydowanie jest neorenesansowy ratusz, który został wybudowany w latach 1893-1896 przez znanego wiedeńskiego architekta Franza Neumanna. Na drugim piętrze budynku ratusza znajduje się miejskie muzeum z ekspozycją natury i frydlandzkiej historii oraz ekspozycja pokazująca przedmioty codziennego życia mieszkańców Frydlantu. Ciekawostką jest duży model pierwotnego ratusza, który kiedyś stał na środku placu, będącego dziełem rzeźbiarza Kindermanna.
Twierdza i zamek Frydlant jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Republice Czeskiej. Łączy w sobie dwie formy architektoniczne: średniowieczną twierdzę i renesansowy zamek. Twierdza została zbudowana w połowie XIII wieku na skalnym wzgórzu.
BOGATYNIA KWB TURÓW
Obiekty przemysłowe to stały element pejzażu gminy Bogatynia. U niektórych budzą chęć poznania tego, co mieści się za zamkniętą bramą zakładu. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” z ogromnym wyrobiskiem – „dziurą w ziemi” w kształcie misy o głębokości ok. 210 m i powierzchni 24 km2. To wszystko zabaczymy z wyznaczonego punktu obserwacyjnego na krawędzi wkopu kopalni.
Twierdza Königstein
Górska twierdza Königstein położona jest na płaskowyżu wznoszącym się 247 metrów nad poziomem Łaby, w miejscowości Königstein. Na jej zabudowania składa się zespół budynków obronnych zlokalizowanych na obszarze około 10 hektarów, które powstawały przez prawie 800 lat. Należą do nich: zamek warowny z XIII wieku, stara zbrojownia z XVI wieku, nowa zbrojownia, zamek Magdaleny, barokowy zamek Fryderyka, kościół garnizonowy, pałac, w którym odbywały się dworskie zabawy, i brama Ravelin. Twierdza nigdy nie została zdobyta przez wrogów. Na przestrzeni lat pełniła funkcję rezydencji rodu Wettynów i Augusta II Mocnego, jednego z najsurowszych więzień Saksonii, a także obozu dla jeńców wojennych.
Wyniosłe baszty, majestatyczne bramy skalne, głębokie wąwozy i potężne, izolowane stoliwa. Jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów Niemiec, podobny do naszych Gór Stołowych, znajduje się niecałe 100 km od granic Polski. Bajkowa kraina skał rozciąga się na pograniczu czesko-niemieckim na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów – chronią ją parki narodowe Sächsische Schweiz i České Švýcarsko. Ukształtowały ją procesy erozyjne, którym poddany został ten region w okresie kredy (145 – 65 mln lat temu).
Myślę, że ta wycieczka dostarczy każdemu odpowiednią porcję wrażeń. Zachęcam do odwiedzenia tych stron – to przecież całkiem blisko od naszego miasta. Dla wycieczek zorganizowanych – przedstawie szczegółowy program dostosowany do grupy.
Ryszard Budzowski
http://www.e-gory.info/index.php?kat=cz_zamek_frydlant
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6rlitz
http://www.swieradowzdroj.ig.pl/?dzial=cms&;id=177