Po naszej południowej stronie granicy u sąsiadów Czechów oprócz wielkiej ilości obiektów do zwiedzania mamy również w zdecydowanej większości do czynienia z obiektami z pełnym wyposażeniem meblowym wraz z bibelotami. Meble i wyposażenie nie są, zatem przypadkowe – przywiezione tu z innych obiektów, ale stoją w miejscach gdzie pozostawił je ostatni właściciel. Bywa tez tak, ze zamki i pałace zostają odzyskane przez prawowitych właścicieli i możemy spotkać ich w kawiarni lub ogrodzie, a czasem nawet możemy przez nich zostać oprowadzeni po obiekcie. Autentyczne tapety na ścianach, umeblowanie oraz bibeloty na półkach i obrazy dają poczucie zespolenia i jedności z daną epoką, kiedy wykonano wyposażenie wnętrz, a tym samym zwiedzanie obiektu bardzo często trwa 2 do 3 godzin. Dodatkowym plusem takiego zwiedzania jest niewątpliwie niewielka odległość od naszego miejsca zamieszkania oraz bardzo często występowania kilku ciekawych obiektów w skupieniu niewielu kilometrów, co nie wymaga długich przejazdów. Baza noclegowa oraz dobra kuchnia dają nam …możliwość taniego wynajęcia noclegu.
Teraz chciałbym zaprezentować jedna wycieczkę , która wpisuje się właśnie w taki scenariusz.
Scenariusz tej autorskiej wycieczki został opracowany przez pana Jarosława Rendziego – pilota wycieczek, który specjalizuje się w wycieczkach z naciskiem na architekturę i historię zwiedzanych obiektów.
Zamki i pałace w okolicy Pragi – dwa dni
Zamek Konopiszte – Jemniszte – Orlik – Zvikov – Dobrzisz.
Pierwsza lokalizacja pod Pragą to zamek Konopiszte w odległości około 320 kilometrów od Wrocławia, co czasowa daje nam około 4 godzin na dojazd.
ZAMEK KONOPISZTE
Zamek z bardzo cennym i rzadkim wyposażeniem wnętrz. Po przebudowie pod koniec XIX wieku zyskał miano najbardziej luksusowej rezydencji cesarskiej na świecie. Habsburgowie i ich goście korzystali z windy, elektrycznego oświetlenia, centralnego ogrzewania oraz bieżącej ciepłej i zimnej wody. Stało się tak za sprawą następcy tronu cesarstwa Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda d’Este (zabójstwo tegoż arcyksięcia w Sarajewie w 1914 roku doprowadziło do wybuchu I wojny światowej), który nabył zamek w 1887 roku. Z rozmachem przebudował go na swoją główną siedzibę i bogato wyposażył, i w takim stanie zamek zachował się do dzisiaj! Franciszek Ferdynand był zapalonym myśliwym i kolekcjonerem.
Zwiedzając zamek możemy podziwiać jego wyjątkową kolekcję broni w tzw. Zbrojowni Esteńskiej, która jest największym i najcenniejszym tego rodzaju zbiorem w Europie Środkowej i wywołuje wielkie wrażenie nawet u osób nie interesujących się bronią. Utworzył w zamku muzeum św. Jerzego, patrona rycerzy, z największą w Europie kolekcją eksponatów związanych z tym świętym. Wielki hol z trofeami to świadectwo łowieckiej pasji arcyksięcia, który w ciągu swojego życia upolował prawie 300 tysięcy zwierząt! Reprezentacyjne sale z wyjątkowo cennymi włoskimi meblami, duża jadalnia z malowidłem stropowym, biblioteka, unikatowa strzelnica z automatycznymi tarczami z około 1900 roku, to kolejne wspaniałe miejsca, które zwiedzimy w zamku. Piękny ogród różany oraz park krajobrazowy, będzie można zobaczyć w czasie wolnym.
Zdjęcia ze strony – http://www.czechy.astra28.eu/konopiste.html
ZAMEK JEMNISZTE
Wspaniała barokowa rezydencja wraz z ogrodem i parkiem powstała w I połowie XVIII wieku dla hrabiego Franciszka Trauttmansdorffa i w takim kształcie zachowała się do dzisiaj. Jest znakomitym przykładem arystokratycznej rezydencji reprezentującej szczytową fazę baroku. W 1868 roku zamek przeszedł w ręce rodu Sternbergów, którzy władali nim do 1943 roku i odzyskali posiadłość w 1995 roku.
ZAMEK ORLIK
Zamek zbudowany został w XIII wieku, jako warownia na skalistym urwisku, niczym orle gniazdo, w zakolu rzeki Wełtawy. Służył władcom Czech do pobierania ceł od statków z towarami, pływających szlakiem handlowym po Wełtawie, potem stał się centrum administracyjnym władzy królewskiej. Od 1719 roku (z przerwą na lata 1948-1992) właścicielem zamku jest książęca rodzina Schwarzenbergów, którzy dokonali ostatniej jego przebudowy w połowie XIX wieku i bogato wyposażyli wnętrza. Zwiedzimy reprezentacyjne sale, w których będziemy podziwiać pięknie rzeźbione stropy, stylowe meble, broń, trofea myśliwskie, obrazy, ceramikę. Wspaniała jest biblioteka zamkowa z 18 tysiącami książek.
ZAMEK ZVIKOV
Zamek uznawany za jeden z najciekawszych przykładów średniowiecznej, wczesnogotyckiej architektury w Europie, wzniesiony został w XIII wieku na polecenie czeskich władców z dynastii Przemyślidów. Warownia wybudowana została na trudno dostępnym i stromym cyplu u zbiegu dwóch rzek Wełtawy i Otavy. Zamek był siedzibą pierwszych czeskich królów na strategicznym szlaku handlowym, a największą sławą cieszył się w XIV wieku, za panowania ukochanego czeskiego władcy, Karola IV Luksemburga, który chętnie w nim przebywał, a do czasu wybudowania zamku Karlsztejn, przechowywano tu również czeskie klejnoty koronacyjne. W latach 1719-1948 zamek należał do Schwarzenbergów z Orlika. Zwiedzimy wnętrza zamku, ozdobione bezcennymi gotyckimi freskami, w tym wspaniałą kaplicę św. Wacława, niemal całą pokrytą takimi malowidłami.
REJS STATKIEM Z ZAMKU ORLIK DO ZAMKU ZVIKOV
Dodatkową atrakcją, jest możliwość rejsu statkiem z zamku Orlik do zamku Zvikov. Z wodnej perspektywy widok na oba zamki jest niepowtarzalny, a cała trasa rejsu zachwyca malowniczym, zalesionym pagórkowatym krajobrazem, przez który meandruje rzeka Wełtawa, tworząc wyjątkowe dzieło przyrody.
Podczas rejsu zobaczymy również jeden z najbardziej niezwykłych mostów na świecie.
ZAMEK DOBRZISZ
Piękny, kilkuskrzydłowy rokokowy zamek wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku dla arystokratycznej rodziny Colloredo-Mannsfeld i z przerwą na lata 1942-1998, nadal do nich należy. Wspaniała rezydencja z powstałym wraz z nią ogrodem i parkiem, nawiązuje do wiedeńskiego Schönbrunnu. Całość oryginalnego rokokowego założenia zachowała się do naszych czasów i stanowi dużą rzadkość. W architekturze, rokoko spotykamy zasadniczo w dekoracji wnętrz, a tutaj mamy do czynienia nie tylko z całą budowlą zrealizowaną w takiej stylistyce, ale i z całym założeniem. Zwiedzimy bogato zdobione i wyposażone w rodową kolekcję sztuki reprezentacyjne sale oraz piękny rokokowy ogród francuski, który wzbudza wielki zachwyt również u osób obojętnych na sztukę ogrodową.
a gdyby tak zwracać uwagę wyłącznie na jeden detal wystroju ?
…… tak , to były zwykłe żyrandole w tym obiekcie. Teraz pora na wnetrza
Chyba już na koniec. My z Zoną wycieczkę spędziliśmy w miłym towarzystwie naszych znajomych Elżbiety i Czesława i dlatego tez do uroków zwiedzania dodaliśmy trzy szczypty przyjażni od ponad … (zapomniałem), odrobinę wspomnień z młodości i wieczorne winko w hotelu. Jeśli skorzystacie z powyższego materiału i dostarczył on WAM pozytywnych emocji … to wystarczy.
MY pozdrawiamy, a nasze żony chyba też były zadowolone.